فهرست
لیورپول چگونه چلسی را بزرگ کرد؟
لیورپول چگونه چلسی را بزرگ کرد؟

لیورپول چگونه چلسی را بزرگ کرد؟

آی اسپورت - شمال در برابر جنوب، قرمز در برابر آبی، دو تیم پر از تضاد و بدون اشتراک؛ هیچ اشتراکی غیر از  یک نفرت متقابل. نفرتی که شاید به قدمت دشمنی لیورپول و منچستر یونایتد در انگلیس نباشد... در دو دهه گذشته همواره قاب‌های فراموش نشدنی از این دیدار به جای مانده است. آخر این هفته، لیگ جزیره قسمت دیگری از سریال بازی‌های لیورپول و چلسی را خواهد نوشت؛  با این تفاوت که دیدار یکشنبه شب تاثیر بسزایی در تعیین قهرمان این فصل خواهد داشت. ۵ سال از آخرین باری که لیورپول مدعی قهرمانی جزیره بود،  می‌گذرد و طعنه آمیز اینکه قرمزها این بار هم برای شکستن طلسم حالا دیگر ۳۰ ساله باید از سد بازنشسته ها بگذرند. ۲۷ آوریل ۲۰۱۴ وقتی که جام قهرمانی از دست کاپیتان جرارد لیز خورد و به باد اما و اگر سپرده شد و بغل پای دمبابا همچون تیری بر قلب «کاپ» نشینان انفیلد نشست، کمتر کسی فکر می‌کرد  چند سال بعد نیز یکی از  آخرین قطعه از پازل قهرمانی شان باز هم شکست چلسی در آنفیلد باشد. مصاف قرمزها با چلسی که سخت ترین دیدار لیورپول در ادامه فصل به حساب می آید تا حدود زیادی سرنوشت قهرمان را مشخص خواهد کرد. با توجه به بازی عقب افتاده و تفاضل گل برتر منچستر سیتی، هر نتیجه ای غیر از  پیروزی لیورپول در دیدار یکشنبه شب قهرمانی این تیم در لیگ را به ماموریتی غیر ممکن تبدیل خواهد کرد اما برتری لیورپول در آنفیلد می‌تواند فشار را روی شاگردان گواردیولا که دیدار برابر تاتنهام و منچستر یونایتد را در ادامه فصل پیش روی خود می‌بینند به حداکثر برساند و تاج و تخت قهرمانی را بعد از ۳۰ سال به بندر لیورپول بازگرداند.

بدون تاریخ، بدون امضا

"You aint got no history"  معروفترین شعاری خواهد بود که  جایگاه کاپ، عصر یکشنبه فریاد خواهد زد. قرمز ها همیشه «کمبود تاریخ» را به رقیب لندنی یادآوری کرده اند اما نباید از این نکته گذشت‌ که لیورپول بدون تردید مهمترین نقش را در ظهور چلسی به عنوان یک مدعی در انگلیس بازی کرده است. به اخرین بازی فصل ۲۰۰۲ برمی‌گردیم؛  جایی که قرمزها و شاگردان هولیه به یک برد در استمفوردبریج برای تثبیت جایگاه چهارمی نیاز داشتند. آبی‌های لندن برای کسب سهمیه‌ و تعقیب نیوکاسلِ رده سومی تنها یک گزینه پیش روی خود می‌دیدند؛ شکست لیورپول. بردی که به لطف گل گرونشر ایسلندی به دست آمد؛ بردی به قیمت ۲۰میلیون پوند یا شاید بیشتر! ۶ هفته بعد و با پرداخت ۱۴۰ میلیون، آبرامویچ چلسی را در حالی خرید که این باشگاه  از مقروضترین باشگاههای وقت به حساب می آمد. او با خرید ۱۳ بازیکن تابستانی طوفانی را پشت سر گذاشت. ۵ تن از آن‌ها در اولین بازی فصل مقابل لیورپول در انفیلد ثابت  بازی می‌کنند و چلسی در آن بازی ۲-۱ به برتری می‌رسد. حال دیگر اوضاع لیگ جزیره برای همیشه عوض شده است. چلسی غول جدید فوتبال انگلیس به حساب می آید.

روزهای مورینیویی

پروژه آبرامویچ برای تبدیل چلسی به یک باشگاه بزرگ در سال ۲۰۰۴ جدیت بیشتری پیدا می‌کند و آبرامویچ با به خدمت گرفتن سرمربی قهرمان اروپا قطب جدیدی به فوتبال انگلیس اضافه می‌کند. چلسی تحت هدایت ژوزه مورینیو؛  کسی که می‌توانست مرد اصلی باشگاه لیورپول لقب بگیرد. مورینیو علاقه‌مند به هدایت لیورپول بود تا جایی که جورج بایدک ، مدیر برنامه هایش با قرمزها شروع به مذاکره کرد. این اتفاق در مارس افتاد و  لیورپولی ها تمایل داشتند تا وضعیت هولیه را در پایان فصل بررسی کنند. در پایان فصل اما مورینیو با قهرمانی پورتو در اروپا خودش را به عنوان یکی از بهترین و گرانترین مربیان اروپا به دنیای فوتبال معرفی کرد.  چلسی مبلغ مورد نظر او را پرداخت تا فصل جذاب چلسیِ مورینیو به تاریخ لیگ جزیره اضافه شود.

شاید اگر لیورپول در آن دیدار مغلوب چلسی نمی‌شد و آبی ها فصل را بالاتر از لیورپول رده پنجمی تمام نمی‌کردند، آبرامویچ هیچ‌گاه به فکر خرید چلسی نمی‌افتاد و بازیکنان بزرگ به لندن  نمی‌آمدند. یا شاید اگر لیورپول در به خدمت گرفتن مورینیو پیش دستی کرده بود چلسی همان تیم متوسط اوایل قرن بیست و یکم باقی مانده بود. لیورپول اما به دنبال مربی پر سر و صدای دیگری رفت؛ رافا بنیتس. موفقیت‌های چلسی با مورینیو ، شکوه لیورپول با بنیتس در اروپا ، شکستن مچ پای الونسو روی تکل لمپارد ، دعوت به سکوت هواداران لیورپول در ورزشگاه میلنیوم توسط مورینیو تنها شروعی بر  دشمنی بین این دو تیم بود؛  تقابلی که تاریخچه آن فقط در لیگ برتر انگلیس خلاصه نمی‌شود.

گل ارواح

۳ می ۲۰۰۵، بازی برگشت نیمهنهایی لیگ قهرمانان اروپا، ۳ روز بعد از فتح لیگ برتر توسط چلسی، لیورپول در نهایت با گل پر حرف و حدیث و ملقب به «گل ارواح» راهی فینال استانبول شد و مصاحبههای اقای خاص بعد از بازی در خاطر فوتبال دوستان باقی مانده است. ۳ سال بعد، پنالتی پیروزی بخش لمپارد و برتری ۳-۲ چلسی در وقتهای اضافه یکی دیگر از دیدارهای کلاسیک و خاطره انگیز لیورپول-چلسی در نیمه نهایی اروپا به حساب آمد. جرارد در کنار بنیتس، کرگر، تری، مورینیو ، لمپارد و دروگبا نماد اختلاف بین این ۲تیم در دوره  قبل به حساب می آیند. شخصیتهایی تاریخ ساز در هر ۲تیم که لحظاتی به یاد ماندنی را در تاریخچه این بازی خلق کردند. ۱۴ سال از آن روزها می‌گذرد و دشمنی  وارد دوره مدرن خود شده است. حالا به جای بنیتس و مورینیو باید منتظر مصاف کلوپ و ساری باشیم؛ این در حالی است که لیورپول و چلسی به ترتیب برای کسب عنوان قهرمانی و سهمیه لیگ قهرمانان راهی غیر از  پیروزی در این دیدار پیش رو ندارند.

 

90tv 

۵    
آی اسپورت
2019-04-14 10:39:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر