فهرست
بیابید تیم امیدهای فوتبال را
بیابید تیم امیدهای فوتبال را

بیابید تیم امیدهای فوتبال را

آی‌اسپورت- در مجادله‌ای که بین کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال بر سر انتخاب سرمربی جدید تیم ملی امید پیش آمده، ریشه‌های تضادی دیده می‌شود که مسوولان امر سال‌ها به آن بی‌اعتنایی کرده‌اند و چوب آن را البته فوتبال کشور در درجه اول خورده است. 

این بحث و سوال که تیم ملی امید چون در دور مقدماتی بازی‌های المپیک نیز شرکت می‌کند، بیشتر یک موجود «کمیته المپیکی» است و یا مثل سایر محصولات فوتبالی یک متاع فدراسیونی به شمار می‌آید، سال‌ها است که در فوتبال ما مطرح است و راجع به آن بحث و اظهارنظر می‌شود. در زمان حضور کیومرث هاشمی در پست ریاست کمیته المپیکی این بحث‌ها تا مرز اعلام قیمومیت تیم ملی امید توسط این کمیته پیش رفت و اگر چنان چیزی حتمی و نهایی می‌شد، بدیهی بود که انتخاب اعضای کادر فنی امیدها هم به وظیفه این نهاد تبدیل می‌گشت و در حوزه اختیارات کمیته المپیک قرار می‌گرفت اما آن بحث هیچ‌گاه حتمی و نهایی نشد و سست و دو دل شدن کمیته المپیک و وسعت وظایفش با احتساب طرف بودن با حدود 30 ورزش المپیکی هاشمی و همفکران وی را که البته پرشمار هم نبودند واداشت که تغییر رویه بدهند و از خیر تملک امیدهای فوتبال بگذرند. 

 با این اوصاف بدیهی است که فدراسیون فوتبال برای پیکارهای نهایی انتخابی المپیک ۲۰۲۰ هم سرمربی جدیدی را برگزیند و آن فرد تأیید کمیته المپیک را به دلایل مختلف جلب نکند و از منظر آنها گزینه ایده‌آلی نباشد. صرف‌نظر از اینکه فرهاد مجیدی واقعاً هم گزینه ایده‌آلی برای این پست نیست و فقط در اواخر صفی قرار می‌گیرد که برای این پست صلاحیت تجربی و فنی و ساختاری دارند، باید به دوستان و مردان و آشنایان کمیته المپیک و سایر مدیران ارشد ورزش هم گفت که اگر از روند گردش امور در تیم ملی امید طی تمامی این سال‌ها ناراضی بوده‌اید (و واقعاً هم جای رضایت ندارد) و معتقدید که باید یک مربی بسیار پرتجربه‌تر و بهتر و کارآمدتر از فرهاد مجیدی مصدر کار می‌شد، چرا در تمامی این سال‌ها فقط به ابراز نارضایتی از شرایط موجود اکتفا کرده‌اید و به چه سبب برای تیم ملی امید و راه و چارچوبی که باید طی کند، تعیین تکلیف نکرده‌اید. 

 اگر معتقد به لزوم حرکت و اقدام مربیان و بازیکنان تیم ملی امید در مسیرهای تعیین شده توسط کمیته المپیک هستید، چرا این را تصویب و اجرایی نکرده‌اید و چنانچه برعکس می‌پندارید و فدراسیون فوتبال را تیم بهتری برای تیم ملی امید می‌دانید، چرا پس از هر انتصاب مهم در ارتباط با امیدها توسط فدراسیون فوتبال، پرچم مخالف را بالا می‌برید و از مضار انتخاب‌های آنان که البته کم نیز نیست، می‌گویید.
آیا نباید این ماجرا سرانجام یکسویه و راجع به آن تعیین تکلیف شود؟ اگر سران کمیته المپیک به دلیل حضور صرف امیدها در انتخابی المپیک‌ها تیم ملی امید را جزیی تفکیک‌ناپذیر از ساختار کاری خود می‌پندارند، چرا در تمامی این سال‌ها به فدراسیون اجازه داده‌اند حرف اول و آخر را در ‌مورد امیدها بزند و آدم بیاورد و ببرد و هر‌کس را که خواست برای هدایت آنها برگزیند و حتی پس از هر ناکامی بزرگی که شمارشان کم نیز نبوده است، باز هم تصمیم‌گیرنده اصلی در این زمینه باشد. 

 شاید هم دوستان کمیته المپیک‌نشین مایلند در انتخاب‌های مرتبط با سران و اعضای تیم ملی امید به‌طور مستقیم نقش نداشته باشند تا اگر شکستی حاصل آمد (که فراوان هم حاصل می‌آید) به نام آنها تمام نشود و محصول مستقیم کار آنها تلقی نگردد و بابت آن پاسخگو نباشند اما شترسواری دولا دولا نمی‌شود و اگر سران ورزش سرنوشت و مسوولیت نتایج امیدها را به فدراسیون سپرده‌اند و آنها باید هر دوره جوابگوی ناکامی‌های قطع‌ نشدنی تیم ملی این رده در المپیک‌ها و اکثر ادوار بازی‌های آسیایی باشند، حق انتخاب نیز با فدراسیون است و آنها این اختیار را دارند که یک مربی ولو نامناسب را هم به این سمت بگمارند. 

اگر هم از مجرای قانونی و عرف فوتبال به قضایا نگاه کنیم، در اکثر قریب به اتفاق کشورها رتق و فتق امیدها با فدراسیون فوتبال است و آنها هستند که برای تیم ملی امید و اتفاقات و آدم‌های آن تصمیم‌گیری و اقدام می‌کنند و حق هم هست که چنین کنند زیرا فهم مسائل فوتبالی‌شان بیشتر از مدیران غیر‌فوتبالی و اهلیت‌شان فزون‌تر از سران کمیته المپیک است و فضا و دردهای این رشته را بهتر و بیشتر می‌شناسند و حتی وقتی با انتخاب امثال فرهاد مجیدی راه را اشتباه طی می‌کنند، باز صلاحیت بنیادین‌شان در این زمینه نقض نمی‌شود.
 

آنچه در فوتبال ما پیوسته نقض و فسخ و اسباب سوال می‌شود، تلاش کمیته المپیک برای موضع‌گیری در قبال رویدادهای تیم ملی امید و مخالف‌خوانی با مواردی است که به سبب استمرار قیمومیت امیدها توسط فدراسیون فوتبال در حوزه اقدام مستقیم نهادهایی به‌جز فدراسیون نیست. با شرایط فعلی کمیته المپیک مثل هر نهاد دیگری می‌تواند بگوید گزینش مجیدی را معقول نمی‌داند ولی تبعاتی بیش از آن بر این روند متصور نیست و فدراسیون هم حق دارد که وقعی بر این ماجرا نگذارد و کار خودش را بکند و تغییر عقیده ندهد و مهدی تاج قطعاً چنین کاری را خواهد کرد!

۱    
آی اسپورت
2019-06-12 13:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر