فهرست
14 روز تا برزیل 2014... 14 مربی سرشناس!
14 روز تا برزیل 2014... 14 مربی سرشناس!

14 روز تا برزیل 2014... 14 مربی سرشناس!

آی اسپورت- تنها دو هفته به آغاز جام جهانی برزیل زمان باقی مانده است و به مانند روزهای گذشته با مناسبت عدد روزهای باقی مانده به آغاز رقابت ها ، یکی از ابعاد جام را بررسی می کنیم. امروز با 14 مربی سرشناس جام آشنا خواهیم شد:

 

1- ویسنته دل بوسکه، اسپانیا: تنها مربی حاضر در جام جهانی 2014 برزیل که به عنوان مربی، قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و جام جهانی را در کارنامه دارد دل بوسکه است. پیرمرد 63ساله که رزومه کاری اش در رئال مادرید و اسپانیا (و یک فصل در بشیکتاش) خلاصه می شود در سال 2012 به عنوان بهترین مربی سال جهان انتخاب شد. همان سالی که با اسپانیا موفق شد یورو 2012 را نیز فتح کند. سیبیلوی دوست داشتنی لاروخا، سرمربی مدافع عنوان قهرمانی جام است. جامی که با خود او به دست آمد. 
2- لوئیس فیلیپه اسکولاری، برزیل: 65 ساله برزیلی از سال 1982 که به جرگه مربیان پیوسته تاکنون نزدیک به 20 تیم را هدایت کرده که بزرگترین افتخارش در این 32 سال، قهرمانی به همراه تیم ملی فوتبال برزیل در جام جهانی 2002 بوده است. علاوه بر این، فیل بزرگ به همراه پرتغال در یورو 2004 و جام جهانی 2006 دوم و چهارم شده است.


 
3- یوواخیم لوو، آلمان: دستیار کلینزمن در جام جهانی 2006 و سرمربی ژرمن ها در دوره قبلی، این بار هم روی نیمکت آلمان ها خواهد نشست با این نقطه اشتراک که آلمان ها پس از نایب قهرمانی سال 2002، برای سومین دوره پیاپی پیش از جام به عنوان یکی از اصلی ترین مدعیان قهرمانی به حساب می آیند و این انتظارات بالا، یوگی 54 ساله را بسیار تحت فشار قرار خواهد داد.


 
4- اتمار هیتسفلد، سوئیس: او یک مربی فوق العاده بزرگ است. همچنین مردی قابل احترام و شخصیتی ستودنی. هیتسفلد که قهرمانی های به یاد ماندنی اش در دو تیم بزرگ باشگاهی فوتبال آلمان در یاد تمام فوتبالدوستان است برای دومین دوره متوالی هدایت تیم ملی فوتبال کشورش را بر عهده گرفته با این تفاوت که این بار سوئیس به عنوان سرگروه برگزیده شده و شانس بالایی برای صعود از گروه E رقابت ها دارد.


 
5- لوئیز فان خال، هلند: با پرستیز و کلاس کاری متفاوت. فان خال ذهن خالص است و برای تاکتیک هایش همواره ایده های نویی ابداع می کند. یکی از ویژگی های بارز او یادداشت برداری های مداومش در کنار زمین است که نشان می دهد او چقدر نسبت به اتفاقات بازی ریز بین و نسبت به کاری که انجام می دهد حساس است. این هلندی 62 ساله که پس از جام جهانی روی نیمکت شیاطین سرخ خواهد نشست از جمله مربیانی است که تیم هایش پس از او بهتر هم می شوند! که این نکته به خوبی نشان می دهد که او چقدر اصولی کار می کند.


 
6- فابیو کاپلو، روسیه: مسن ترین مربی جام جهانی، گران قیمت ترین مربی حاضر در جام جهانی 2014 نیز هست. دن فابیو که در روز اولین بازی روسیه در برزیل 68 ساله خواهد شد، هنوز بسیار مورد توجه است و این خود گویای توانایی های بالای او، هرچند با انگلیس نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد. این مربی پرافتخار ایتالیایی (البته در سطح باشگاهی) سرمربی تیمی است که میزبانی دوره بعدی رقابت ها را عهده دار است و به همین واسطه باید پاسخگوی توقعات بسیاری باشد. 
7- یورگن کلینزمن، آمریکا: مدل کاری شاداب او هرچند منتقدان بسیاری در آلمان داشت اما انگار در تیم ملی فوتبال آمریکا جا افتاده است. کلینزمن 49 ساله که در دوران بازی مهاجم بزرگی بود، در جام جهانی پیش رو کار دشواری در گروه G خواهد داشت. مصاف با رونالدو و هم تیمی هایش و البته رویارویی احساسی با تیم ملی کشورش در دیدار پایانی گروه.


 
8- الخاندرو سابه یا، آرژانتین: 59 ساله و متولد بوئنوس آیرس. سابه یا که مسی را در اختیار دارد، در برزیل تحت فشار زیادی قرار خواهد گرفت چرا که در آرژانتین همه از او قهرمانی می خواهند و ناکامی در برآوردن این خواسته، همکاری او با تیم ملی فوتبال کشورش را در ادامه بسیار بعید خواهد کرد. سرمربی سابق استودیانتس که از 3 سال پیش سکان هدایت آلبی سلسته را در دست دارد، با تیم ملی آرژانتین تنها در 4 دیدار شکست خورده اما می داند شاید برای پنجمین شکستش فرصت جبران نیابد! 
9- چزاره پراندلی، ایتالیا: انتخاب مربی ای که تنها افتخارات کسب شده اش در سری B ایتالیا رقم خورده بود برای هدایت آتزوری عجیب به نظر می رسید اما جوانگرایی، شهامت و انگیزه های شخصی او، ایتالیای بحران زده پس از جام جهانی 2010 را تا فینال یورو 2012 رساند تا این مربی 56 ساله در میان همتایانش نامی برای خود دست و پا کند. او برای موفقیت ابتدا باید برای صعود از گروه D، مچ مربیان با سابقه همگروه را بخواباند! 
10- خوزه پکرمن، کلمبیا: اگر می خواهید پی به راز بازی هجومی و زیبای کلمبیا در سال های اخیر ببرید کافی است به نیمکت این تیم توجه کنید! آرژانتینی 64 ساله که دو بار پیاپی بهترین مربی آمریکای جنوبی شده است طلسم ناکامی های کلمبیا در راهیابی به جام جهانی را شکست و اگر فالکائوی آماده ای در اختیار داشته باشد، تیمش می تواند یکی از پدیده های جام باشد. 
11- روی هاجسون، انگلستان: اولین ماموریت غیر ممکن او صعود از گروه مرگ است. پیرمرد کهنه کار انگلیسی با اینکه بازیکنان جوان بسیاری را به تیم اصلی آورده و تیمش بازی دلچسبی ارائه می کند اما همچنان نتوانسته تردیدها را از تیمش دور کند. این انگلیسی 66 ساله بسیار امیدوار است که بتواند به کمک نسل جدید فوتبالیست های انگلیسی از جمله استرلینگ، چمبرلین، ولبک و بقیه طلسم ناکامی های سه شیرها را در جام جهانی از بین ببرد.


 
12- اسکار تابارس، اروگوئه: او که 8 سال است سرمربی تیم ملی فوتبال کشورش است آنقدر خوب و موفق ظاهر شده که صعود به جام جهانی 2014 در مرحله پلی آف یک اتفاق قلمداد شود. قهرمانی در کوپا آمریکای 2011 بزرگترین دستاورد این مربی صاحب سبک به شمار می آید، در حالی که تیم ملی فوتبال اروگوئه با هدایت او در جام جهانی گذشته فوق العاده ظاهر شد و توانست به عنوان تنها نماینده قاره آمریکا، به جمع 4 تیم برتر مسابقات راه یابد. 
13- دیدیه دشان، فرانسه: جوان ترین مربی لیست حاضر با 45 سال سن (صبری لموچی فرانسوی و مربی ساحل عاج، با 42 سال سن جوان ترین سرمربی در میان 32 مربی حاضر در جام جهانی است.) چهره شناخته شده ای است. او که سابقه نشستن روی نیمکت یوونتوس را نیز داراست در 8 جولای 2012 با قراردادی دو ساله جانشین لوران بلان شد و راهیابی به جام جهانی قراردادش را به مدت دو سال دیگر تمدید کرد. او نمی خواهد شانس هدایت تیم ملی فوتبال کشورش در یورو 2016 که به میزبانی فرانسه برگزار می گردد را از دست بدهد.


 
14- کارلوس کی روش، ایران: سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان برخلاف بازیکنان گمنامش یک چهره شناخته شده است. کی روش 51 ساله که توانسته بود تیم ملی فوتبال آفریقای جنوبی را به رقابت های جام جهانی 2002 برساند و در جام جهانی گذشته، سرمربی پرتغال بوده است، دومین حضور متوالی خود در جام جهانی را تجربه خواهد کرد. او در جام جهانی انگیزه های شخصی بسیاری دارد و می خواهد ناکامی با تیم ملی کشورش را فراموش کند.
  ۱  
آی اسپورت
2014-05-29 19:18:56
نظر دهید
۱ نظر
بایرن
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳، ۰۸:۱۱
اتمار هیتسفلد سوئیسی نیست بلکه آلمانیست. منتها چون در باشگاههای سوییس بازی کرده و مربی گری را از سوییس شروع کرده به اشتباه بعضی ها فکر میکنند سوییسیه. خرجش یه جستجوی ساده با گوگل یا ویکی پدیاست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر