فهرست
خاطرات جام های جهانی (3) : 6 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1998 فرانسه
خاطرات جام های جهانی (3) : 6 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1998 فرانسه

خاطرات جام های جهانی (3) : 6 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1998 فرانسه

آی اسپورت- بی گمان برای همه ایرانی ها یک خاطره جمعی مشترک از جام جهانی 1998 فرانسه وجود دارد. پیروزی مقابل آمریکا. اما این جام جهانی صحنه های خاطره انگیز دیگری هم داشت. با هم 5 فریم خاطره انگیز این جام را مرور می کنیم.

 


در مورد گلزنی استیلی و مهدوی کیا به آمریکا بارها و بارها در رسانه های مختلف ایرانی و بین المللی بحث شده. کسب نخستین پیروزی تیم ملی ایران در دیداری حیثیتی برابر آمریکا. دیدار قرن. پاس مهدوی کیا، سانتر زرینچه، ضربه سر استیلی پیش تاخته و گل. اشکهای استیلی. شادمانی یک ملت. پاس در عمق دایی برای مهدوی کیا، ضربه بیرون پای مهدوی کیا از بالای دست کیسی کلر، توی دروازه. شادی خیابانی بعد از پیروزی شیرین
یکی از جنجالی ترین صحنه های جام جهانی 1998 . اخراج دیوید بکهام به دلیل تئاتر فوق العاده ی دیگو سیمئونه. بکهام با این اخراج گل فوق العاده ی اوون را هدر داد و انگلیس جوان، فوق العاده و دوست داشتنیه جام جهانی 98 به آرژانیتن باخت تا خیلی زود با رقابت ها وداع کند.هلند – آرژانتین. تکرار فینال 1978 این بار در یک چهارم نهایی. آرژانتین با پاسارلا سختگیر که حتی به موی بازیکنهای تیم ملی هم \"گیر\" می داد در برابر هلند جذاب گاس(خوس) هیدینک. جامی که برای نخستین بار با حضور 32 تیم برگزار می شود. آرژانتین صدرنشین گروه بالاتر از کرواسی،ژاپن و جاماییکا و با شکست دادن انگلیس آن هم در دیداری جذاب و هیجان انگیز به مصاف هلند آمده. هلندی که مکزیک،بلژیک،کره جنوبی و یوگسلاوی را شکست داده و به این مرحله رسیده. گل دقیقه 12 کلایورت با گل دقیقه 18 لوپز پاسخ داده می شود. دقیقه 88، پاس در عمق فرانک دی بوئر از میانه زمین پشت آیالا به برگکمپ می رسد، کنترل توپ، تو سر توپ و جا ماندن آیالا، ضربه بیرون پای استادانه برگکمپ و گل ! یک گل استثنایی برای نسل طلایی هلند تا آنها را به جمع 4 تیم برساند.بلان و بارتز. بوسیدن سر بارتز توسط مدافع فرانسوی و درخشش بارتز در آن مسابقه. وقتی لوران بلان در دیدار نیمه نهایی پس از درگیری با اسلاون بیلیچ کروات از بازی اخراج شد، همگان فکر می کردند دیگر فرانسه شانس کمتری برای قهرمان شدن دارد. هم بلان در بازی نبود و هم فرصتی نداشت تا سر بارتز خرافاتی را ببوسد. اما قبل از دیدار نهایی هنگام گرم کردن بلان وارد زمین مسابقه می شود، سر بارتز را می بوسد و به سکوها باز می گردد. فرانسه قهرمان جام جهانی است، بارتز فقط 2 بار دروازه اش باز شده، 1 بار مقابل دانمارک و بار دیگر مقابل کرواسی. هر دو بازی را فرانسه 2-1 برده، فابین حتی مقابل رونالدو،ریوالدو،به به تو،روبرتو کارلوس و دنیلسون هم دوام می آورد و کلین شیت می کند.

 

 


میزبان در مقابل مدافع عنوان قهرمانی، فینالی رویایی و جذاب. دیداری که همه تصور می کردند نزدیک ترین فینال ادوار جام جهانی باشد،اما دو گل زیدان در نیمه اول، رونالدو بی فروغ و البته دفاع مستحکم مردان امه ژاکه، تکلیف فینال را تمام کرد. گل دقایق پایانی پتی هم تیر خلاصی بود بر پیکره نیمه جان برزیل در آن شب سن دونی. عبور ضربه سر زیدان از بین پاهای روبرتو کارلوسی که روی تیر نزدیک ایستاده بود شاید خاطره انگیز ترین گل فینالهای جام جهانی باشد، حد اقل برای فرانسوی ها.

 

 

حسرت رونالدو بعد از سوت پایان. حسرت کسب دومین قهرمانی پی در پی. او در سال 94 نیمکت نشین روماریو و به به تو بود، اما جام را بالای سر برده بود، این بار برزیل با درخشش رونالدو لوئیز نازاریو دلیما به فینال رسیده بود، اما شب فینال وضعیت جسمانی مریخی (لقب آن زمان رونالدو) به هم می ریزد، اصرار شرکت نایکی برای بازی او و زاگالوی تسلیم. 90 دقیقه سایه ای از رونالدو در چمن سن دونی حضور دارد. شاید اگر برخورد او با بارتز و دزایی نبود، اصلاً عکسی از او از فینال 98 در آرشیو وجود نداشت. اما در پایان،بعد از دریافت مدال نقره،  رونالدو کفشهایش را روی گردنش آویخت بالاتر از مدال. شاید طعنه ای بود به چرایی ناکامی او در شب فینال و کسب مدال نقره. 


ایمان مؤتمنی


مطالب مرتبط با این موضوع:

خاطرات جام های جهانی (1) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1990 ایتالیا  

خاطرات جام های جهانی (2) : 5 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 1994 آمریکا 

     
آی اسپورت
2014-05-30 17:22:19
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر