فهرست
12 روز تا جام جهانی برزیل... 12 شهر و استادیوم میزبان! + ویدئو
12 روز تا جام جهانی برزیل... 12 شهر و استادیوم میزبان! + ویدئو

12 روز تا جام جهانی برزیل... 12 شهر و استادیوم میزبان! + ویدئو

آی اسپورت- برزیل، میزبان مسابقات جام جهانی 2014 با معرفی کردن 12 ورزشگاه در 12 شهر مختلف، میزبانی بیستمین دوره رقابت ها را از آن خود کرد. 12 روز مانده تا شروع این رقابت بزرگ و معتبر به بررسی این 12 شهر و ورزشگاه خواهیم پرداخت.

 

1- ورزشگاه ملی برازیلیا (گارینشا): تنها استادیوم پایتخت که در جام جهانی 2014 برزیل مورد استفاده قرار خواهد گرفت همین ورزشگاه است. تاریخ ساخت آن به سال 1974 برمی گردد و به نام گارینشا، یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال برزیل شناخته شد. ظرفیت محل برگزاری دیدار رده بندی جام نزدیک به 70 هزار نفر می باشد. این استادیوم چند منظوره سال گذشته مورد بازسازی قرار گرفت و با وجود مشکلات فراوان در خدمات شهری، اکنون از معدود ورزشگاه های کاملاً آماده جام به حساب می آید!
 
2- ورزشگاه کورینتیانس: ورزشگاه اختصاصی باشگاه کورینتیانس در شهر سائوپائولو میزبان دیدار افتتاحیه جام، بین برزیل و کرواسی خواهد بود. ضمن آنکه یکی از دو دیدار نیمه نهایی نیز در همین ورزشگاه برگزار خواهد شد. ظرفیت اسمی ورزشگاه بزرگترین شهر برزیل 65807 نفر اعلام شده و یکی از مهمترین نگرانی های مسئولین برگزاری مسابقات و مقامات فیفا آمادگی کامل این ورزشگاه جهت برگزاری مراسم افتتاحیه و نخستین بازی جام انگار مرتفع گردیده است.
 
3- ورزشگاه کاستلو: در شهر فورتالزا (ایالت سئارا) قرار دارد. مهمترین بازی های مرحله گروهی که دراین ورزشگاه برگزار خواهد شد دیدار بین دو تیم برزیل و مکزیک از گروه A رقابت هاست. این ورزشگاه 1793 ساخته شد و برای مسابقات جام جهانی مورد مرمت و بازسازی اساسی قرار گرفت. ابعاد چمن این ورزشگاه با 110 متر طول و 75 متر عرض، کاستلو یا Gigante da Boa Vista را محبوب تیم هایی کرده که به فضای بیشتری برای ارائه تاکتیک هایشان نیازمندند.
 
4- ورزشگاه بیرا-ریو: این ورزشگاه سبب شده تا جنوبی ترین شهر کشور قهوه نیز از میزبانی جام بی نصیب نماند. شهر بندری پورتوآلگره با احیای این ورزشگاه قدیمی که آغاز عملیات ساخت آن به سال 1956 میلادی برمی گردد با گنجایش تقریبی 50 هزار نفر از 5 دیدار جام میزبانی خواهد کرد.
 


 
5- ورزشگاه مینیرو: بیشتر جمعیت شهر بزرگ بلوهوریزونته که مرکز ایالت میناس است در حاشیه این شهر قرار دارد و همین موضوع مشکل اصلی مسئولان در تامین هزینه های بازسازی ورزشگاه مینیرو بود. همان ورزشگاه 60 هزار نفری که علاوه بر بازی حساس نیمه نهایی، جدال بازیکنان تیم ملی کشورمان در برابر مسی و همبازیانش در تیم ملی آرژانتین را پذیرایی خواهد کرد. دیداری که فارغ از نتیجه نهایی و به واسطه رویارویی با مسی تا همیشه در یاد ایرانی ها خواهد ماند.
 
6- ورزشگاه فونته نوا: مرکز ایالت باهیا و شهر بندری سالوادور پذیرای چند بازی مهم و بزرگ است. تکرار فینال جام جهانی گذشته میان اسپانیا و هلند از گروه B و جدال آلمان و پرتغال ورزشگاه تازه تاسیس فونته نوا را بسیار با اهمیت کرده است. ضمن آنکه این ورزشگاه 50 هزار نفری میزبان آخرین دیدار مرحله گروهی تیم ملی کشورمان نیز هست. جدالی که می تواند حکم مرگ و زندگی داشته باشد اگر، تشریفاتی نشود!
 
7- ورزشگاه پرنامبوکو: در ایالتی به همین نام و شهر ریسیف واقع شده است. بندری زیبا با جزایری دیدنی که به ونیز برزیل معروف است. این ورزشگاه که برای مسابقات جام جهانی 2014 ساخته شده است در جام کنفدراسیون های 2013 افتتاح شد. از جمله مهمترین دیدارهای مرحله گروهی بین دو تیم آلمان و آمریکا که به واسطه حضور یورگن کلینزمن روی نیمکت ایالات متحده از حساسیت بسیاری برخوردار است در پرنامبوکوی ریسیف با گنجایش اسمی  46154 تماشاگر برگزار خواهد شد.
 
 
8- ورزشگاه آرنا پانتانال: در غرب کشور برزیل و مرکز ایالت ماتوگروسو و شهر کویابا قرار گرفته. با نزدیک به 40 هزار نفر گنجایش، مدرن و مجهز البته اگر تا شروع رقابت ها به طور کامل تکمیل گردد! این
ورزشگاه کمتر از یک ماه پیش شاهد حادثه دلخراشی بود که به مرگ یکی از کارگران انجامید.
 
 
9- ورزشگاه آرنا آمازونیا: یکی از زیباترین ورزشگاه های جام که در شهر مانائوس، شمالی ترین شهر میزبان رقابت ها واقع شده است. 42374 نفر، ظرفیت نهایی است که برای این ورزشگاه در نظر گرفته شده اما مرگ سه کارگر شاغل در این استادیوم حین عملیات ساخت و ساز، میزبان دیدار حساس و بزرگ انگلیس- ایتالیا را به شدت دچار مشکل کرده است. نام آمازونیا به واسطه مجاورت با شهر جنگلی و رود آمازون بر روی این ورزشگاه گذاشته شده است. جایی که بیش از هرکجا، کائوچو دارد و در گذشته محل زندگی سرخپوست های برزیلی بوده است.
 
10- ورزشگاه داس دوناس: یکی از بازی های مهم گروه مرگ بین دو تیم اروگوئه و ایتالیا در شهر ناتال، شرقی ترین شهر میزبان بازی هاست. شهری که به نظر می رسد هنوز آمادگی کافی برای میزبانی رقابت ها را به دست نیاورده تا این موضوع، موجی از نگرانی ها را در پی داشته باشد. ورزشگاه داس دوناس اوایل سال جاری میلادی مورد بهره برداری قرار گرفته و علی رغم زیبایی ظاهری نگرانی هایی در مورد وضعیت چمن به وجود آورده است.
 
11- ورزشگاه آرنا دا بایشادا: شهر جنوبی و بندری کوریتیبا محل برگزاری دیدار فوق العاده حساس ایران و نیجریه خواهد بود. ورزشگاه این شهر در 1999 افتتاح گردید و از آن زمان محل برگزاری مسابقات تیم باشگاهی اتلتیکو پارانائنزه نیز هست. نام اصلی این ورزشگاه Estádio Joaquim Américo Guimarães است. مسئولان برگزار کننده مسابقات سعی کرده اند ظرفیت این ورزشگاه کوچک را به 40 هزار نفر برسانند.


 
12- ورزشگاه ماراکانا: شناخته شده ترین ورزشگاه فوتبال در خارج از اروپا میزبان فینال رقابت ها خواهد بود. ورزشگاه با سابقه ای که در گذشته با گنجایش نزدیک به 200 هزار نفر بزرگترین ورزشگاه فوتبالی سراسر دنیا و شاهد شکست تلخ برزیل در فینال 1950 بود. البته ماراکانا در حال حاضر کمتر از 80 هزار صندلی دارد. ریودوژانیرو، پایتخت سابق کشور برزیل و شهری که ماراکانا در آن واقع است میزبانی 7 بازی از رقابت های جام جهانی را بر عهده دارد که بیشترین تعداد میزبانی ورزشگاه های کشور میزبان است و بزرگترین بازی جام، یعنی دیدار فینال نیز در این استادیوم برگزار خواهد شد.
به جرات می توان گفت افراد حاضر در بازی شماره 64 جام که بازی فینال رقابت ها را از نزدیک خواهند دید، در حد بازماندگان تایتانیک اهمیت پیدا خواهند کرد! چرا که سال ها بعد می توانند با بازگو کردن خاطرات این روز خاص، به داشتن چنین اقبالی ببالند و بی شک سایرین نیز مشتاق شنیدن اتفاقات حاشیه ای و خارج از دید بازی هستند.

ویدئوی معرفی ورزشگاه های جام جهانی 2014 را نیز می توانید از لینک زیر مشاهده کنید:

http://isport.ir/fa/media/37202 
  ۱  
آی اسپورت
2014-05-31 15:30:24
نظر دهید
۱ نظر
nahid
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۳، ۱۶:۲۳
aaaalliiiiiiiiiiiiii
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر