فهرست
چرا یحیی و پرسپولیسی‌ها باید بترسند!
چرا یحیی و پرسپولیسی‌ها باید بترسند!

چرا یحیی و پرسپولیسی‌ها باید بترسند!

آی اسپورت - عادت کرده بودیم حساسترین روزهای فوتبالی در ماه های اسفند، فروردین و اردیبهشت سپری کنیم. ۹۰روزی که در آن می توان حاصل یک فصل فوتبالی برداشت کرد. سرآلکس فرگوسن پیر بزرگ این روزهای فوتبال جمله قشنگی دارد. او در یکی از سخنان مشهورش به ماه های فوریه تا آوریل اشاره کرده و  گفته «برای بردن جام باید در این سه ماه در بهترین فرم خود باشید.»

در فوتبال ایران هم باید در این سه ماه خوب بود. می‌شود تا اسفند ماه نیمی از امتیازات کسب کرد و برای قهرمانی لیگ از همین ماه استارت زد و ۳۰امتیاز کسب کرد و قهرمان شد. مراحل حساس جام حذفی در این محدوده زمانی برگزار می شود و لیگ قهرمانان آسیا صعود کنندگانش به مرحله حذفی را در این مرحله خواهد شناخت و این یعنی هنوز همه چیز دست خود تیم هاست و تیمی موفق خواهد بود که ماه های تیر و مرداد را خوب سپری کند.

ویروس کرونا این روزها را نه تنها از فوتبال ایران، بلکه از فوتبال جهان گرفت. بعضی از کشورهای صاحب لیگ های معتبر اروپائی  مثل فرانسه و هلند پایان رسمی لیگ خود را اعلام کردند و بعضی کشورها مثل آلمان و انگلستان و اسپانیا و ایتالیا تصمیم به ادامه آن دارند.

بعد از کش و قوس های فراوان بالاخره تصمیم گرفته شد لیگ ایران نیز ادامه پیدا کند. استارت تمرین ها زده شده و از اواخر خرداد بعد از برگزاری بازی عقب افتاده استقلال و فولاد خوزستان ادامه لیگ برتر که ۹بازی و ۲۷ امتیاز دارد از سر گرفته خواهد شد. تیم های به غیر از این مسابقات ادامه لیگ قهرمانان آسیا و جام حذفی را نیز می بایست برگزار کنند. تقریبا یک سوم مسابقات باقی مانده است. تاریخ به ما یادآوری می کند در لیگ ایران تیمی که به ۶۰امتیاز برسد یکی از گزینه های قهرمانی خواهد بود. تنها سه بار در لیگ ۱۸تیمی و با ۳۴بازی استقلال و سپاهان (دوبار)با ۶۷امتیاز قهرمان لیگ شده اند. بهترین عملکرد متعلق به پرسپولیس است که در لیگ شانزدهم با ۶۶امتیاز قهرمان شده است.

برررسی تیم های جدول رده بندی نشان می دهد بر روی کاغذ  ۷تیم همچنان می توانند به امتیاز ۶۰برسند و یکی از گزینه های قهرمانی و کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا باشند. پرسپولیس، سپاهان، تراکتورسازی، استقلال، شهرخودرو، فولاد و صنعت نفت آبادان هفت تیمی هستند که همچنان بر روی کاغذ شانس حتی قهرمانی را دارند.

هر چند پرسپولیس وضعیت بهتری نسبت به بقیه دارد و از رقیب های مستقیم خود تنها با فولاد خوزستان روبرو نشده است و فاصله امتیازاتی را با دیگر رقبا زیاد کرده است ولی فوتبال ثابت کرده که خیلی از مواقع غیر قابل پیش بینی است. بازی های پرسپولیس با تیم های ته جدولی حتی می تواند خطرناکتر از رقابت با حریفان اصلی مقام قهرمانی باشد. به یاد بیاوریم قهرمانی دراماتیک سپاهان را بعد از ۷برد پی در پی در لیگ چهاردهم را که این تیم در حالی که کمتر کارشناسی به قهرمانیش فکر می کرد به مقام قهرمانی رساند. اگرچه پرسپولیس با سرمایه انسانی قابل توجهش به سختی در آن موقعیت قرار خواهد گرفت. پس بی صبرانه منتظر می مانیم تا لیگ ادامه پیدا کند و قهرمان آن نه در بازی پلی استیشن و نه در کری های مرسوم هواداری، بلکه مثل همیشه در زمین مشخص شود.

۲    
آی اسپورت
2020-05-23 16:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر