فهرست
تله تکراری!
تله تکراری!

تله تکراری!

۱‍- تیم ملی ایران بعد از ۲۳ مسابقه بدون شکست در مسابقات انتخابی جام‌جهانی، شب گذشته در بحرین تن به شکست داد. شاگردان ویلموتس که در بازی قبلی خود مقابل کامبوج جشنواره گل به راه انداخته بودند، در این بازی نتوانستند حتی یک امتیاز دشت کنند تا خاطرات بد ما در بحرین دوباره زنده شود. ایران آخرین بار ۷ سال پیش در دور نهایی مسابقات انتخابی جام جهانی برزیل، مقابل ازبکستان بازی را یک بر صفر باخت و پس از آن با کارلوس کی‌روش هرگز طعم شکست را در مسابقات انتخابی نچشید. ایران البته در آن دوره، چند ماه قبل از شکست به ازبکستان به تیم کم نام و نشان لبنان هم یک بر صفر باخته بود اما در ادامه موفق شد با حمایت طرفداران به یکی از تیم‌های بی‌رقیب آسیا تبدیل شود.

۲ - نیمه اول بازی کم رمق بود. ایران که مطابق بازی‌های قبلی با ویلموتس، با عناصر هجومی بیشتری وارد زمین شد، در جریان بازی نتوانست بازی خودش را به بحرین دیکته کند. سرمربی بلژیکی در این بازی مهدی طارمی، سردار آزمون و کریم انصاری‌فرد را از ابتدا در ترکیب قرار داده بود و همچون بازی مقابل کامبوج، محمد محبی را هم در بین یازده بازیکن ابتدایی روانه میدان کرد. این ترکیب هجومی اما با برتری ملموسی در نیمه اول رو به رو نشد. ایران البته در چندین موقعیت ضد حمله خطراتی را روی دروازه حریف ایجاد کرد و در کل شوت‌های بیشتری نسبت به تیم میزبان زد اما این ضربه‌ها همگی خارج از چارچوب بودند.

۳ - کمربند میانی زمین با حضور کاپیتان حاجی‌صفی و امید ابراهیمی، باتجربه‌ترین قسمت آرایش تیمی ایران بود. زوج حاجی صفی و ابراهیمی اگر در اوج باشند، می‌توانند خیال ویلموتس را از مرکز زمین راحت کنند. امید مدتی بود از ترکیب ثابت تیم ملی دور شده بود و در بحرین توانست دوباره خودش را به ۱۱ نفر اصلی برساند اما مسأله اینجاست که بازدهی این دو در کنار هم، آن چیزی نبود که ویلموتس انتظار داشت و به همین دلیل در دقیقه 74، احمد نوراللهی را جایگزین ابراهیمی کرد. حتی حاجی‌صفی هم -که بعد از گرفتن کارت زرد عصبی شده بود- می‌توانست یکی دیگر از تعویض‌ها باشد.

۴ - تیم ملی در عقب زمین نسبتاً با ترکیب آشنایی وارد زمین شد. حسین کنعانی‌زادگان و مجید حسینی در دفاع میانی و رامین رضاییان و میلاد محمدی در چپ و راست. درون دروازه هم که مثل سال‌های گذشته علیرضا بیرانوند ایستاده بود تا نشان دهد ویلموتس این بازی را کاملاً جدی گرفته است. نکته خط دفاعی ایران در دوران سرمربی بلژیکی این است که او هم مانند سلف خود، کارلوس کی‌روش اعتقاد زیادی به کنعانی‌زادگان دارد. در چند بازی گذشته حسین همیشه ثابت بوده و این زوج او بوده که هر بار تغییر کرده است. به نظر مدافع پرسپولیس قرار است در سال‌های آتی یکی از ارکان اصلی تیم ملی باشد.

۵ - مشخص نیست در بین دو نیمه در رختکن تیم ملی چه گذشته و مارک ویلموتس به شاگردانش چه گفته اما ملی‌پوشان در ابتدای ۴۵ دقیقه دوم، بسیار پرشورتر و رو به جلوتر به زمین آمدند. چندین موقعیت ساختند و اگر کمی شانس داشتیم شاید تا دقیقه 55 می‌توانستیم ما گل اول بازی را به ثمر برسانیم. از جمله این موقعیت‌ها، ضربه سر طارمی بود که با اختلاف کم از بالای دروازه بیرون رفت.  مهاجمان ایران در این دقایق کمی ناهماهنگ به نظر می‌رسیدند و گهگداری آنقدر نزدیک هم بازی می‌کردند که عملاً باعث مزاحمت برای یار نزدیک‌شان می‌شد.

۶ - اولین تعویض ایران در دقیقه ۶۰ انجام شد؛ مهرداد محمدی به جای محمد محبی. با بیرون رفتن وینگر چپ بوشهری تیم‌ملی، کانال راست ایران فعال‌تر شد. تیم ملی از این دقیقه از سمت راست با رامین رضاییان و مهرداد به دروازه بحرین نزدیک می‌شد و میلاد محمدی هم از سمت چپ به تو می‌زد.

۷- درست بعد از اولین تعویض ویلموتس، به ناگاه معادله مالکیت توپ و جریان بازی به نفع تیم میزبان تغییر کرد. بحرین یک بار در دقیقه ۶۱ با مهار توپ عالی عبدالوهاب و ضربه فنی‌اش به گشودن دروازه ما نزدیک شد و یک بار هم در دقیقه ۶۳ با یک حرکت از سمت چپ به پنالتی رسید. ضربه دقیقه ۶۱ به زیبایی توسط بیرانوند به کرنر فرستاده شد اما پنالتی دقیقه ۶۳ که روی بی‌احتیاطی مجید حسینی برای رقیب به دست آمده بود، به گل تبدیل شد. بیرو چندین بازی پشت سر هم پنالتی‌های حساسی را گرفته بود اما دیشب در بحرین نتوانست در یکی از مهم‌ترین بازی‌های تیم ملی در چند وقت اخیر، هنر خودش در پنالتی‌گیری را به رخ بکشد.

۸ - تعویض دوم ویلموتس در این بازی، آوردن وحید امیری در دقیقه ۷۰ بود. او جانشین کریم انصاری‌فرد شد. انگار سرمربی بلژیکی هم از شلوغی نوک پیکان خط حمله تیم ملی راضی نبود و ترجیح می‌داد بازیکنانی که کمی عقب‌تر از دروازه رقیب بازی می‌کنند را به بازی بفرستد. با این همه این تعویض هم نتوانست به تیم ملی کمک کند. امیری با انجام چند سانتر بد نشان داد از شرایط آرمانی به دور است.

۹ - جواد خیابانی، گزارشگر بازی در دقایق پایانی از اصطلاح «فوتبال بحرینی» برای توصیف شگرد بحرینی‌ها برای ایجاد وقفه در بازی استفاده کرد. به قول خودش، این اصطلاح دیگر در فرهنگ فوتبالی ما جا افتاده. بازیکنان تیم میزبان مثل همیشه سعی می‌کردند هرجا که می‌شود خودشان را به زمین بیندازند و برخی از بازیکنان ما هم سر همین موضوع حسابی عصبی شده بودند. اعتراضات پی در پی آنها به داور بازی هم می‌توانست تبعات بدی برای ما به همراه داشته باشد و اگر مماشات داور با معترضین نبود شاید حاجی‌صفی و سردار آزمون به دلیل پرخاش‌های زیادشان به تصمیمات تیم داوری، اخراج می‌شدند.

۱۰- ده دقیقه پایانی بازی یک برگشت به عقب حسابی برای تیم ملی بود، یک بازی احساسی و مستقیم، بازی عصبی و اعتراض‌های پی‌درپی به داور. نتیجه‌اش هم شد اولین باخت مارک ویلموتس در قامت سرمربیگری تیم ملی ایران. حالا در جدول مسابقات ایران با ۶ امتیاز از ۳ بازی در جایگاه سوم است. عراق و بحرین هم با ۷ امتیاز از همین تعداد بازی، در رده‌های اول و دوم ایستاده‌اند. باخت به بحرین هرچند تلخ بود اما می‌تواند شوکی به موقع به ویلموتس باشد تا در ۵ بازی آینده با تمام قوا و سیستمی متمرکزتر به سراغ رقبا برود.

۱ ۱  
آی اسپورت
2019-10-16 14:12:00
نظر دهید

۱ نظر
Ashkan Blue
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۱۶:۳۱
حاج صفی منگل مثلا کاپیتانه
احمق کاپیتان آخرین بازیکنیه که به داور اعتراض می کنه و باید تیم خودش رو جمع کنه
با حرکتش داور بازی لج کرد و اون پنالتی رو بعد از حرکت های زشته حاج صفی اعلام کرد چقدر باید از یه سوراخ گزیده بشیم؟
مجید حسینی هم هروقت به عنوان بازیکن تعویضی وارد بازی شده اصلا به طور کل از جو بازی فاصله میگیره و مفت مفت پنالتی میده به حریف
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر