فهرست
خاطرات جام های جهانی (2) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1994 آمریکا
خاطرات جام های جهانی (2) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1994 آمریکا

خاطرات جام های جهانی (2) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1994 آمریکا

آی اسپورت- جام جهانی 1994 با آن ساعت غیر معمولش برای ما ساکنین نیمکره شرقی. بازیهایی که به خاطر همین ساکنین نیمکره شرقی بود که اکثراً ظهر به وقت محلی آمریکا برگزار می شد. کمتر عکس یا بازی از جام جهانی 1994 را می توان به خاطر آورد که نور پروژکتورها در آن وجود داشته باشد.مارادونا، او چهارمین جام جهانی اش را تجربه می کند. آرژانتین برای صعود به جام جهانی به مشکل خورده و آلفیو باسیله از مارادونا یاری می طلبد. حضور مارادونا در دیدار مقابل استرلیا موثر است و آرژانتین به جام جهانی راه پیدا می کند. بازی اول مقابل یونان، پاسکاری آلبی سلسته پشت محوطه جریمه به سبک تیکی تاکای کنونی، گلزنی مارادونا در دقیقه 60، حمله به سوی دوربین و آن خوشحالی غضبناک. شاید همین سبک خوشحالی بود تا از او آزمایش دوپینگ افدرین به عمل بیاورند و در نهایت او را محروم کنند. مارادونا بازی سوم مقابل بلغارستان را از دست داد و تیمش علیرغم صعود به دور حذفی، بعد از شکست مقابل رومانی از جام کنار رفت. بلغارستان 94 به صورت دراماتیک پس از شکست دادن فرانسه و گلزنی کاستادینوف در دقیقه 90 به جام جهانی راه یافت. بلغارها را علاقمندان به فوتبال به زحمت می شناختند، استویچکوف که در بارسلونا بازی می کرد مشهور ترین آنها بود. غیر از او یوردان لچکوف،امیل کاستادینوف،بروسلاو میخایلوف،کراسیمیر بالاکوف،تریفون ایوانوف، ستاره هایی بودند که معدود علاقمندی قبل از جام جهانی آنها را می شناخت، اما آنها بعد از جام جهانی چهره های سرشناسی بودند. آنها بعد از شکست مقابل نیجریه، نخستین پیروزیشان در جام های جهانی را مقابل یونان و آرژانتین را جشن گرفتند. آنها در مرحله یک هشتم نهایی مکزیک را از پیش رو برداشتند. اما اوج هنر آنها شکست دادن آلمان مدافع عنوان قهرمانی بود. در حالی که آلمان نیمه اول را 1-0 به رختکن رفته بود، در عرض 2 دقیقه بازی برده را باخته می دید. دقیقه 73 استویچکوف روی یک ضربه آزاد دروازه ایلگنر را باز کرد و گل دوم را هم یوردان لچکوفی زد که خود در هامبورگ بازی می کرد. گو آن که بلغارها در نیمه نهایی مغلوب ایتالیا شدند و در یک نیمه 4 گل از سوئد در دیدار رده بندی دریافت کردند، اما آنها یکی از به یاد ماندنی ترین حضورهای خود را تجربه کردند. استویچکوف هم به همراه سالنکو روس آقای گل مسابقات شد.

 


یک چهارم نهایی جام جهانی، زوج به به تو و روماریو برزیل را به یک چهارم رسانده. روز قبل از دیدار مقابل هلند فرزند به به تو به دنیا می آید، دقیقه 63 در حالی که بازی 1-0 به سود برزیل در جریان است،اد دی خوی دروازه بان هلند توپ را به میانه زمین می فرستد، ضربه سر برانکو توپ را به یک سوم دفاعی هلند بر می گرداند، روماریو که در آفساید است توپ را رها می کند تا به به تو از پشت اضافه شود و بعد از دریبل دی خوی، دروازه هلند را باز کند. اما نه صبر کنید، داستان تمام نشده، مازینیو در کنار به به تو جشن معروفشان را می گیرند و لحظاتی بعد روماریو هم اضافه می شود تا یکی از به یاد ماندنی ترین خوشحالی های بعد از گل رقم بخورد.

  


ایتالیا بعد از شکست مقابل ایرلند، غلبه کردن بر نروژ و تساوی با مکزیک به عنوان تیم سوم قدم به یک هشتم نهایی گذاشت، مرحله ای که تا آستانه حذف مقابل نیجریه هم پیش رفت اما گل دقیقه 88 باجو بازی را 1-1 مساوی کرد تا در وقت اضافه خود او دروازه پیتر روفای دروازه بان نیجریه را باز کند و به همراه تیمش در مرحله یک چهارم به مصاف اسپانیا برود. باز هم دقیقه 88 و باز هم گلزنی باجو. این بار مقابل زوبی زارتا و اسپانیا. ایتالیا به نیمه نهایی رسید. دو بار گلزنی بودای کوچک مقابل بلغارستان در نیمه اول کافی بود تا ایتالیا به فینال برسد. فینالی که بازی کردن روبی به خاطر کشیدگی همسترینگ در هاله ای از ابهام قرار داشت. شب قبل از بازی باجو به آریگو ساکی می گوید:\" من شاید دیگر شانس بازی در فینال جام جهانی را پیدا نکنم، حاضرم هر کاری بکنم تا به این دیدار برسم\". او با درمان پزشکان آتزوری به دیدار نهایی می رسد. او قرار نبود 120 دقیقه در ظهر گرم لس آنجلس در میدان باشد اما او ماند. او ماند تا بعد از ماسارو و بارسی، سومین ایتالیایی باشد که پنالتی را خراب می کند و برزیل را رکورد شکن. روبی باجو خودش ایتالیا را تا فینال رساند، اما در فینال خودش تیر خلاص را بر آرزوهای آتزوری شلیک کرد.


 


کارلوس دونگا، بازیکنی که قرار نبود کاپیتان سلسائو باشد، اما کسل کننده ترین برزیل تاریخ با فوتبال نتیجه گرای کارلوس آلبرتو نیاز به بازیکن جنگنده داشت، نه فانتزیست هایی نظیر کاپیتان اصلی \"رای\". دونگا بازی درگیرانه را به خوبی بلد بود. او بازوبند کاپیتانی را از رای تحویل گرفت و تا انتها هم بر بازو بست. شاید قبل از جام جهانی کسی برای برزیل شانسی قائل نبود چرا که خبری از آن جوگا بونیتو یا همان فوتبال زیبا نبود، اما نتیجه گرایی کارلوس آلبرتو آنها را به قهرمانی چهارم رساند. دونگا کاپیتان دوم برزیل جام را از دست ال گور نفر دوم وقت ایالات متحده آمریکا دریافت کرد و بالای سر برد، آن هم در حالی که خورشید پشت سر او و جام رزبال پاسادنا را گرم می کرد.  

ایمان مؤتمنی


مطالب مرتبط با این موضوع:

خاطرات جام های جهانی (1) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1990 ایتالیا 

  ۱  
آی اسپورت
2014-05-28 23:43:38
نظر دهید

۱ نظر
شهاب
پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۵، ۱۰:۵۱
عالی بود تمام خاطراتم زنده شد.ممنون ایمان جان
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر