فهرست
فاکتوری به نام اعتماد به نفس
فاکتوری به نام اعتماد به نفس

فاکتوری به نام اعتماد به نفس

آی اسپورت – استقلال اين روزها شرايط نسبتا مناسبى رو تجربه مى كند. پس از اضافه شدن شفر صرف نظر از تغييرات تاكتيكى مهمترين فاكتور موفقيت بازگشت اعتماد بنفس و برطرف شدن مشكلات روانى اين تيم است. استقلال مشكلات فراوانى در گل زنى داشت و بازيكنان اين تيم فشار و استرس فراوانى را تحمل مى كردند و به همين دليل خط دفاعى استقلال نيز با اشتباهاتى آماتورگونه بسيار ضربه پذير نشان مى داد. در چنين شرايطى براى خارج شدن از بحران مهمترين موضوع گل نخوردن بود. شفر به مانند تمامى مربيان باتجربه از همان ابتدا به دنبال ترميم خط دفاعى رفت موضوعى كه شاید عجیب به نظر مى رسد. در تيم بزرگى همچون استقلال هر مربى ای محكوم به پيروزى است اما شفر به خوبى مى دانست مشكل تيم كجاست. بازيكنان استقلال اعتماد بنفس خود را از دست داده بودند و شفر سعى داشت ابتدا اين مشكل را برطرف كند و در چنين شرايطى نباختن اصلى ترين فاكتور موفقيت تلقی می شد. اعتماد به نفس در يك بازى به دست نمى آيد و بتدريج كسب مى شود و كادر فنى استقلال نيز بخوبى اين موضوع  را مى دانست.

شايد اين طور به نظر برسد که پس از روى كار آمدن شفر استقلال بازيهاى سختى  را تجربه نكرده است اما نبايد فراموش كرد اين مربى در بحرانى ترين زمان ممكن به استقلال اضافه شد و در چنين شرايطى نتيجه گرفتن بسيار سخت است. به رغم تمامى اين مشكلات استقلال نه تنها توانست بحران ابتدايى را پشت سر بگذارد بلكه با نمايشى ديدنى و تا حدود زيادى تماشاگر پسند طرفداران خود را كاملا راضى کرده. حتى اگر قبول كنيم استقلال تا به حال با حريفان چندان قدرتمندى روبرو نشده اما نمى توان بازى با كيفيت  و پيروزى هاى قاطع اين تيم را ناديده گرفت كه در نهايت موجب بازگشت اعتماد  به نفس و خود باورى به اين تيم شده كه در ادامه مى تواند كمك فراوانى به اين تيم كند. بعنوان مثال نمى توان قدرت خط دفاعى استقلال را به دليل ضعيف حريفان دانست. فوتبال ورزش اشتباهات است و هر تيمى كه كمتر اشتباه كند پيروز ميدان است. در زمانهايى حريفان با بازيهاى باكيفيت خود موجب مى شوند تا مدافعين دچار اشتباه شوند و شايد استقلال هنوز با حريفانى كه چنين قدرتى داشته باشند روبرو نشده است اما در زمانهايى اين اشتباهات فردى خود  بازيكنان است كه موجب باز شدن دروازه خود ى مى شود، حداقل مى توان در اين مورد به استقلال نمره قبولى داد كه مدافعين و دروازه بان اين تيم به غير از بازى پرسپوليس هيچ اشتباهى نداشته و دروازه اين تيم در هشت بازى گذشته تنها يكبار و از روى نقطه پنالتى بازشده است.

اما با نگاهى به حريفان گذشته استقلال متوجه مى شويم اين تيم بازيهاى بسيار دشوارى را پشت سر گذاشته است. پرسپوليس، فولاد، پيكان تيمهاى بالا نشين ليگ هستند كه در اين سه ديدار تنها يكبار دروازه استقلال باز شده است. نبايد فراموش كرد استقلال در بحرانى ترين زمان ممكن و درهمان شروع كار شفر با اين تيمها روبرو شد.

در هر حال استقلال در مسير تاكتيكى درستى قرار گرفته است و مهمترين دليل آن نيز روند رو به رشد و بدون نوسان اين تيم است. استقلال پس از شفر با تساوى هاى بدون گل شروع كرد و پس از اينكه خط دفاعى و دروازه بان اين تيم اعتماد به نفس لازم را كسب كردند بازيكنان خط حمله اين تيم با خيالى آسوده بازى كرده و به دور از هرگونه استرس و فشار روانى مى توانند دروازه حريفان را باز كنند.

در فوتبال اعتماد به نفس و مقابله  با فشار و استرس و باور به پيروزى مهمترين دليل موفقيت است و استقلال در حال حاضر در بهتري شرايط قرار دارد و همين موضوع از دلايل اصلى برترى اين تيم مقابل حريفان است.

 

روزنامه هفت صبح

 

۲۳ ۴  
آی اسپورت
2018-01-04 08:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
مصی
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶، ۱۰:۳۳
البته بهتر بود اشاره میکردین که استقلال در برابر پرسپولیس فولاددوپیکان فقط دو امتیاز گرفت وکم گل خوردن همیشه برابر با بردن نیست بهرحال عیار واقعی استقلال قطعا از این جای لیگ به بعد معلوم میشه
۴ ۳
احمد
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۲۶
بله این بازی رو هم می بریم و بعد شماها می گید تا بازی بعد... و این دور باطل ادامه داره
امیرعلی
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۳۹
البته خوب بود شعورت میرسید تو اون بازیایی که نام بردی شفر یک ماه هم از اومدنش نگذشته بود. اگر دو هفته زودتر اورده بودنش الان دربی رو باخته بودی هنوزم دیر نشده تیم حکومتیت بازی برگشتو از شفر بد میبازه بشین تماشا کن
۶۶۶۶۶۶
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶، ۱۸:۳۶
آقایان مصی،احمد و امیرعلی چرا با هم دعوا میکنید استقلال با شفر خوب نتیجه گرفته و روند پیشرفتی داشته و درضمن عیار واقعی شفر ازین بازی مشخص نمیشه از سال آینده مشخص میشه برا رقابت قهرمانی با پرسپولیس برانکو.
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر