فهرست

یادداشت فنی ایران- مونته‌نگرو/ قد کشیده‌ایم اما بزرگ نشده‌ایم

آی اسپورت- اصلی‌ترین هدف تمرینات آماده‌سازی تیم ملی ایران پیش از جام جهانی ۲۰۱۴، رسیدن به بالا‌ترین سطح آمادگی جسمانی در دسترس است. در دسترس بودن بدین معنا است که نمی‌توان سطح دوندگی تیم را که کاملا وابسته بهvo2max  است را بیش از ۵ درصد در یک فرآیند یک ماهه افزایش داد پس این محدودیت را باید با استراتژی معقولانه از بین برد. کوچک کردن زمین بازی در دیدارهای پیش رو. در این روش بازی نیاز داریم که فعالیت‌های کوتاه را با بالا‌ترین شدت اجرا کنیم. این اصلی‌ترین هدف کادر فنی پیش از برزیل ۲۰۱۴ است: رسیدن به ترکیبی از استراتژی دفاع و ضد حمله همراه با نیازهای جسمانی این استراتژی.

برای تحلیل میزان پیشرفت تیم ملی، باید نگاهی به مونیتور سیستم مربی بدنساز تیم ملی بیاندازیم تا ببینیم که نمودار‌های ضربان قلب بازیکنان در دیدار برابر مونته‌نگرو در چه سطحی قرار دارد ولی آنچه از تصاویر تلویزیونی مشهود بود، بهبود سطح عملکرد جسمانی بازیکنان تیم ملی است. ولی تا رسیدن به اجرایی با بالا‌ترین سطح شدت در نیمه زمین خودی، راه باقی مانده است.

۲-  برابر بلاروس و مونته‌نگرو، چند ضربه به سمت دروازه ایران زده شد؟ شاید کمتر از انگشتان یک دست. خط دفاع برابر مونته‌نگرو کیفیت مناسبی از خود نشان داد. مهم‌ترین نکته، میانگین قد مناسب خط دفاع بود. منتظری و بیگ‌زاده بعنوان مدافعین کناری، استحکام مناسبی به خط دفاع ایران داده‌اند. ترکیبی که مناسب به نظر می‌رسد مگر اینکه مصدومیت بیگ‌زاده برطرف نشود.

۳- ترکیب اصلی ایران تقریبا مشخص شده است. تنها تردید در کانال راست است. مهارت بالای حیدری در ارسال، برابر کیفیت بالای جهانبخش به‌عنوان گوش کلاسیک. حضور هر کدام به تنهایی، گپی به همراه خواهد داشت. برای استفاده از ارسال‌های حیدری، بازیکن هدف وجود ندارد و از سوی دیگر حضور جهانبخش به دلیل سرعت بالای او موجب دور شدن دژآگه و تیموریان از کانال راست خواهد شد و این به معنای از بین رفتن قدرت تهاجمی ایران است.

شاید استفاده همزمان (حیدری بعنوان دفاع راست) گزینه مناسبی به نظر برسد ولی استحکام خط دفاع ایران از بین خواهد رفت.

۴- آمادگی جسمانی و تاکتیکی، پله به پله ارتقا می‌یابد، تا امروز پیشرفت محسوس و مناسب بوده است ولی این سوال که «آیا به سطحی از آمادگی که برای صعود از گروه‌مان لازم داریم، خواهیم رسید؟» را امروز نمی‌توانیم جواب بدهیم.

پاسخ این سوال را در ۹۰ دقیقه برابر نیجریه خواهیم یافت. پس بهتر است امیدوار باشیم...

سعید الهویی

  ۱  
آی اسپورت
2014-05-27 01:04:32
نظر دهید

۱ نظر
-
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۰۳:۳۲
جهان بخش و خلعتبری باید چپ جای شجاعی بازی کنن.تنها ویژگی شجاعی رفاقت با نکونامه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر