فهرست
مسی در بهترین زمان آرژانتین را نجات داد
مسی در بهترین زمان آرژانتین را نجات داد

مسی در بهترین زمان آرژانتین را نجات داد

آی اسپورت- 20 سال پیش لیونل مسی که در آن زمان پسری 10 ساله بود و برای تیم جوانان نیول اولد بویز بازی می‌کرد برای بازی مقابل پوخاتو به سانتافه رفت. این‌ها همیشه بازی‌هایی بودند که از نظر فیزیکی سخت بودند و مسی در آن‌ها اذیت می‎شد. خیلی زود پوخاتو دو گل زد و طبق گفته‌های خراردو گریگینی، مدفاع نیولز، این تیم هنوز 2 بر صفر عقب بود و در حالی که 8-9 دقیقه به پایان بازی مانده بود، مسی وارد شد. در آن دقایق پایانی مسی 3 گل زد و کار را تمام کرد.

این روزها بارها شاهد چنین حرکاتی از سوی مسی بوده‌ایم. نیمار رفته، عثمانه دمبله مصدوم است و در نیوکمپ اوضاع خوبی نیست و حاشیه‌های زیادی وجود دارد و در این شرایط این طور به نظر می‌رسد که شروع خوب بارسا در لیگ به خاطر او بوده است. با کمک «برونکا» که همیشه به دیگو مارادونا انگیزه می‌داد، مسی توانست بارسلونا را به تنهایی پیش ببرد. بعد از آن در کوییتو وقتی آرژانتین یک بر صفر عقب افتاد و این طور به نظر می‎رسید که جام جهانی در حال از دست رفتن است، آن هم برای اولین بار بعد از سال 1970، مسی هت‌تریک کرد.

«برونکا» کلمه مورد علاقه مارادونا بود. یک تیم از لونفاردو، لغت عامیانه از خیابان‌های بوینس آیرس که جا به جا شده یک کلمه دیگر است. «کابرون»، به معنی حرامزاده تبدیل به کلمه‌ای شده که انگیزه می‌دهد. اگر از مارادونا بشنوید، هر کاری که در زمین انجام داده به خاطر انگیزه و توانی بوده که برونکا به او داده است.

مسی بازیکنی است که همیشه فوق‌العاده کار می‌کند. اما بد است اگر به خوب بودن او عادت کنیم و فکر کنیم خوب بودن او حق ماست. بعد از آن اتفاقی شبیه به روز سه‌‎شنبه می‌افتد. وقتی او بازی‌‎ای را نمی‌‎برد، وقتی 3 گل نمی‌زند، همه بازیکنانی که در اطرافش هستند متوقع می‎شوند، مربیان و مدیران هم همین طور.

آرژانتین تنها یک برد در کوییتو کسب کرد. این تیم در 5 بازی انتخابی قبلی تنها دو بار گل زده بود، یک پنالتی و یک گل به خودی. در این سال‌ها انتخابی 43 بازیکن، 3 مربی و 3 رئیس فدراسیون جا به جا شدند. مسی اعلام بازنشستگی کرد، مصدوم شد، ادامه داد. این امکان وجود داشت که بازی سه‎شنبه آخرین تلاش او برای رسیدن به جام جهانی باشد، چون سنش طوری است که شاید در دوره بعدی حاضر نباشد.

همیشه طعنه‌هایی به او زده می‎شود، بدون عنوان قهرمانی در جام جهانی مسی بسیار غمگین است، چون هرگز نمی‌تواند مانند مارادونا و بزرگ‌تر از او شود. شاید نتواند، از نظر زندگی شخصی، از نظر طرز رفتار. از این نظرها مارادونا همیشه چیزی فراتر یک فوتبالیست بوده است.

مسی فقط یک فوتبالیست عالی است. پدرش مدیر یک کارخانه بوده است و این موضوع که او تحت حمایت بارسلونا بزرگ شده است کمی از دراماتیک بودن داستانش می‌کاهد. از نظر جام‌های برده، از نظر تعداد عملکردهای فوق‌العاده، او همین حالا هم از مارادونا بهتر است، بازیکنی که دوران بازی‎اش همیشه پر از مصدومیت و بی‌نظمی بوده است. درست است که موفقیت مسی همیشه در یکی از سوپرباشگاه‌های فوتبال بوده، اما این طبیعت فوتبال مدرن است. به هر حال انتظار نداریم او از بارسا به تیمی کوچک‌تر برود و عنوان کسب کند تا خودش را ثابت کند. مارادونا هم همین فرصت را در بارسلونا داشت. نتیجه‌‎اش هم این بود که شکست خورد. مسی همین حالا هم در بازی‌های بین‌المللی بیشتری نسبت به مارادونا بازی کرده است. بارها در کوپا آمریکا درخشیده، اما این اذیتش کرده که بارها ناکام مانده است.

نمی‌خواهم بگویم مسی از ماردونا بهتر است. می‌خواهم اشاره کنم دلایلی که برای حمایت از مارادونا می‎آورند درست نیست. مقایسه نسل‌ها اصلا شدنی نیست. این بازی تغییر کرده و خاطرات تیره و تار شده‌اند. بازی‌های بین‌المللی با تعداد کمتر بازی‌ها دیگر رویدادهای بزرگ گذشته نیستند. راهیابی آرژانتین به جام جهانی 1986 را به یاد آورید، همه چیز با مارادونا بوده است. اما گل دقیقه 81 ریکاردو گارکا، سرمربی فعلی پرو، شرایط را تغییر داد. اگر آن ضربه گل نشده بود آرژانتین باید به راهی بازی‌های پلی‌آف می‎شد.

قهرمان‌های زیادی بودند که در شرایطی که ضعیف بودند صعود کردند. واقعی‌ترین تست یک قهرمان شاید باید زمانی صورت گیرد که واقعا مهم است. یک بازیکن همان طور که پائولو دیبالا گفته بود می‌‎تواند یک مشکل باشد. می‌‎تواند باعث شود بقیه بازی واقعی خودشان را ارائه ندهند. ببینید از زمانی که می‌گفتند در برزیل همه چیز به نیمار بستگی دارد به بعد چطور همه چیز تغییر کرد. ببینید بعد از بازنشستگی زلاتان ایبراهیموویچ چطور سوئد پیشرفت کرد.

روایات می‌‎توانند یک قهرمان را ایجاد کنند و قهرمان‌ها هم می‌توانند یک قهرمان ایجاد کنند. برای بزرگان واقعی معمولا همه چیز به خوبی پیش می‌رود. حالا آرژانتین می‌تواند باور کند که روسیه مقصد و هدف مسی است. هرچه مربوط به گذشته بوده تمام شده است. اگر مشکلی نباشد، منجی‌ای هم نخواهد بود و اگر مسی تابستان آینده موفق شود جام قهرمانی جام جهانی را بالای سر ببرد، چقدر شیرین‌تر خواهد بود... چون در آخرین شانسی که داشته این کار را کرده است.

 

۱۷    
آی اسپورت
2017-10-11 18:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر