فهرست
داستان مورینیو و اعتباری از دست رفته
داستان مورینیو و اعتباری از دست رفته

داستان مورینیو و اعتباری از دست رفته

آی اسپورت- 14 سال گذشت و ژوزه مورینیو دوباره درست به جایی برگشته که همه چیز از آنجا شروع شد. او در سال 2003 می‌خواست با پورتو قهرمان یوفا کاپ شود و برایش این قهرمانی از هرچیزی مهم‌تر بود چون می‌دانست چطور می‌تواند در به دست‌ آوردن اعتبار به او کمک کند. حالا دوباره او به دنبال این جام است و از آن زمان به بعد هرگز به این موضوع فکر نکرده بود که شاید روزی قهرمانی در این تورنمنت دوباره به احیای اعتبارش کمک کند.

سبک شادی او بعد از بازی برگشت مقابل سلتاویگو و حرف‌هایی که تا قبل از آن زده بود کاملا نشان می‌داد که او می‌خواهد همه باور کنند که این جام برای آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما نکته اینجاست که تا پیش از این نه برای یونایتد و نه برای مورینیو این طورنبوده است. این همان جامی بود که مورینیو با چلسی هیچ میلی به حضور در آن نداشت. این تورنمنت تا به حال نه برای او و نه برای بازیکنانش جذابیتی نداشته است. اما این فصل برای آن‌ها با این جام به پایان می‌رسد و چه بهتر که بلیتی برای حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا باشد. دستاورد بزرگ مورینیو تا به حال رسیدن به این مرحله از این تورنمنت نبوده است، مخصوصا که خود او هم خوب می‌داند توقع از یونایتد همیشه قهرمانی در لیگ برتر و قهرمانی در لیگ قهرمانان است نه حضور در آن.

شاید افسانه مورینیو در سال 2004 و در گلزنکرشن متولد شد‏‌، زمانی که با پورتو قهرمان لیگ قهرمانان شد، اما شروعش یک سال قبل و در سویا بود. آن عنوان بود که به قول خود مورینیو «شروع همه چیز» بود.

آن فصل پورتو در هر تورنمنتی که بود برنده شد. قهرمان لیگ شد، جام حذفی را بردو بعد هم در فینال یوفاکاپ مقابل سلتیک به برتری رسید. آن روز بود که سرنوشت مو نوشته شد. در آن بازی مورینیو محکوم به تقلب شد‏‌، گفتند تیمش ضد فوتبال بازی کرده، اما از همانجا بود که تاکتیک مشهور مربی پرتغالی شکل گرفت.

حالا 14 سال از آن زمان می‌گذرد و مورینو باید دوباره به تنهایی از مسیرهای سخت عبور کند. باید موفق شود. در سال‌های اخیر از موفقیت‌های او خبری نبوده است. آخرینش هم به زانو در آوردن چلسی بود که منجر به اخراجش از آن باشگاه شد. قبل‌تر هم رئال را بدون موفقیتی ویژه ترک کرد.

موفقیت با مورینیو همیشه بهای سنگینی داشته است. به محض آمدن در یونایتد این باشگاه رکورد نقل و انتقالات را با خرید پوگبا شکست و نتیجه این بود که تنها در 50 درصد از بازی‌ها به برتری رسید. بهترین بازیکنان را خرید‏، اما برای موفقیتش کافی نبود. تنها کاری که توانست بکند این بود که همه را متقاعد کند که رد شدن از سلتاویگو در نیمه نهایی اروپا کار بزرگی بوده است. صحبت‌های او درباره منچستریونایتد بود‏‌، تیمی که 20 قهرمانی در لیگ و 3 قهرمانی در اروپا دارد.

کاری که او کرد این بود که خودش توقعات را ایجاد کرد و تیم را در مسیر به رسیدن به‌ آن قرار داد. توقعاتی که باب میل هواداران باشگاه نیستند. حالا قهرمانی در یورولیگ نهایت کاری است که از دست آن‌ها بر می‌آید.

آژاکسی که امشب رقیب آن‌ها است توانسته از طریق لیگ هلند بلیت حضور در لیگ قهرمانان را کسب کند، اما خواستن چنین چیزی از یونایتد و مورینیو خواسته زیادی بود.  وقتی در چلسی موفق نبود این طور مطرح شد که بازیکنان به او خیانت کردند. اما واقعیت این است که روزهای خوب او گذشته و حالا باید برای جام‌های بی‌ارزش‌تر بجنگد تا اعتبار از دست رفته را بازگرداند.

 

۴    
آی اسپورت
2017-05-24 19:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر