فهرست
لئون استپانیان: من یک ایرانی‌ام، آرزو دارم به دور دوم صعود کنیم/ ابراهیم‌زاده هرجا برود، در کنارش هستم/تیم کی روش شگفتی ساز می شود
لئون استپانیان: من یک ایرانی‌ام، آرزو دارم به دور دوم صعود کنیم/ ابراهیم‌زاده هرجا برود، در کنارش هستم/تیم کی روش شگفتی ساز می شود

لئون استپانیان: من یک ایرانی‌ام، آرزو دارم به دور دوم صعود کنیم/ ابراهیم‌زاده هرجا برود، در کنارش هستم/تیم کی روش شگفتی ساز می شود

آی اسپورت- بازیکن ارمنستانی سال‌های دور سپاهان که سابقه بستن بازوبند کاپیتانی این تیم را هم دارد، فصل گذشته در کنار منصور ابراهیم‌زاده در باشگاه راه‌آهن اولین تجربه مربیگری‌اش را سپری کرد تا این عرصه را نیز در ایران دنبال کند. لئون برای فصل آینده نیز منتظر تعیین تکلیف ابراهیم‌زاده است و به احتمال فراوان برای دومین ‌سال متوالی در کنار او روی نیمکت می‌نشیند. او که پس از سال‌ها حضور در کشورمان دیگر خودش را یک ایرانی می‌داند، در آستانه جام‌جهانی برزیل آرزوی صعود ایران از گروهش را دارد. صحبت‌های لئون استپانیان در گفت‌وگو با روزنامه شهروند در ادامه از نظرتان می‌گذرد: 
در سالی که گذشت، نخستین تجربه مربیگری شما رقم خورد، برنامه‌تان برای فصل پیش رو چیست؟
- فعلا که به ارمنستان آمدم تا خانواده‌ام را ببینم و مدتی استراحت کنم. فصل نسبتا خوبی را با منصور ابراهیم‌زاده در راه‌آهن پشت‌سر گذاشتیم. اگر چه در ابتدای فصل انتظار داشتیم در رده‌های بالایی جدول باشیم اما در هر صورت در هفته‌های پایانی از انتهای جدول جدا شدیم. از تصمیم ابراهیم‌زاده اطلاع درستی ندارم اما می‌دانم که از چند تیم پیشنهاد دارد و هنوز با هیچ‌کدام به توافق نرسیده است. باید منتظر باشم تا تکلیف او مشخص شود و آن وقت ببینم که تمایلی به همکاری دوباره با من دارد یا خیر.
خبر دارید که ابراهیم‌زاده به کدام تیم نزدیک‌تر است؟
- فقط می‌دانم که از ۳ تیم تراکتورسازی، نفت و پیکان پیشنهاد دارد اما تصمیم نهایی‌اش را نمی‌دانم. یک مربی برای قبول هدایت یک تیم باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرد تا ببیند اهدافش به کدام تیم نزدیک‌تر است. ‌سال گذشته تجربه خوبی از مربیگری کنار ابراهیم‌زاده داشتم و در مقاطع حساس توانستیم به یکدیگر کمک کنیم. شخصا دوست دارم امسال هم در کنار او باشم و فرقی برایم نمی‌کند که به کدام تیم برود اما امیدوارم بهترین تصمیم را بگیرد.
از تیم‌های لیگ برتری پیشنهادی برای سرمربیگری نداشتید؟
- از تیم‌های لیگ برتری نه اما مثل‌ سال گذشته از لیگ‌های دسته اول و دوم پیشنهاد داشتم. ابتدا اولویتم همکاری با ابراهیم‌زاده است اما اگر به هر دلیلی این اتفاق رخ نداد، خودم یک تیم را در دسته‌های پایین‌تر در دست می‌گیرم. احتمالا تا ۱۰ روز آینده به ایران می‌آیم تا تکلیفم مشخص شود.
سال‌ها برای سپاهان بازی کردید و کاپیتان این تیم بودید، به نظر شما چرا این تیم پس از چند‌سال که موفقیت‌های چشمگیری را به دست آورد، نتوانست در فصل گذشته جام بگیرد؟
- سپاهان در ۱۰‌سال اخیر خودش را به‌عنوان یکی از باشگاه‌های بزرگ ایران و آسیا معرفی کرده و نمی‌توان رده چهارمی را بعد از چند فصل قهرمانی متوالی یک ناکامی تصور کرد. امیدوارم فصل آینده این تیم به شرایط سابقش بازگردد و بازهم یکی از مدعیان قهرمانی باشد.
مدت زیادی است که در ایران حضور دارید و با فوتبال ایران آشنا هستید، آیا تیم‌ملی ایران می‌تواند در جام‌جهانی موفق باشد؟
- من خودم را یک ایرانی می‌دانم زیرا تمام موفقیت‌هایم در عرصه فوتبال در این کشور بوده است و با تمام وجود برای تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی آرزوی موفقیت می‌کنم. حریفان ایران تیم‌های بزرگی هستند و به نظرم این گروه یکی از مشکل‌ترین گروه‌ها در جام‌جهانی خواهد بود اما بازیکنان ایران نیز نباید خودشان را دست کم بگیرند. اتفاقا در چند روز اخیر در تلویزیون ارمنستان برنامه ویژه جام‌جهانی پخش می‌شد که گروه ایران را نیز بررسی کردند. ارمنستانی‌ها نیز چون رابطه نزدیکی با مردم ایران دارند، آرزویشان صعود ایران به دور دوم است.
شانس صعود ایران به مرحله یک هشتم نهایی را چقدر می‌دانید؟
- اولین بازی ایران مقابل نیجریه است که شاید تعیین‌کننده‌ترین بازی هم باشد. آرژانتین که دیگر نیازی به تعریف ندارد زیرا بزرگترین بازیکنان دنیا در آن هستند. همچنین بوسنی با وجود این‌که اولین حضورش در جام‌جهانی را تجربه می‌کند، تیم خطرناکی در فاز حمله به نظر می‌رسد. به نظرم ایران چیزی از بوسنی و نیجریه کم ندارد و می‌تواند با برنامه‌ای مناسب برای نخستین‌بار از گروهش صعود کند. بازیکنان بزرگی مثل نکونام و تیموریان می‌توانند در برزیل بیشتر از سایرین به کار ایران بیایند، اگر چه ایران بازیکنان دیگری هم دارد که در خارج از کشور بازی می‌کنند و تجربه بین‌المللی بالایی دارند. در هر صورت فکر می‌کنم ایران می‌تواند با کمی دقت و برنامه‌ریزی یکی از شگفتی‌سازان جام‌جهانی ۲۰۱۴ باشد.

     
آی اسپورت
2014-05-31 01:16:30
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر