فهرست
17 روز تا برزیل2014... 17 فینال!
17 روز تا برزیل2014... 17 فینال!

17 روز تا برزیل2014... 17 فینال!

آی اسپورت- تاکنون 19 جام جهانی برگزار شده اما فینال مسابقات به گونه ای بوده که 34 تیم فرصت حضور در بازی نهایی را پیدا کرده اند تا دو فینال، دو بار با فاصله یک یا چند دوره ای تکرار شوند. به همین بهانه 17 فینال را مورد بررسی قرار می دهیم با این توضیح که فینال آرژانتین-آلمان و برزیل-ایتالیا دو بار برگزار شده است.

 
اروگوئه4-آرژانتین2، 1930: اولین فینال جام های جهانی را دو تیم از آمریکای جنوبی برگزار کردند. اروگوئه ابتدا با یک گل از حریف پیش افتاد اما آرژانتین با 2 گل تلافی کرد. اما این پایان کار نبود و میزبان با زدن 3 گل فاتح اولین جام جهانی فوتبال شد.

 
ایتالیا2- چکسلواکی1، 1934: این بار هم این تیم میزبان بود که عنوان قهرمانی رقابت ها را از آن خود می کرد. ایتالیا در دقیقه 71 گل خورد اما 10 دقیقه بعد توانست جبران کند. بازی با نتیجه تساوی 1-1 به وقت های اضافه رفت تا تکلیف قهرمان در آن مشخص شود. ورزشگاه رم با گل دقیقه 95 مهاجم باشگاه بولونیا غرق در شادی شد تا ایتالیا قهرمان جام لقب گیرد.

 
ایتالیا4- مجارستان2، 1938: بازهم ایتالیا. رقیب آنها در فینال این بار مجارها بودند. و یک فینال 4-2 دیگر. آتزوری هر گل خورده را با دو گل جواب داد تا برای دومین بار بر سکوی نخست بنشیند. پیولا و کاسولی گلزنان تیم قهرمان در دیدار نهایی بودند که هرکدام موفق به زدن دو گل شدند.

 
اروگوئه2- برزیل1، 1950: ماراکانای غول آسا با وجود جمعیتی بیش از 170 هزار نفر نتوانست برزیل میزبان رابه اولین عنوان قهرمانی رساند تا این اروگوئه ای ها باشند که دومین بار جام طلایی را به خانه می برند. این درحالی بود که ابتدا سلسائو از حریف پیش افتاد اما قیقیا وشیفیانو با گلزنی در دقایق 66 و79 تک گل فریکا را بی اثر کردند. از این روز با نام تلخ ترین روز فوتبال برزیل یاد می شود.

 
آلمان3- مجارستان2، 1954: مجارستان با پوشکاش بزرگ بار دیگر به فینال راه یافت اما این بار نیز مغلوب رقیب شد تا دستش از جام کوتاه بماند. ابتدا مجارستان با دو گل پیش افتاد. سپس ژرمن ها دو گل دند تا کار به تساوی کشیده شود و در نهایت این ران 25 ساله بود که در دقیقه 84 گل قهرمانی تیمش را به ثمر رساند. این اولین قهرمانی آلمان ها در فوتبال دنیا بود.

 
برزیل5- سوئد2، 1958: طلسم ناکامی های برزیل بالاخره شکسته شد. بغض برزیل با 5 گل می ترکد. واوا و پله دو بار و زاگالو یک بار گلزنی می کنند. یکی از به یاد ماندنی ترین لحظات بازی فینال، گل اعجوبه 17 ساله است. یک دریبل سرپای استثنائی در محوطه جریمه و گل تماشایی شماره 10. 
برزیل3- چکسلواکی1، 1962: نسل طلایی برزیل به فاصله چهار سال، قهرمانی تیم ملی فوتبال کشورشان را تکرار می کنند. 17 ژوئن 1962، سانتیاگوی شیلی. زردهای طلایی ابتدا با یک گل عقب می افتند اما سه گل از آماریلدو، زیتو و واوا کار را 3 بر یک به نفع شاگردان موریرا خاتمه می دهد.

 
انگلیس4- آلمان2، 1966: جنجالی ترین فینال جام های جهانی. اشتباه مشهورترین کمک داور تاریخ، توفیق بهراموف، سال ها بعد فیفا را مجبور به استفاده از فناوری خط دروازه می کند! فینال تماشایی دو دشمن دیرینه در وقت های قانونی 2-2 مساوی می شود اما دو گل از جف هرست و هت تریک او در فینال، انگلستان را در خانه به عنوان قهرمانی رقابت ها می رساند.


 
برزیل4- ایتالیا1، 1970 و برزیل0-ایتالیا0 (در ضربات پنالتی3-2 برزیل)، 1994: جام ژوریمه برای همیشه به تیمی می رسد که برنده جدال دو جامِ ها شود. و این برزیل است که می تواند اینچنین تاریخ ساز گردد. برتری 4-1 برزیل، اولین فینال رنگی را برای لاجوردی پوشان به تلخ کامی کشاند.
24 سال بعد این فینال تکرار شد و پرافتخارترین های جام جهانی یک بار دیگر در فینال همدیگر را ملاقات کردند. استادیوم رز بول ایالت کالیفرنیا میزبان این فینال تکراری است. بازی دو تیم پس از 120 دقیقه تلاش به تساوی بدون گل می انجامد و ضیافت پنالتی ها تعیین کننده قهرمان. باره سی، ماسارو و روبرتو باجوی دوست داشتنی پنالتی هایشان را خراب می کنند دست شاگردان ساکی به جام نرسد. این دومین بار است که آتزوری در فینال از برزیل شکست می خورد. 
آلمان2- هلند1، 1974: پاسکاری های زیبای مردان رینوس میشل همان دقایق ابتدایی آلمان ها را وادار به پنالتی دادن می کند. یوهان نیسکنز دقیقه 2، نسل طلایی لاله های نارنجی را پیش می اندازد اما ژرمن ها که به برگرداندن نتیجه بازی عادت دارند و به نوعی در این کار شگرد دارند دو بار هلندی ها را تسلیم می کنند. پل برایتنر و گرد مولر زنندگان گل برای آلمان و ارمغان آورنده جام برای ژرمن ها هستند. سفیدها پس از 20 سال در خانه دوباره جام را بالای سر می برند تا کرویف در حسرت بردن جام بماند.


 
آرژانتین3- هلند1، 1978: هلند دومین بار متوالی گام به فینال می گذارد. شاگردان ارنست هاپل این بار هم به در دیدار نهایی به مصاف میزبان می روند. ماریو کمپس اولین گل بازی را در دقیقه 38 به تور دروازه هلند می چسباند. گل تساوی هلند بازی را به وقت های اضافه می کشاند اما بازهم کمپس است که گلزنی می کند. گل سوم، اولین قهرمانی را نصیب آلبی سلسته می کند.

 
ایتالیا3- آلمان1، 1982: سه گل پائولو روسی، تاردلی و آلتوبلی در مقابل تک گل برایتنر، لاجوری ها را پس از 1938 و پس از 44 سال انتظار به قهرمانی می رساند. به همین واسطه سانتیاگو برنابئوی مادرید و شادی پس از گل منحصر به فرد پائولو روسی برای همیشه در یاد هواداران فوتبال ایتالیا خواهد ماند. 
آرژانتین3- آلمان2، 1986 و آلمان1- آرژانتین0، 1990: آلمان و آرژانتین دو جام جهانی پیاپی به فینال مسابقات می رسند. در 1986 مکزیک، حماسه آلمان ناتمام می ماند. آنها بازی دو-صفر باخته را در دقیقه 81 با گل فولر به تساوی می کشانند. بوروچاگا سه دقیقه پس از به تساوی کشیده شدن بازی گل قهرمانی آلبی سلسته را می زند و این یعنی دومین قهرمانی آرژانتین، این بار با اعجوبه ای به نام دیه گو مارادونا.
فینال 90 سکانسی است تکراری از فینال دوره قبل، این بار در استادیو المپیکوی رم. برخلاف فینال پرگل و مهیج بار قبل، این بار بازی طراوت کمتری دارد. بکن باور وشاگردانش با فوتبال منظم خود ظرافت حریف را گرفته اند و اجازه نبوغ به ستاره های نابغه ای چون مارادونا را نمی دهند. و در نهایت پنالتی مشکوک دقایق پایانی و گل برمه. این بار آلمان ها هستند که بر جام قهرمانی بوسه می زنند.


 
فرانسه3- برزیل0، 1998: جام زیزو... فرانسه در خانه و پیش چشم ژاک شیراک، پلاتینی و بقیه برای نخستین بار قهرمان جهان می شود. دو گل از فوق ستاره ای به نام زیدان و تک گل دقایق پایانی امانوئل پتی پرافتخارترین تیم جام را دست خالی می گذارد. جسارت امه ژاکه در دعوت نکردن از کانتونا ستودنی است، تصمیمی که جواب می دهد و نتیجه مثبت دارد.

 
برزیل2- آلمان0، 2002: در یکی از بی کیفیت ترین دوره های جام جهانی، دو تیم نه چندان سرحال برزیل و آلمان پای به فینال می گذارند. بازی چندان جذابی را شاهد نیستیم و این برزیل است که با مثلث معروف به R (رونالدو- رونالدینیو- ریوالدو) برای پنجمین بار قهرمان جهان می شود. رونالدو با مدل مویی بسیار عجیب و زدن دو گل در فینال، آقای گل رقابت ها می شود. 
ایتالیا1- فرانسه1 (در ضربات پنالتی ایتالیا5-فرانسه3)، 2006: فرانسه و زیدان بار دیگر به فینال می رسند. زیزو پنالتی اش را به بوفون بزرگ چیپ می زندف آن هم در دیداری به حساسی فینال جام جهانی! اما خودش شاهکارش را خراب می کند. ضربه سر توجیه ناپذیر او به سینه ماتراتزی (زننده تک گل آتزوری) و اخراجش از میدان کار را برای فرانسه سخت می کند تا اینکه در ضربات پنالتی، شاگردان لیپی با گل کردن تمام ضربات چهارمین ستاره را بر سینه لاجوردی پوشان می چسبانند.


 
اسپانیا1- هلند0، 2010: تیم یکدست، پر ستاره و قدرتمند اسپانیا اولین فینالش را با اولین قهرمانی همراه می کند. این در حالی است که هلند برای سومین بار در آخرین گام کم می آورد و یک بار دیگر به نایب قهرمانی می رسد. گل دقیقه 116 آندرس اینیستا، آخرین گلی است که در جام جهانی زده شده است. تک گلی که حکم به قهرمانی ماتادورها داد.
از نظر شما زیباترین فینال ادوار گذشته کدام بازی بوده است و آیا پیش بینی شما این است که فینال جام جهانی 2014 یک فینال تکراری است یا خیر؟
  ۹  
آی اسپورت
2014-05-27 00:57:07
نظر دهید
۹ نظر
ehsan
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۲۹
فرانسه برزیل زیبا ترین فینال.فرانسه برزیل فینال 2014 با قهرمانی فرانسه
پویا لوس بلانکوس
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۰۰
اگر فینال بین آلمان و برزیل باشه عالیه.با قهرمانی آلمان
فرهاد
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۰۵
خدا کنه فینال امسال بین برزیل و ارژانتین باشه
حسین
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۰۴
شادی پس از گل منحصر به فرد پائولو روسی برای همیشه در یاد هواداران فوتبال ایتالیا خواهد ماند.

یا سواد نویسنده های این سایت در حد یه بچه عقب مونده ذهنی هست یا از رو عمد این کارا رو می کنند یا اصلا حوصله نگاه کردن و ویبرایش کردن چیزی رو که نوشتن ندارن.

خوبه هنوز مارکو تاردلی زنده هست و خوشحاللی بعد از گلش رو همه فوتبال دوستان حداقل یه بار تو عمرشون دیدن
-
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۴۵
اروگوئه- برزیل 1950 فینال نبود، درست که بازی تعیین کننده و پایانی جام بود اما فینال نبود! چون 4 تیم مرحله نهایی باهم دوره ای بازی کردند و بنابراین فینال بی معنی بود
امیرعلی
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۴۷
من از فینال سال ٩٤ یادمه، همه فینال ها زیبا بودن ولی برای من پر استرس ترین فینال ها و جذاب ترین اونها فینال ٩٤ و ٢٠١٠ بود امیدوارم نتایج طوری رقم بخوره تا آرژانتین و هلند فینال رو برگزار کنن
italy
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۲۷
خدا کنه امسال ایتالیای کبیر قهرمان بشه فینال اگه بین ایتالیا و برزیل برگزار بشه و ایتالیا قهرمان بشه خیلی عالی میشه
mim
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۲:۴۴
اولین فینال (اروگوئه-آرژانتین)خوب یادمه! بهترین بازی بود!فیلمشودارم،کیفیتش خوبه آخه باگوشی z2گرفتمش!
یاش به خیر!
(ناگفته نمونه داداشم دوسال تو آبادان زندگی کرد)
-
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۴۵
غیر تکرارى، آرژانتین و ایتالیا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر