فهرست
گزارش روز: رفقای پرتغالی در تیم ملی
گزارش روز: رفقای پرتغالی در تیم ملی

گزارش روز: رفقای پرتغالی در تیم ملی

آی اسپورت - دن گاسپار مربی دروازه بان های تیم ملی به خاطر داشتن پاسپورت امریکایی و کار در ایران سوژه جالبی برای رسانه های خارجی محسوب می شود و هر از گاهی خبرنگاران سراغ او را می گیرند.

این بار اسکات مک اینتایر نویسنده سایت sbs سراغ همکار همیشگی کارلوس کی روش رفته است.

گاسپار 58 ساله از والدینی پرتغالی در امریکا به دنیا آمده و تا جایی که به خاطر می آورد فوتبال همیشه بخشی از زندگی اش بوده است.

او می گوید: پدر من دروازه بان حرفه ای بود و در باشگاههای مختلفی بازی کرد. او مرا عاشق فوتبال کرد. شاید سبک و اصول او قدیمی باشد اما چیزهایی به من یاد داد که هنوز هم می توانم از آن استفاده کنم.

گاسپار ادامه داد: یادم هست در هنگام اولین تمرین، ما به ساحل رفتیم تا آنجا روی ماسه تمرین کنم. یکبار هم پدرم آنقدر با من تند صحبت کرد که افراد دیگر فکر کردند پدرم مرا اذیب کند  و فوری با سازمان های اجتماعی تماس گرفتند.

مربی دروازه بان های تیم ملی ایران در کشورهای مختلفی کار کرده و حالا با دوست صمیمی اش کی روش سه سالی می شود که در ایران مشغول به فعالیت است. صحبتهای او را بخوانید: من هم مثل خیلی از مربیان، بهترین بازیکن نبودم. یادم هست وقتی برای یکی از تیمهای امریکایی انتخاب شدم، فهمیدم که آنها مرا به عنوان دروازه بان سوم می خواهند. همان موقع بود که متوجه شدم من به عنوان یک فوتبالیست، هیچ وقت ستاره نمی شوم و به همین دلیل تمام تلاشم را کردم تا مربی خوبی شوم.

آشنایی گاسپار با کی روش به سال 1992 برمی گردد. او می گوید: یکروز با او در مورد فوتبال پرتغال صحبت کردیم و اینکه این کشور دروازه بانان بزرگی به فوتبال دنیا معرفی نکرده. کی روش بخشی از حرفهای مرا به مسئولان فدراسیون فوتبال پرتغال منتقل کرد و آنها تصمیم گرفتند تا مرا تست کنند. 

گاسپار یک جلسه با دروازه بانان تیم زیر 17 سال پرتغال کار کرده و در حالی که تصور داشته کسی از کار او رضایت ندارد، او را به عنوان مربی دروازه بان های تیم ملی پرتغال انتخاب کردند.

گاسپار با کی روش جدا از تیم ملی پرتغال، در اسپورتینگ لیسبون، ناگویای ژاپن، مترو استارز امریکا و تیم ملی افریقای جنوبی همکار بوده و زمانی که کی روش به منچستر یونایتد و رئال رفت، او در بنفیکا و پورتو مشغول به کار شد.

بخش دوم این گزارش هفته آینده در سایت sbs منتشر می شود

     
آی اسپورت
2014-05-31 10:36:18
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر