فهرست
الگوی بایرن مونیخ، تیم ملی  را نجات می‌دهد
الگوی بایرن مونیخ، تیم ملی را نجات می‌دهد

الگوی بایرن مونیخ، تیم ملی را نجات می‌دهد

آی‌اسپورت- ترکیب تیم ملی مقابل الجزائر نشان از تکاپوی کی‌روش برای یافتن راهی در مقابله با سه حریف قدرتمند جام جهانی دارد. تیم او در بازی با تونس با  آرایش ۴-۲-۳-۱ وارد زمین شد و در یک بازی کاملا معمولی ۹۰ دقیقه تحت تأثیر حریف قرار گرفت و با یک گل بازی را واگذار کرد. البته فقدان جهانبخش و طارمی و آزمون و عزت‌اللهی این ضعف را تشدید هم کرده بود. اما در بازی با الجزائر کی‌روش از تاکتیک انقلابی ۴-۱-۴-۱ استفاده کرد. سیستمی که این روزها توسط بایرن مونیخ یوپ هاینکس به کار گرفته می‌شود. کی‌روش یک‌بار در بازی برگشت مقابل قطر در مقدماتی جام جهانی از این آرایش استفاده کرده بود. همان بازی که پاس زیبای کریم انصاری‌فرد، طارمی را با دروازه‌بان قطر تک‌به‌تک ساخت و گل پیروزی را رقم زد.

در سیستمی که کی‌روش مقابل الجزائر به زمین فرستاد در تاکتیک ۴-۱-۴-۱، کی‌روش می‌توانست پرس در زمین حریف را با ۵ بازیکن انجام دهد. یک مهاجم و ۴ هافبک. در حالی که در ۴-۲-۳-۱  این تاکتیک با ۴ بازیکن قابل اجراست. و خب یک بازیکن اضافه آن هم در مقابل تیم‌های گردن‌کلفتی مثل اسپانیا و مراکش و پرتغال غنیمت است. از طرفی در ۴-۲-۳-۱، کی‌روش نیاز دارد که در فقدان اشکان، از شجاعی و یا قدوس به عنوان هافبک هجومی استفاده کند که قدوس به وضوح علاقه‌ای به مشارکت در عملیات دفاعی ندارد و شجاعی هم معمولا عملیات دفاعی را خشن و بی‌ملاحظه انجام می‌دهد و همیشه دلهره اخراج را در دل ما می‌اندازد. اما در ۴-۱-۴-۱ کی‌روش تیمی را به زمین فرستاد که در میان شگفتی ما هیچ‌کدام از سه بازی‌ساز بالقوه تیم ملی در زمین نبودند. نه شجاعی بود، نه قدوس و نه حتی امید ابراهیمی.

در این ترکیب عزت‌اللهی تک هافبک دفاعی تیم بود(هولدینگ میدفیلدر) که در جلوی ۴ مدافع ما بازی می‌کرد. در وینگر راست علیرضا جهانبخش بازی می‌کرد که در کنارش کریم انصاری‌فرد را داشت. کریم به مرکز میدان متمایل بود و کمی عقب‌تر از جهانبخش بازی می‌کرد. در وینگر چپ طارمی بازی می‌کرد و در کنارش احسان حاج‌صفی را داشت. این زنجیره ۴ نفره در جلوی خود آزمون و در پشت سر خود عزت‌اللهی را داشتند. سی دقیقه ابتدایی بازی به یمن دوندگی این ۴ نفر، ایران برتری چشمگیری مقابل الجزائر داشت. در این سیستم کریم انصاری‌فرد در کارهای دفاعی و پرسینگ عالی ظاهر شد و آن خونسردی کلافه‌کننده‌اش(بخصوص وقت‌هایی که در نوک حمله ظاهر می‌شود) اینجا و در چگالی وظایف دفاعی‌اش فرصت بروز نداشت.

در آن سمت هم حاج‌صفی و طارمی فوق‌العاده بودند. ماجرا خوب پیش می‌رفت تا وقتی که طارمی آسیب دید و مسعود شجاعی به این سیستم اضافه شد و خب همه‌چیز خراب شد!

یوپ هاینکس این گرگ پیر آلمانی، در بایرن مونیخ امسال، هوشمندانه این سیستم را به کار گرفته است. او، ژاوی مارتینز مغضوب دوران گواردیولا و آنچلوتی را(که معمولا میان تخت بیمارستان، نیمکت ذخیره‌ها و بازی در دفاع میانی سرگردان بود) به پست هافبک دفاعی برگرداند و خود را از بازی مزاحم و پرتلفات ویدال و تیاگو آلکانترا خلاص کرد. مضاف بر این که سیستم ۴-۱-۴-۱ هاینکس را قادر ساخت تا بار دیگر توماس مولر را در ترکیب اصلی به کار بگیرد (دقیقا در نقشی که کریم انصاری‌فرد در بازی با الجزائر ایفا کرد). در سمت راست، مولر پشتیبان آرین روبن است و در چپ خامس رودریگز از ریبری حمایت می‌کند. در بازی‌هایی که دست هاینکس پر است مثل همین بازی این هفته مقابل بورسیا دورتموند از همین سیستم ۴-۱-۴-۱ استفاده می‌کند  و البته پیش آمده که مصدومیت‌های گاه‌به‌گاه، هاینکس را به تغییر سیستم وا داشته است و در نتیجه زوج ژاوی مارتینز و پاتریک تولیسو (و یا سباستین رودی) را  در هافبک دفاعی به کار می‌گیرد و سیستم را به ۴-۲-۳-۱ تغییر می‌دهد.

این همان چالشی است که کی‌روش هم در تیم ملی با آن دست به گریبان است. او در بازی با مراکش عزت‌اللهی را ندارد.(عزت‌اللهی همان ژاوی مارتینز بایرن مونیخ است) راه حل‌ها برای او این‌گونه هستند: پناه بردن دوباره به سیستم ۴-۲-۳-۱ که به شکل اتوماتیک تیم را عقب نگه می‌دارد و استفاده از زوج علی کریمی و حاج‌صفی در نقش هافبک‌های دفاعی(کی‌روش به خوبی می‌داند که علی کریمی نمی‌تواند تک هافبک دفاعی باشد). این یعنی محبوس شدن در زمین خودی و چشم داشتن به ضد حمله‌ها که خب تاکتیک فرساینده و خطرناکی است. راه دیگر اما استفاده از روزبه چشمی در بازی اول و به جای عزت‌اللهی است. روزبه در تیم منصوریان این پست را خوب بازی می‌کرد و شاید اگر کی‌روش به او اعتماد کند بتواند در بازی با مراکش که تیم بسیار خطرناکی است با همان سیستم ۴-۱-۴-۱ بازی کند و پرس از جلو را انجام دهد. بازی ضعیف روزبه مقابل تونس در دفاع وسط او را از گزینه‌های مدافعان میانی خارج ساخته است. (همانطور که یک بازی ضعیف از محمد انصاری مقابل سوریه و ناتوانی‌اش در مهار عمر السوما، کارنامه او را برای همیشه در ترکیب دفاع وسط تیم ملی بست). اما روزبه می‌تواند در ۴-۱-۴-۱ حداقل در بازی اول جانشین عزت‌اللهی باشد. امیدوارم کی‌روش در بازی‌های تدارکاتی روزبه را در این پست تست کند.

۱۶ ۱۴  
آی اسپورت
2018-04-01 15:42:00
نظر دهید

۱۴ نظر
امید از تفت
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۱۵
بازی ضعیف انصاری در بازی با سوریه و عدم مهار سوما کارنامش را در تیم ملی بست!!!؟ عجب!!؟ انصاری فصل پیش دفاع وسط بازی می کرد و توی همین پست به تیم ملی هم دعوت شد و در بازی با کره جنوبی توی کره عالی کار کرد. در بازی با سوریه موقعی که انصاری فکر کنم بخاطر "مصدومیت" تعویض شد و چشمی سوتی و پورغاز به زمین اومدند ایران گل دوم را از سوریه خورد و بازی مساوی شد. این فصل انصاری دوباره به دفاع چپ برگشته و به همین خاطر از تیم ملی خط خورد. در هر صورت من از سیستم بازی ایران مقابل الجزایر خوشم اومد و ایران برای اینکه شانسی برای صعود از گروه داشته باشه باید جسورانه و هجومی بازی کنه. کاری که همین الجزایر در 2014 انجام داد و در بازی حذفی هم تا آستانه حذف قهرمان جهان یعنی آلمان پیش رفت.
کاوه
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۰۲
انصاری تا قبل از تعویض بدبخت سوما شده بود. چندبار داد و هوار کیروش را بلندکرد.
۸
ساشا
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۲۴
ترکیب انقلابی : الله اکبر ، مرگ بر................ : مرگ بر ........................ ، چه انقلابی بکنیم با روزبه چشمی ، منتظری و خانزاده ، تو جام جهانی .بزن دست قشنگه رو. آهان دست دست ، دست دست. آخه مرد مومن تعطیلات داره تموم میشه معلومه حالت گرفته ست . ما تیممون کجای سروتهش به تیم بایرن مونیخ میخوره. یه فصل استاد کیروش رفت مربی تیم رئال شد با اون همه ستاره ، تیم رو به فنا داد ، بعد از اون کدوم تیم بزرگ مطرح اروپایی به ایشون پیشنهاد مربیگری کرد. زمانی هم مه سرمربی پرتغال بود تو بازی حذفی برد و به جام جهانی رفت. بایرن مونیخ : ایران ... هاینکس با دو قهرمانی درباشگاه های اروپا با کیروش.
از قیاسش خنده آمد خلق را.......
....
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۱۵
یوپ هاینکس انگشت کوچیکه کیروش هم نمیشه . کیروش مخترع فوتباله. کیروش بهترین مربی جهانه. کیروش خداست. کیروش ...
ولی نمیدونم چرا تنها افتخارش دستمال کشی فرگوسن هست.
رئال مادرید هم که بماند
....
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۷:۱۵
یوپ هاینکس انگشت کوچیکه کیروش هم نمیشه . کیروش مخترع فوتباله. کیروش بهترین مربی جهانه. کیروش خداست. کیروش ...
ولی نمیدونم چرا تنها افتخارش دستمال کشی فرگوسن هست.
رئال مادرید هم که بماند
۱
فرهاد شیرکوند
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۴۲
پس قبول داری که مربی تیم ملی ما سابقه سرمربیگری رئال مادرید و تیم ملی پرتغال را داشته و مدتی هم همکار فرگوسن بوده و با تیم ملی جوانان پرتغال قهرمان جهان شده . به این می گویند کارنامه. مربی الاتفاق و فلان تیم چینی نبوده. همین که این هارو بدونی قدمی رو به جلوست عزیزان دلم. پس بدون که سرمربی تیم ملی ات در چه سطحی مورد قبول کارشناسان فوتبال بوده . بفهم اینارو . هرچند نمی فهمید می دونم.
۹
فروبی
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۴۸
اون موقع که سوما گل زد انصاری تو زمین نبود دوست عزیز
فرهاد شیرکوند
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۱۴
اولا به نظرم درباره بازی ضعیف انصاری در دیدار با سوریه درست می گوید. من در استادیوم بودم و هوارهای کی روش را بر سر انصاری می شنیدم. اون بازی سوما پدر انصاری را درآورد تا اینکه بالاخره انصاری تعویض شد. دوما اینجا سایت تخصصی فوتبال است این دوستان که می آیند کامنت می گذارند مطلب را بخوانند و بعد نظر بدهند. بیشتر کامنت ها در حد صنف لبوفروشان مهاجر است. الکی یه حرفی می اندازند و دوتا فحش و یه طعنه الکی.
۸
خوشخوی بی خاصیت
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۴۳
مثل اینکه داشمون خوشخو فیفا زیاد بازی کرده
محسن
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۰۸
دوستمون بالا نوشت دیگه. کامنت گذارها دذ حد لبوفروش های مهاجر هستند. با اسم جعلی میاد یه نمک ریز می ریزه از اون مدلا که توی خونه دایی و خاله قربون صدقش می رن و بعدش لایکای جعلی روباتی از راه می رسه. پیدا کردن این لبوفروشای مهاجر کار پلیس فتا باید باشه
۱
داود
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۴۳
موقعی که نگاه بیرانوند و سید جلال میکنم خندم میگیره که اینا میخان روبرو اسپانیا و پرتغال از ایران دفاع کنن،،،از پس عربا در نیومدن اسپانیا و پرتغال پیشکش
۲ ۱
کارن
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۵۷
دوست عزیز باید گریه کنیم. که اینهمه با فوتبال روز دنیا فاصله داریم یادت باشه سید جلال با اختلاف خیلی زیاد بهترین مدافع 10-15سال اخیر ایران...بیرواند هم که بهترین دروازبان ایرانه..دیدگاه های رنگی آنچنان چشامونو بسته که تحمل دیدن واقعیات رو نداریم
۴
مهدي
يكشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۴۱
اون چهار يك چهار يك خيلي وقتها توي زمين مثل چها سه سه ميشد، چون وقتي توپ نداشتيم كريم و احسان ميامدند كنار سعيد
به نظرم اين سيستم ميتونه بهترين تركيب باشه براي ما ولي كيروش نبايد وقت خودش رو براي چشمي به عنوان مدافع هدر بده، زودتر بايد بياردش هافبك، اونجا كاراييش بيشتره

اي كاش رأيان تفضلي دعوت ميشد، تركيب رايان و پور علي فوق العاده ميشد چون رايان واقعا غووووووووله
لطفا يه تحليل در مورد رايان بنويسيد
۶ ۱
ميثم
دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷، ۰۶:۰۰
رایان تفضلی کیه؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر