فهرست
گفتگوی ویژه با دراگان اسکوچیچ (۳): درباره عبدالله کرمی تصمیم نگرفته‌ام/ بختیار... بختیار رحمانی؛ او بهترین بازیکنی است که در ایران دیدم
گفتگوی ویژه با دراگان اسکوچیچ (۳): درباره عبدالله کرمی تصمیم نگرفته‌ام/ بختیار... بختیار رحمانی؛ او بهترین بازیکنی است که در ایران دیدم

گفتگوی ویژه با دراگان اسکوچیچ (۳): درباره عبدالله کرمی تصمیم نگرفته‌ام/ بختیار... بختیار رحمانی؛ او بهترین بازیکنی است که در ایران دیدم

آی اسپورت- مجتبی هاشمی/ می‌پرسم «خسته که نشدید؟» می‌گوید: «من هیچ‌وقت از حرف زدن درباره فوتبال خسته نمی‌شوم. الان ساعت سه عصر است و من ساعت سه نیمه‌شب پرواز دارم. حاضرم تا لحظه پروازم بنشینیم با هم حرف بزنیم. فوتبال فقط شغل من نیست، عشق من است.» بعد اشاره می‌کند به مدیر برنامه‌اش که نقش مترجم را میان ما ایفا می‌کند: «او را ببین. خسته شده. در حین ترجمه دارد ۱۰کار دیگر هم انجام می‌دهد! ولی من و تو هیچ کار دیگری نمی‌کنیم و فقط روی گفتگو تمرکز کرده‌ایم. چون ما حرفه‌ای هستیم و عاشق فوتبال...» شاید برای خواندن این گفت‌وگوی مفصل هم یک چنین عشق و علاقه‌ای لازم باشد. اگر به اندازه دراگان به فوتبال علاقه‌مندید، اگر مثل او آن‌قدر غرق ماجرا می‌شوید که فنجان‌های چای روی میزتان یکی یکی سرد می‌شوند، پس این شما و این هم قسمت سوم گفت‌وگو!

قسمت چهارم و پایانی این گفت‌وگو نیز حاوی صحبت‌های دراگان درباره فینال رئال- اتلتیکو است. این بخش را هم تا ساعتی دیگر پیش روی‌تان می‌گذاریم. پیش از آن‌که هواپیما پرواز کند و همگی جا بمانیم...

 

وقتی وارد فوتبال ایران شدید اولین مشکلی که به آن برخوردید چه بود؟

اولین مشکلم در ملوان، سازماندهی این باشگاه بود. توقع داشتم امکانات و شرایط کار بهتر از این باشد. اما مجبور شدم یک چیزهایی را با مسئولان باشگاه حل کنم تا شرایط کمی بهتر شود. اولین مشکل فوتبال ایران در بخش امکانات تمرینی و سخت‌افزاری است.

و همین سوال در مورد بازیکنان ایرانی. اولین نقطه‌ضعفی که در آن‌ها دیدید چه بود؟

یک چیزی که من اسمش را «فرهنگ تاکتیکی» می‌گذارم. دلم می‌خواهد بگویم چیزهایی را که باید در سن پایین‌تر یاد می‌گرفتند یاد نگرفته‌اند، اما اگر این را بگویم تو هم می‌پرسی «مگر نگفتی مربی‌های ایرانی خوب‌اند؟ پس چرا این‌ها را یادشان نداده‌اند؟!» (خنده) پس این را نمی‌گویم! بهتر است بگویم بازیکنان ایرانی عادت‌هایی دارند که من برای ساختن تیمم نیاز داشتم این عادت‌ها را عوض کنم. به هر حال فوتبال همیشه در حال تغییر و پیشرفت است. آن‌ها باید آداپته شوند.

احتمالا یک جاهایی مجبور شدید به بازیکنان چیزهایی را یاد بدهید که باید در ۱۰سالگی یاد می‌گرفتند. چون خیلی از بازیکن‌های ما در کوچه و خیابان رشد می‌کنند نه در آکادمی‌های فوتبال.

بله. دقیقا همین اتفاق رخ داد. آنها نیاز به یکسری آموزش‌های ابتدایی داشتند اما بخش خوب قضیه این است که در ایران -بر خلاف کشورهای عربی- بازیکنان علاقه و پشتکار زیادی برای یادگیری دارند. مثلا فشنگچی علاقه نشان داد و پیشرفت کرد. استعداد فشنگچی از آنچه در این فصل دیدید هم بیشتر است. یا مثلا مهدی دغاغله بازیکن خوبی است اما آن اوایل فقط برای خودش بازی می‌کرد. وقتی به او آموزش دادیم و وظایفش را گوشزد کردیم آن‌ها را پذیرفت. تلاش کرد و تغییر کرد و نتیجه‌اش را هم گرفت.

حالا که صحبت دغاغله شد، فکر می‌کنید او در پرسپولیس هم بازیکن موثری می‌شود؟

این به شرایط تیم بستگی دارد. دیدگاه مربی، همبازی‌ها و سیستمی که قرار است بازیکن در آن بازی کند خیلی مهم هستند. به‌طور مثال وضعیت لوکا مودریچ را در رئال ببینید. مودریچ را مورینیو به رئال برد اما در دوره همین مربی کاملا ناموفق بود. چون مورینیو بازی مستقیم را دوست داشت و در این تاکتیک بازیکنی مثل مودریچ فرصت درخشش پیدا نمی‌کند. اما وقتی خوزه رفت و کارلتو آمد انگار مودریچ دوباره زنده شد.


\"http://8pic.ir/images/88248276763757711764.jpg\"

در یک سالی که ایران هستید، کدام بازیکن را بیش از همه پسندیده‌اید؟

بختیار. بازی بختیار رحمانی را بیشتر از همه دوست دارم. فکر نکنی چون حالا بازیکن خودم شده این را می‌گویم. نه. من بازیکن‌های خلاق را دوست دارم و بختیار را از این نظر بهتر از همه دیدم.

شنیدیم بلافاصله بعد از امضای قرارداد سراغ او و شریفات را از فولادی‌ها گرفتید؟

بله. می‌خواهم یک تیم خلاق و هجومی بسازم و حضور این دو نفر خیلی برایم مهم است. از مدیران فولاد وضعیت این دو نفر را پرسیدم، آن‌ها هم گفتند قرارداد دارند و می‌مانند.

در مورد بقیه بازیکن‌ها چطور؟ تصمیمی گرفته‌اید؟

نه. اول باید به یک آنالیز دقیق از تیمم و بازیکنانش برسم. تا آن زمان نه رفتنی‌ها مشخص می‌شوند نه خریدها.

با این حساب تنها چیزی که مشخص شده حضور قطعی بختیار و اسی است. بله؟

بله. خودم این دو بازیکن را نیاز دارم. هر کس آنها را از من بخواهد قاطعانه می‌گویم «نه».

یعنی عبدالله کرمی را بخواهند ممکن است بگویید «بله»؟

در مورد بقیه هنوز هیچ تصمیمی نگرفته‌ام. باید بروم و برگردم و وارد مرحله جدی‌تری از آنالیز تیمم بشوم.

پس درباره لیست خریدتان هم نپرسیم چون می‌ماند برای همان زمان؟

بله.

اما یک چیز را که می‌شود پرسید؛ فولاد یک آکادمی قوی دارد و کلی بازیکن جوان و نوجوان. نگاه‌تان بیشتر به سمت آن‌ها خواهد بود یا به سمت خرید از تیم‌های دیگر؟

اولویت اولم دقیقا همین جوان‌هایی هستند که درباره‌شان حرف می‌زنی. امشب از ایران می‌روم و بعد از ۱۰روز که برگردم اولین برنامه‌ام این است: یک بازی دوستانه میان بزرگ‌ها و امیدهای فولاد. در این بازی امیدها را به چشم خریدار نگاه می‌کنم.

کار که به خرید بازیکن برسد، ممکن است از ملوان هم بازیکن بگیرید؟

بله. چرا که نه؟

خب تیم سابق‌تان که احتمالا دوستش دارید تضعیف می‌شود. این جوابِ «چرا که نه» بود!

(خنده)... جواب این سوالت را می‌دهم. ولی ننویس!..........

ای داد بیداد! پس برویم سراغ یک موضوع دیگر... بهترین روزی که در فصل گذشته با ملوان داشتید کدام بود؟

بازی با استقلال که ۴تا زدیم. و بیشتر از ۴گل به خاطر بازی خوبی که انجام دادیم. غیر از آن، روزی که داماش را در رشت بردیم هم خیلی خوب بود.

\"http://8pic.ir/images/06749270168744151658.jpg\"

البته در رشت که اشتباه داور هم کمک‌تان کرد.

(روی مبلش نیم‌خیز می‌شود) چه کمکی؟! در نیم‌فصل اول داوران ۱۰امتیاز به ما ضرر زدند. حالا می‌گویی داور به ما کمک کرد؟ چه کمکی کرد؟

آن پنالتی، آن اخراج... حریف‌تان همان ۲۵دقیقه اول کشته شد!

بازیکن ما را زدند (با دستش نوع ضربه را نشان می‌دهد) اخراج نداشت؟

خیلی ملایم زد. شاید یک اخطار هم کافی بود.

(کلافه می‌شود) اگر این‌طوری حساب کنی من هم آن ۱۰ امتیاز را می‌کنم ۲۰ امتیاز! (در عین اینکه شاکی است لبخند هم می‌زند! انگار می‌داند یکی دو جمله آخرمان خیلی جدی نیست)

اصلا داور آن بازی خداحافظی کرده، بهتر است پشت سرش حرف نزنیم! از روزهای خوب گفتید. از بدترین روزتان هم بگویید.

روزی که در انزلی به سایپا باختیم.

آخ آخ. آن روز در زمین خودتان سه تا خوردید. چه اتفاقی برایتان افتاده بود؟

به نظرم این سوال اشتباه است. همیشه می‌پرسند چه اتفاقی برایتان افتاد که زیاد گل خوردید؟! ولی آن طرف ماجرا را در نظر نمی‌گیرند که حریف در روز خوبش بوده و سه تا به ما زده. ببینم، مگر روز بازی با استقلال چه اتفاقی برای آن‌ها افتاده بود که ۴تا خوردند؟ هیچی. فقط ما در روز خوبمان بودیم.

به نظر می‌رسد روی روح و روان بازیکن‌ها هم خوب کار می‌کنید که بهترین کیفیت را برایتان اجرا می‌کنند. در ایران نقش آمادگی ذهنی خیلی بیشتر از دیگر جاهاست و معلوم است شما در این زمینه تخصص دارید. بازیکن‌های ملوان خیلی به شما اعتقاد پیدا کرده‌اند. تقریبا همه‌شان با شما رفیق‌اند. همین الان شاهد بودیم با جلال رافخایی تلفنی حرف می‌زدید و گفتگویتان خیلی صمیمانه بود. چطور با این سرعت به ذهن‌شان نفوذ کردید؟

برای این کار فرمول خاص و جامعی وجود ندارد. یکسری چیزهای مختلف است که باید رعایت کنیم تا به هم نزدیک‌تر شویم. بگذار مثال بزنم؛ آن اوایل فیلم بازی‌ها را می‌گذاشتم و اشتباهات بازیکن‌هایم را نشانشان می‌دادم. ولی دیدم احساس بدی پیدا می‌کنند. انگار دارم تنبیه‌شان می‌کنم! انگار بهشان توهین شده باشد! در حالی که این کار در اروپا کاملا طبیعی است که روی فیلم بازی نکات منفی بازیکن‌هایت را بگویی. وقتی این را دیدم فهمیدم باید رویه دیگری پیدا کنم تا کمکم به ذهنیات هم نزدیک شویم. یک مثال دیگر بزنم؛ اگر شما در اروپا یک حرکت تمرینی را چندین بار تکرار کنی نتیجه مثبت می‌گیری. آنجا تکرار باعث یادگیری می‌شود. اما اینجا برعکس است. بازیکن‌ها از اجرای چندباره‌ی یک تمرین شدیدا خسته می‌شوند و سطح یادگیری‌شان پایین می‌آید. تمرینات در اینجا باید تنوع بیشتری داشته باشد و دائم به یک حرکت جدید سوییچ کنیم. خلاصه این‌که باید روی نکات این شکلی دقت کنیم و نگذاریم از هم دورمان کند. یکی از مهم‌ترین نکات هم صداقت است. وقتی شما به بازیکن‌تان راستش را بگویید او اعتماد می‌کند. بازیکن باید بداند اگر من از او راضی نیستم و بازی‌اش نمی‌دهم دلایل کاملا فنی دارد نه دلیل دیگری.

درباره سبک زندگی بازیکنان ما چه نظری دارید؟ آن‌ها حرفه‌ای زندگی می‌کنند؟

سوال سختی است. سبک زندگی، فاکتور بسیار مهمی در موفقیت‌هاست. این‌که شما چه غذایی می‌خورید، کی می‌خوابید و چطور زندگی می‌کنید. خب بازیکنان اروپایی در این زمینه خیلی حرفه‌ای‌تر عمل می‌کنند. در ایران باید روی این موضوع کار شود و البته این به سادگی به دست نمی‌آید. چون شما نمی‌توانید ۲۴ساعته شاگردان‌تان را کنترل کنید. یک چیزهایی هست که بازیکنان باید در طول شبانه‌روز رعایت کنند. من اسمش را می‌گذارم «تمرین نامرئی»...


مطالب مرتبط با این موضوع:  

گفتگوی ویژه آی‌اسپورت با دراگان اسکوچیچ(۱): تراکتور در حد فولاد نیست/ از تبریز هم پیشنهاد جدی داشتم/ دنبال قهرمانی‌ام نه ششم هفتمی! 

گفتگوی ویژه آی‌اسپورت با دراگان اسکوچیچ(۲): ویسی را برای مربیگری می‌برم اروپا/ پپ و مورینیو خوب‌اند اما ترجیح می‌دهم با فان‌خال شام بخورم! 

  ۵  
آی اسپورت
2014-05-27 19:15:07
نظر دهید

۵ نظر
-
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۶:۳۷
بختیار و شریفات هر دو میان استقلال , حالا ببین آقای زرنگ
شریفات که اصلا قرارداد نداره , بختیار هم بندی در قرارداد داره که راحت جدا میشه , ببین و تماشا کن
-
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۰۹
آقای سکوچیچ بختیار وحمانی واسه خودت اما اسی شریفات رو بده استقلال بهش نیاز داریم
محمود
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۰۵
مصاحبه ی جالبی بود،ممنون
سایتتون داره راه میفته....
-
سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۱۶
دراگان اوسکولیچ به راحتی آب خوردن به فولاد قالب شد.بهترین گزینه برای فولاد یحیی گل محمدی بود نه اوسکولیچ رده هفتمی.
-
چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۳، ۰۱:۱۱
واقعا برای بعضی هواداریه فولاد متاسفم اخه شمایی که میگید یحیی برای فولاد مناسبه روزای اول که فرکی اومد هم همینو میگفتید که ویسی یا غیره .... برای فولاد مناسب تره بعد با سنگ سرشو شکندید ولی در اخر شد مربی خوبه که قهرمانتون کرد یکم به خودمون بیایم بجای این کارا حمایت کنیم مربیه جدیدمونو .....
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر