فهرست
«وریا» دیگر ذخیره خسرو نیست
«وریا» دیگر ذخیره خسرو نیست

«وریا» دیگر ذخیره خسرو نیست

آی اسپورت – شهرت وریا غفوری از زمانی پایه‌گذاری شد که شش سال پیش در دیدار نفت تهران با استقلال در ورزشگاه تختی با شوتی از فاصله‌ای بیش از30 متر دروازه سیدمهدی رحمتی را که در آن زمان گل زدن به وی از سخت ترین کارها بود (و امروز هم البته آسان نیست) فرو ریخت و با آن گل دقایق پایانی، نفت به نتیجه‌ای دور از انتظار برابر تیمی رسید که برخلاف امروز حسرت چهار پنج فصل بدون جام ماندن را نمی‌کشید و مدعی هر مسابقه‌ای و هر جامی بود.

دست قضا و قدر وریا را که بچه سنندج و اینک 30 ساله است به اصفهان کشاند و پیراهن سپاهان را بر تن وی نشاند و او آنجا هم آنقدر خوب نشان داد که استقلال تهران خواهان وی شد و او سرانجام سه سال پیش به تیمی آمد که در آن بعدازظهر از یاد نرفتنی آن گل غریب را برابرش به ثمر رسانده بود.

در آن زمان که به تدریج لنگی‌های کار خسرو حیدری به سبب مصدومیت‌های مزمن وی جلوه‌گر می‌شد، سران استقلال عادت کرده بودند که هر فصل یک پیستون راست ثانوی را هم استخدام کنند تا وقتی خسرو نیست میدان‌دار آن منطقه باشد و وقتی هر دو هستند یکی به سمت عقب کار کند و دیگری به سمت جلو و پیش از وریا چنین ملاحظات و خریدهایی شامل حال علی حمودی و میلاد فخرالدینی هم شده بود.

وریا اما صبورتر و ماندگارتر از آنها که حداکثر یکی دو فصل در جمع آبی‌ها ماندند و سپس رفتند، نشان داد و به رغم مصدومیت‌های مزمن و مکرر (که نقطه ضعف اصلی اوست) آنقدر در این تیم ماند و زحمت کشید که یکی دو سالی است برای بازی کردن در ترکیب ثابت آبی‌ها نیازی ندارد که حیدری لزوما مصدوم یا سه اخطاره باشد یا اتفاق دیگری افتاده باشد و به واقع کار برعکس شده و حالا این حیدری 34ساله است که باید منتظر بنشیند تا بلایی بر سر غفوری بیاید و بخت بازی کردن با او یار شود (البته در دوستی و نظر مثبت این دو بازیکن ارزنده نسبت به یکدیگر هم تردیدی وجود ندارد.) میزان درخشش وریا به حدی رسیده که کارلوس کی‌روش هم مدتی است او را به عنوان پیستون راست اصلی تیم ملی انتخاب کرده و به افراد دیگر در این پست فقط زمانی بازی می‌دهد که غفوری در دسترس نباشد و به همین منوال اگر وریا در زمان برگزاری جام جهانی 8102 سالم و سرحال و فاقد مصدومیت باشد بعید است که سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران بازی اول‌مان را که مقابل مراکش است با انتخاب دیگری به جز وریا برای این پست آغاز کند و یک نمایش معقول تازه از سوی غفوری کافی است تا او در دو دیدار بعدی‌مان که مقابل اسپانیا و پرتغال است نیز پیراهن ثابت را به تن کند و همان هنرهایی را از خود بروز بدهد که وی را در استقلال به مهره‌ای بس تاثیرگذار تبدیل کرده است.

دستاوردهای امسال غفوری در استقلال به تک گل مهمی که در شهرآورد چندی پیش تهران زد و موجب پیروزی استقلال مقابل پرسپولیس شد، منحصر نمی‌گردد و او هر بار که در میدان حاضر بوده، پویایی و جوششی را به سمت راست آبی‌ها بخشیده که آنها از زمان نزول نسبی خسرو حیدری به شدت به آن محتاج بوده‌اند. وریا در نفوذهایش به سمت دروازه که گاه حتی وی را از خط طولی هم دور کرده و در عمق دفاعی حریفان پا به توپ ساخته،  آنقدر موفق بوده که بخشی از حملات موثر آبی‌ها در لیگ هفدهم با چنان حرکاتی و با همت این پیستون خوش‌نفس حاصل آمده است و اگر او پیش‌تر با مردان دیگری مثل ایرانپوریان، فخرالدینی و ماهینی بر سر پست مدافع راست برتر ایران رقابت می‌کرد، حالا شاید بهترین باشد.

برای انتخاب بهترین بازیکن امسال استقلال هم نظرها بیشتر به سمت او می‌رود و با اینکه هر دو حسینی استقلال (سیدحسین و مجید) نیز خوب کار کرده‌اند و داریوش شجاعیان هم در نیم فصل دوم متحول شده و امید نورافکن در هفته‌های اخیر شبیه به شرایط فصل پیش خود نشان داده اما وریا چیز دیگری بوده است. او مدافع راست تهاجمی و کارساز و البته صاحب توانایی‌های دفاعی است که کمتر تیمی احتمال دارد خواهان وی نباشد.

 

وصال روحانی / ایران ورزشی

۷ ۴  
آی اسپورت
2018-03-13 10:35:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
M
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۴۴
بعد از صادق محرمی بهترین راست ایرانه
۵ ۲
اس اس
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۴۸
شوخی جالبی بود .. یه بار صادق محرمی رو بذارید جلوی یه بازیکن به درد بخور مثل کایو تا بازی 10 0 بشه به سود حریف
۶
***
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۳۵
الان مثلا غفوری جلوی کایو بازی کرد چیکار کرد؟ بازی رفت چپ و راست لایی میخورد و کایو هرکاری میخواست میکرد بازی برگشت هم طبق شانس همیشگی استقلال مصدوم شد
برزین
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۵۸
شش سال قبل؟؟؟؟ ووریا سال نود و دو به استقلال گل زد
بعدشم ووریا الان سه ساله اومده استقلال؟؟؟ از خرداد نود و پنج تا الان سه سال گذشته؟؟؟؟یکم بیشتر دقت کنین لطفا
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر