فهرست
نفر به نفر تیم ملی مقابل آنگولا/ بزن بزن سخت ذخیره‌ها
نفر به نفر تیم ملی مقابل آنگولا/ بزن بزن سخت ذخیره‌ها

نفر به نفر تیم ملی مقابل آنگولا/ بزن بزن سخت ذخیره‌ها

آی اسپورت- آخرین جدال تیم ملی ایران در اردوی اتریش، مسابقه‌ای کاملا فیزیکی با آنگولا بود که‌‌‌ همان نتیجه جام جهانی ۲۰۰۶ برابر این تیم را برای فوتبال ایران تکرار کرد.

با توجه به غیبت ۴ مهره کلیدی تیم ملی یعنی سیدجلال حسینی، خسرو حیدری، آندو تیموریان و مهرداد پولادی و همچنین استراحت پژمان منتظری و صادقی، این بازی می‌توانست بهترین فرصت برای بازیکنان کم‌شانس‌تر باشد تا از خطر قرار گرفتن در لیست ۵ بازیکن خط خورده سرمربی تیم فرار کنند. هیچکدام از بازیکنان اما در مسابقه امروز درخشش قابل توجهی نداشتند.

دنیل داوری

به نظر می‌رسد آنگولا، گلر اصلی تیم ملی ایران در رقابت‌های جام جهانی را مشخص کرد. گل بدی که امروز داوری در آخرین دقایق نیمه نخست آخرین دیدار تدارکاتی تیم ملی پیش از سفر به برزیل دریافت کرد، به احتمال فراوان رحمان احمدی را در برزیل روی خط دروازه ایران قرار خواهد داد. دروازه‌بان جدید گراس هاپرز که در مسابقه قبلی‌اش در تیم ملی باز هم در برابر یک تیم آفریقایی دچار لغزش شده بود، در این مسابقه بدون آنکه سیو خوبی از خود به جای بگذارد، با انفعال در خروج از دروازه پایه‌گذار گل آنگولا شد. او البته تنها مقصر دریافت این گل نبود اما در خلق لحظه‌ای که به دریافت گل مهدی رحمتی از ازبکستان شباهت داشت، نقش پررنگی ایفا کرد.

مهرداد بیت آشور

استیون امروز حضور فعالی در حملات تیم ملی داشت. او دوندگی خوبی به نمایش گذاشت و چندین بار نیز دست به حرکات نسبتا خوب عرضی زد. اتفاقاتی هم که امیدوارکننده بودند و هم انتخاب دفاع راست ثابت برای جام جهانی توسط کی‌روش را دشوار کردند. او البته در دیدار امروز هم همانند تجربه‌های گذشته‌اش در تیم ملی، نتوانست سانترهای قابل قبولی روی دروازه حریف داشته باشد. آپشنی که به شکل تمام‌عیار در ساق‌های خسرو حیدری موجود است.

محمدرضا خانزاده

مدافع جوان تیم ملی در نیمه اول با لو دادن توپ روی دو صحنه و ناتوانی در پس گرفتن این توپ‌ها، نشان داد هنوز نیازمند تجربه به مراتب بیشتری است. بدون تردید خانزاده نیز یکی از مقصران جدی گل حریف بود. او و زوج دفاعی‌اش با سهل‌انگاری واضحی، وظیفه‌ای به نام یارگیری را به طور کلی فراموش کردند تا حلقه شادی آنگولا به سادگی شکل بگیرد و روند کلین‌شیت‌های تیم ملی از بین برود.

احمد آل نعمه

بعد از اشتباه خط دفاعی و دروازه‌بان و تثبیت گل حریف آفریقایی، تلاش زیادی برای باز کردن دروازه این تیم انجام داد اما به پایانی به جز ناکامی نرسید. او و خانزاده در نیمه دوم دیگر متحمل فشار چندانی از سوی آنگولا نشدند و شاید‌‌‌ همان یک صحنه گل کافی بود تا ثابت کنند برای قرار گرفتن در خط دفاع تیم ملی به عنوان یار ثابت چه چیزهایی کم دارند.

حسین ماهینی

ماهینی امروز به شکلی دور از انتظار در پست دفاع چپ برای تیم ملی به میدان رفت. در غیاب هاشم و پولادی، ماهینی که پیش نیز سابقه بازی در این پست در باشگاه ذوب آهن را داشت، مدافع چپ ایران شد. حسین در نیمه اول یک سانتر عالی روی دروازه انجام داد که یکی از معدود موقعیت‌های گلزنی تیم را رقم زد اما در نیمه دوم حضور چندان موثری در زمین حریف نداشت.

جواد نکونام

در بیست و سه دقیقه‌ای که در زمین حضور داشت، یک شوت نسبتا خوب روانه دروازه کرد و البته رنگ تازه بازوبندش را هم به رخ کشید! مصدومیت نکو اگر چه جدی به نظر نمی‌رسید اما سرمربی تیم ملی را به شدت نگران کرده بود.

قاسم حدادی‌فر

هافبک تیم فوتبال ذوب‌آهن امروز بیشتر در لحظه‌هایی به چشم آمدکه پشت محوطه جریمه خودی با تمام قدرت زیر توپ می‌زد تا توپ به زمین حریف برسد. او البته این کار را به خوبی انجام می‌داد اما از بازیکنی که در فوتبال ایران با خلاقیت‌اش شناخته می‌شود، انتظار می‌رود کمی هم به ساماندهی حملات بیاندیشد.

اشکان دژاگه

این شاید نتیجه ناامیدی کراون کاتیج و سقوط فولام باشد که اشکان این روز‌ها عصبانی‌تر از همیشه بازی می‌کند. او همانند مسابقه قبلی، در دیدارهای امروز هم به جای استارت‌های انفجاری مدام مشغول تکل زدن روی پای بازیکنان حریف و یا درگیر شدن با آن‌ها بود. این بازیکن البته همچنان به خوبی به کارهای دفاعی در جناح راست کمک می‌کند. اتفاقی که برای هافبک‌های کناری در فوتبال مدرن بسیار حیاتی به نظر می‌رسد.

احسان حاج صفی

برای سومین بار متوالی، احسان حاج صفی در پست هافبک چپ برای تیم ملی ایران بازی کرد. نقطه عطف بازی کاپیتان تیم ملی پس از تعویض نکونام، پاس گل خوب او به کریم انصاری فرد بود. این بازیکن که در تیم‌های پایه نیز سابقه بازی در کنار کریم را داشت، توپ حقیقی را بسیار خوب مهار کرد و در یک حرکت هوشمندانه، پاس مناسبی برای شماره ۱۰ تیم ملی مهیا کرد. نکته نگران‌کننده در مورد بازی احسان این است که او همچنان خطاهای زیادی در مناطق حساس و خطرناک روی بازیکنان حریف انجام می‌دهد.

سردار آزمون

انگیزه بالای پسر ترکمن برای رساندن توپ به دروازه حریف که در قالب جنب و جوش زیاد او در زمین مشخص بود، در ‌‌‌نهایت به مصدومیت ختم شد. جوان‌ترین ملی‌پوش ایرانی یک بار با ضربه سر توپ را به نزدیکی‌ها دروازه فرستاد و دقایقی بعد به موجب دردی که از ناحیه کمر می‌کشید زمین مسابقه را ترک کرد. ظاهرا تمرینات سنگین تیم ملی کار دست بعضی از بازیکنان داده است.

کریم انصاری‌فرد

او که در جریان آخرین پیروزی تیم ملی موفق به گلزنی شده بود، حالا بار دیگر نشان داد روزهای خوبی را پشت سر می‌گذارد. کریم که در نیمه اول جدی‌ترین موقعیت ایران را با ضربه سرش ساخته بود، اواسط نیمه دوم با پاس خوب حاج صفی و یک ضربه دقیق توپ را به تور دروازه آنگولا چسباند. او نشان داد اگر در موقعیت مناسب قرار گیرد می‌تواند در ترکیب تیم مثمرثمر باشد، البته به شرط آنکه فعالیت بیشتری نیز از خودش نشان دهد.

رضا قوچان‌نژاد

رضایی که این روز‌ها در ترکیب تیم ملی می‌بینیم، بیش از آنکه شبیه بازیکنی باشد که رکوردی فوق‌العاده در باب گلزنی در دیدارهای ملی خلق کرده بود، شبیه‌‌‌ همان بازیکن کم‌فروغ دیدارهای باشگاهی‌اش شده است. تماشاگران فوتبال ایران توقع بسیار بالایی از او دارند و انتظار می‌رود او به جای این خطاهای مداوم، روی گلزنی تمرکز کند و موقعیت‌های فوق‌العاده‌ای شبیه آنچه در حوالی دقیقه ۷۰ این مسابقه از دست داد را هدر ندهد.

رضا حقیقی

جانشین جواد نکونام مصدوم، در غیاب او و آندو تیموریان وظیفه نبردهای فیزیکی در میانه زمین خودی را بر عهده گرفت. او از تمام اعضای بدنش برای خطا کردن استفاده کرد و در چند مورد حتی به بازیکنان خودی رحم نکرد. رضا اما پشت این نمایش خشن پاسی از طلا پنهان کرده بود! پاس قطری خوب او پایه گذار گل تساوی تیم ملی برابر آنگولا شد. او باید بیشتر دست به کشف این جنبه از بازی‌اش بزند و همانند نیمه اول صرفا به ارسال پاس‌های عرضی کوتاه بسنده نکند.

بختیار رحمانی

به نظر می‌رسد بختیار همچنان کمی استرس دارد و نمی‌تواند همه توانایی‌اش را در لباس تیم ملی به نمایش بگذارد. برای اثبات این ادعا کافی است به دو توپ ساده‌ای که او در‌‌‌ همان بدو ورود به زمین با پاس‌های اشتباه داد اشاره کنیم. او به جای اشکان دژاگه به زمین آمد و در حد و اندازه‌های کاپیتان فولاد بازی نکرد.

محمدرضا خلعتبری (همان خلعتبری تیم ملی!)

در ترکیب تیم ملی جانشین همبازی سابق‌اش در ذوب‌آهن شد تا یکی دیگر از نمایش‌های معمولی‌اش در تیم ملی را اجرا کند. این بازیکن انگار از یک جایی به بعد به طور کامل فراموش کرده است که می‌شود بازیکنان حریف را با دریبلینگ از پیش رو برداشت!

سوشا مکانی

بازیکنی که گفته می‌شد به واسطه اشتباهاتش در دیدار با السد از تیم ملی دور شده، بالاخره فرصت حضور در زمین با لباس این تیم را پیدا کرد اما فرصت روبه رو شدن با مهاجمین حریف را خیر! سوشا در دقایقی جانشین دنی شد که آنگولا کاملا عقب کشیده بود و این فرصت محک خوردن را از این دروازه‌بان گرفت. او در خروج‌ها همچنان یکی از بهترین دروازه‌بانان ایران به شمار می‌رود.

مهدی شریفی

پدیده این فصل سپاهان شاید کمی دیر به زمین مسابقه وارد شد. شاید اگر مهدی شریفی پس از مصدومیت سردار آزمون به بازی گرفته می‌شد می‌توانست یکی از گل‌های زیبای فصل‌اش در سپاهان را در تیم ملی نیز تکرار کند اما از زمان حضور در زمین تنها ۳ بار توپ را لمس کرد که هیچکدامشان به جایی نرسیدند.

  ۵  
آی اسپورت
2014-05-30 19:41:39
نظر دهید

۵ نظر
الیاس
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳، ۱۹:۴۶
به فکر ابروی ایران هم باشید ... این داوری بدرد دسته یک ایران میخوره ... تاحالا یه سیو خوب هم ازش ندیدیم ... ماسته ماست
-
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۴۹
بختیار کلن همینه. تو فولادم به همین فجاعت بازی میکنه
نوید
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۵۲
عالی بود تحلیل ها. ممنون
-
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۵۹
اتفاقا بیت آشور سانترهای خوبی داره بخصوص در حال حرکت. یکی از این سانترهای خوبش تو نیمه دوم موقعیت خوبی برای قوچان نژاد ساخت که اون از دست داد.
مجتبی
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳، ۰۴:۵۱
او البته تنها مقصر دریافت این گل نبود اما در خلق لحظه‌ای که به دریافت گل مهدی رحمتی از ازبکستان شباهت داشت، نقش پررنگی ایفا کرد.
رحمتی رو خوب اومدی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر