فهرست
خاطرات جام های جهانی (1) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1990 ایتالیا
خاطرات جام های جهانی (1) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1990 ایتالیا

خاطرات جام های جهانی (1) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1990 ایتالیا

آی اسپورت- اکثر خاطرات ما از جام های جهانی از سال های 1986 و 1990 شروع می شود. جام جهانی 90 اما سرچشمه ی خاطرات ما از فوتبال است. جامی که ستاره هایی نظیر رایکارد،گولیت،فن باستن، باجو، زنگا، باره سی، برگومی، گاسکوئین، مارادونا، ماتیوس، کلینزمن، برمه، والدراما، هیگیتا را در خود داشت، و البته پدیده ای به نام کامرون و روژه میلا. آی اسپورت تا آغاز رقابت های جام جهانی 2014، خاطرات جام های جهانی مختلف را به صورت روزانه مرور می کند. از جام جهانی 90 شروع می کنیم...


 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1990 


 


رایکارد و فولر. یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال، هلند قهرمان اروپا به زحمت به یک هشتم نهایی رسیده و آلمانی که با قدرت جام جهانی را آغاز کرده بود به مصاف هم رفتند. نخستین مصاف پس از نیمه نهایی یورو 88 و پیروزی هلند بر دشمن قدیمی و البته کومان و حرکت توهین آمیزش.

دقیقه 22 و خطای رایکارد روی فولر، کارت زرد برای مدافع هلندی. پرتاب آب دهان رایکارد به موهای فولر برای بار اول دور از چشم داور. شکایت فولر از این مسئله به داور آرژانتینی و کارت زرد برای فولر. برخورد فولر و فن بروکلین لحظاتی بعد، رایکارد به هواداری از دروازه بان تیمش وارد عمل می شود و داور هر دو را اخراج می کند. هنگام بیرون رفتن از زمین رایکارد بار دیگر آب دهان به فولر پرتاب می کند. در نهایت آلمان 2-1 هلند را شکست می دهد و به مصاف چکسلاواکی می رود.   

 

 


سالواتوره اسکیلاچی، بازیکنی که مانند شهاب سنگ به فوتبال جهان برخورد کرد. شهاب سنگ از این جهت که در 16 بازی ملی 7 گل به ثمر رسانده، 6 تای آن در جام جهانی 1990 بود. اسکیلاچی قبل و بعد جام جهانی 1990 درخششی نداشت، حتی وقتی در یوونتوس و اینتر بازی می کرد. پس از گره خوردن بازی برای ایتالیا میزبان مقابل اتریش، توتو اسکیلاچی جانشین کارنه واله شد و 2 دقیقه بعد گل پیروزی بخش را برای آتزوری به ثمر رساند. او مقابل چکسلاواکی از ابتدا به میدان رفت و یکی از دو گل آتزوری را به ثمر رساند. او مقابل اروگوئه،ایرلند،آرژانتین و انگلیس هم گلزنی کرد تا آقای گل جام جهانی 1990 شود. او یک سال بعد در مقابل نروژ دیگر گل ملی اش را به ثمر رساند تا با 7 گل و 16 بازی از تیم ملی ایتالیا خداحافظی کند. خوشحالی او با چشمان باز در یاد و خاطرات علاقمندان فوتبال باقی مانده.

 

 

روژه میلا و کامرون، پدیده های جام جهانی 1990 بودند. روژه میلا با این که 38 ساله بود و سابقه بازی در جام جهانی 1982 را داشت، اما همچنان بازیکن گمنامی بود. وقتی کامرون در دیدار افتتاحیه 1-0 آرژانتین مدافع عنوان قهرمانی را از پیش رو برداشت، کسی تصور نمی کرد کامرون تا یک چهارم نهایی جام جهانی صعود کند تا اولین تیم آفریقایی باشد که به جمع 8 تیم برتر راه پیدا می کند. میلا دو بار در دیدار مقابل رومانی گلزنی کرد تا صعود تیمش قطعی شده باشد. در مرحله یک هشتم کامرون به مصاف کلمبیا رفت، گلزنی میلا دقیقه 106 و رقص معروفش کنار پرچم کرنر. دقیقه 109،  دیوانگی هیگیتا دروازه بان کلمبیا، توپ ربایی میلا و گل، باز هم رقص معروف میلا که جز فریم های به یاد ماندنی جام جهانی 90 شد. در مرحله یگ چهارم نهایی علیرغم درخشش میلا و پنالتی گرفتن و همینطور پاس گل او، باز هم کامرون مغلوب انگلیس شد تا پدیده با جام وداع کند.

 

 

فینال جام جهانی 90، تکرار فینال دوره قبل، این بار آرژانتین آن اقتدار دوره گذشته را ندارد.آنها به زحمت از گروه خود صعود کردند،برزیل را در یک دیدار سنتی با گل کانیجیا شکست دادند، در یک چهارم و نیمه نهایی با ضربات پنالتی و درخشش گویگوچه آ از سد یوگسلاوی و ایتالیا میزبان عبور می کنند و به فینال می رسند، جایی که آلمان با اقتدار از سد یوگسلاوی،کلمبیا،امارات،هلند،چکسلواکی و انگلیس عبور کرده و به فینال رسیده. خطاهای پی در پی آرژانتینی ها نشان از عدم تمرکز آنها برای دیدار فینال دارد. آرژانتینی ها عصبی بازی می کنند و در دقیقه 85 در حالی که 10 نفره شده اند توسط سنسینی روی فولر خطا می کنند. خطایی که هنوز که هنوزه بعد از 24 سال مورد بحث و جدل است. ماتیوس پنالتی زن اول جرات پشت توپ ایستادن را ندارد و برمه پشت توپ قرار می گیرد. درون دروازه گویگوچه آ که بعد از پومپیدو سنگربان آرژانتین شده بود و به خاطر او بود که به فینال رسیدند. فرستادن توپ به گوشه دروازه و گل. قهرمانی آلمان با همین گل تضمین شد. خوشحالی بی پایان برمه که شکست در فینال قبلی را تجربه کرده بود.


 

اشکهای دیگو آرماندو مارادونا، شاید به جرئت بتوان گفت او به همراه کانیجیا و گویگوچه آ توانستند آرژانتین را به فینال برسانند، اما این بار مثل سال 1986 شانس با آنها یار نبود و مغلوب شدند. مارادونایی که دوست داشت همیشه پیروز باشد اینگونه بعد از فینال اشک حسرت ریخت.


ایمان موتمنی

۱    
آی اسپورت
2014-05-27 18:04:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر