فهرست
نزول استقلال در موقعیت‌سازی؛ ضعف یا حربه؟
نزول استقلال در موقعیت‌سازی؛ ضعف یا حربه؟

نزول استقلال در موقعیت‌سازی؛ ضعف یا حربه؟

آی‌اسپورت- استقلال از اولین بازی تا سومین هفته لیگ قهرمانان آسیا در موقعیت‌سازی روندی نزولی را طی کرده اما بررسی شرایط استقلال نشان می‌دهد این اتفاق با نظارت و خواست شفر اجرا شده تا آبی‌ها بیشترین بهره را از بازی‌های خود ببرند.

به گزارش وبسایت نود، نگاهی به ۳ بازی ابتدایی استقلال در لیگ قهرمانان آسیا نشان از تغییری محسوس دارد. نزول موقعیت‌سازی و تعداد پاس‌های کلیدی. اما باید دید این تغییر از روی ضعف آبی‌ها در بازی‌سازی بوده یا تاکتیک خودخواسته شفر؟ آبی‌پوشان لیگ قهرمانان را با طوفان برابر الریان در قطر شروع کردند و بازی مالکانه‌شان میزبان را تحت تاثیر قرار داد. از بازی دوم اما شفر تغییر رویه داد و چه در برابر الهلال و چه العین سعی کرد با مدل واکنش‌گرایانه بازی را به نفع خود به پایان برساند که یک برد و یک تساوی خارج از تهران نشان از موفقیت نسبی استقلال شفر دارد.

گراف پاس‌های کلیدی استقلال در بازی اول برابر الریان نشان می‌دهد آبی‌پوشان تقریبا ۲،۵ برابر تیم میزبان موقعیت خطرناک ساخته بودند. ۱۶ پاس کلیدی و یک پاس گل عملکرد هافبک‌های هجومی استقلال در هفته اول بود. طراحی‌ای که در هر سه کانال زمین جریان داشت و شاگردان شفر چه از چپ و راست و چه از مرکز روی دروازه الریان خطر ساختند. هرچند وزن این حملات در سمت راست کمی سنگین‌تر بود. این تعداد زیاد از حملات اما کانال‌های دفاعی استقلال را هم کمی باز کرده بود تا الریان هم ۲ بار دروازه این تیم را باز کند.

در هفته دوم استقلال بازی به نسبت محتاطانه‌تری را برابر الهلال به نمایش گذاشت. با این وجود ثبت ۱۱ پاس کلیدی نشان می‌داد شفر همچنان به چیزی جز برد فکر نمی‌کند و اتفاقا برای رسیدن به خواسته‌اش توپ را در اختیار حریف عربستانی قرار داده است. طرحی که جواب هم داد و استقلال الهلال را در عمان برد. بدون این که این بار دروازه‌اش باز شود. در این بازی هم استقلال تقریبا ۲ برابر حریف موقعیت خطرناک ساخت. گراف پاس‌های کلیدی آبی‌پوشان برابر الهلال نشان از برنامه استقلالی‌ها روی سمت چپ زمین خود داشته است.

در بازی سوم اما استقلال می‌دانست کار سختی در امارات و برابر العین دارد. به همین جهت محتاط‌تر از دو بازی قبل وارد زمین شد اما جسارت هجومی استقلال همچنان همراه خط هافبک و حمله آبی‌پوشان بود. استقلال در امارات نهایت استفاده را از موقعیت‌هایش برد و یک سوم پاس‌های کلیدی آبی‌ها به گل تبدیل شد. در آنطرف ماجرا اما العین هم در خانه عملکردی بهتر از استقلال داشت و با ۱۰ پاس کلیدی تقریبا دو برابر استقلالی‌ها موقعیت ساخت و در نهایت دو بار هم دروازه استقلال باز شد.

 

نود

۹ ۱  
آی اسپورت
2018-03-09 21:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Shahin
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۴۰
یعنی امان از دست این نویسنده های سایت های ورزشی..که همگی برای ما کارشناس شدن...خب مرد مومن وقتی مقابل العین و الهلال قرار میگیری اونم به عنوان ۲ تیم قدرتمند آسیا مشخص موقعیت کمتر گیر میاد...!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر