فهرست
فغانی: دلم روشن است در جام‌جهانی قضاوت می‌کنیم/ تیم ملی ایران توانایی صعود به دور دوم را دارد/ امیدوارم قهرمانی به داوری برگردد
فغانی: دلم روشن است در جام‌جهانی قضاوت می‌کنیم/ تیم ملی ایران توانایی صعود به دور دوم را دارد/ امیدوارم قهرمانی به داوری برگردد

فغانی: دلم روشن است در جام‌جهانی قضاوت می‌کنیم/ تیم ملی ایران توانایی صعود به دور دوم را دارد/ امیدوارم قهرمانی به داوری برگردد

آی اسپورت- داور بین‌المللی فوتبال کشورمان که به همراه حسن کامرانی‌فر برای قضاوت در جام‌جهانی برزیل انتخاب شده‌اند، شنبه راهی می‌شوند تا در دوره‌های داوری قبل از شروع مسابقات حضور پیدا کنند. این ۲داور که پیش‌بینی می‌شد جزو داوران اصلی جام‌جهانی باشند، باید به‌عنوان داور ذخیره کار خود را آغاز کنند، اگر چه فغانی دلش روشن است که می‌تواند برای نخستین‌بار یک بازی در جام‌جهانی را سوت بزند. در ذیل گفت‌وگوی روزنامه شهروند را با علیرضا فغانی در آستانه اعزام به برزیل می‌خوانید.
روز گذشته مراسم تقدیر و بدرقه‌ای در فدراسیون فوتبال برای شما و کامرانی‌فر برگزار شد، از این نوع بدرقه کردن راضی بودید؟
مراسم خوبی بود، اگرچه با وجود زحمات زیادی که کشیده بودند، یک برنامه کوتاه داشتند اما از این همه تدارکی هم که دیده شده بود، باید تقدیر کرد، البته نمی‌دانم چرا رئیس کمیته داوران که باید بانی اصلی این مراسم باشد، حضور نداشت. شاید هم کاری برایشان پیش آمده بود اما بهتر بود اصفهانیان نیز در این مراسم بودند و خواسته‌های داوران را در حضور ما به گوش کفاشیان می‌رساندند.
شنبه راهی برزیل می‌شوید. تا زمان شروع جام‌جهانی چه برنامه‌هایی دارید؟
فیفا از ما و تمام داوران حاضر در جام‌جهانی خواسته که زودتر از تیم‌ها راهی محل برگزاری مسابقات شویم. جلسات، سمینارها و برنامه‌های مختلفی در این حدود ۱۰روز خواهیم داشت تا این‌که داوران به قضاوت بپردازند. چند قانون جدید مثل تکنولوژی خط دروازه در این رقابت‌ها برای اولین‌بار اجرا می‌شود که باید داوران درخصوص آن آموزش‌های بیشتری ببینند.
کامرانی‌فر در هفته‌های اخیر تاکید کرده بود که یک حسی به او می‌گوید با وجود ذخیره بودن می‌توانید در جام‌جهانی قضاوت کنید، شما هم چنین حسی دارید؟
من هم دلم روشن است که این اتفاق برایمان رخ دهد، البته در آن‌جا داوران ذخیره با داورانی که قضاوت می‌کنند، جدا نیستند و تمام برنامه‌های ما یکسان است. حتی اگر قضاوت هم نکنیم، دوره آموزشی بسیار خوبی برای ما خواهد بود که در آن فضا قرار بگیریم، البته من هم دلم روشن است که می‌توانیم حداقل یک قضاوت در برزیل انجام دهیم و امیدوارم این اتفاق رخ دهد زیرا نه‌تنها برای ما بلکه برای جامعه داوری و فوتبال کشورمان نیز یک افتخار بزرگ است.
می‌توانید از حالا داوری که فینال را قضاوت می‌کند حدس بزنید؟
داوران بزرگ دنیا تماما در این رقابت‌ها حضور دارند و نمی‌توان از حالا حدس زد که چه داوری فینال را قضاوت می‌کند. ضمن این‌که انتخاب داور فینال هم به تیم‌هایی که به مراحل بالا صعود می‌کنند، بستگی دارد که با داوران مطرح هموطن نباشند، در درجه دوم نیز عملکرد داوران در مرحله گروهی بیشتر برای مسئولان مدنظر قرار می‌گیرد.
شما که در برزیل هستید، می‌توانید بازی‌های تیم‌ملی کشورمان را از نزدیک تماشا کنید؟
نه متاسفانه اجازه این کار را نداریم زیرا باید در کمپ داوران حضور داشته باشیم و در کلاس‌ها و دوره‌ها شرکت کنیم. خیلی دوست داشتم این ۳ بازی را در ورزشگاه باشم اما قوانین این اجازه را به ما نمی‌دهد و فقط می‌توانیم از طریق تلویزیون بازی‌های ایران را نگاه کنیم.
پیش‌بینی‌تان از نتایج ایران در جام‌جهانی چیست؟
به نظرم اصلا گروه ایران آسان نیست و هرکدام از این حریفان می‌توانند یک رقیب قدرتمند برای ما باشند، البته نباید از پیش باخته وارد این رقابت‌ها شویم و باید نگاهمان صعود به دور دوم باشد. فکر می‌کنم تیم فعلی توانایی صعود به دور بعدی را دارد و باید با یک برنامه‌ریزی خوب به صعود امیدوار باشیم. ما هم مثل سایر ایرانیان برای تیم‌ملی کشورمان در این رقابت‌ها آرزوی موفقیت می‌کنیم.
چندی پیش انتقادات تندی را از فدراسیون در برنامه ۹۰ داشتید، این صحبت‌ها واکنشی از سوی فدراسیون همراه داشت؟
هرچه من و کامرانی‌فر در آن برنامه گفتیم، به خاطر پیشرفت داوری کشورمان بود و به‌خاطر خودمان این انتقادات را مطرح نکردیم، البته دیروز کفاشیان اعلام کرد از داوران جام‌جهانی نیز مثل ملی‌پوشان فوتبال تقدیر می‌شود که جای خوشحالی دارد. فصل گذشته با توجه به اتفاقات حاشیه‌ای که برای برخی از داوران به وجود آمد، جامعه داوری روزهای خوبی نداشت اما امیدوارم فرهنگ مربیان و بازیکنان در برخورد با داور بهتر از قبل باشد تا همه مردم از فوتبال زیبا لذت ببرند.
از وضع محسن قهرمانی خبر دارید که به فوتبال بازمی‌گردد یا خیر؟
از وضعیتش خبری نداریم اما امیدوارم با توجه به اتمام محرومیتش به داوری بازگردد و قوی‌تر از قبل ظاهر شود.

  ۱  
آی اسپورت
2014-05-29 01:48:59
نظر دهید

۱ نظر
-
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۳، ۰۷:۴۷
شما برو همون مهدی شریفی رو اخراج کن بلکه به پرسپولیس به یک نوایی برسه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر