فهرست
غافلگیری‌های بزرگ در فهرست کی‌روش؛ زلزله!
غافلگیری‌های بزرگ در فهرست کی‌روش؛ زلزله!

غافلگیری‌های بزرگ در فهرست کی‌روش؛ زلزله!

آی اسپورت – کی‌روش دیروز یک بار دیگر همه را غافلگیر کرد. فهرستی که سرمربی تیم ملی برای اردوی ترکیه اعلام کرد چند شگفتی دارد، چه درباره بازیکنانی که مسافر استانبول هستند، چه آنهایی که روی نام‌شان قلم قرمز کشیده شده. مهم‌ترین اتفاق بی‌تردید حذف جلال حسینی و وریا غفوری است. بر خلاف رویه مرسوم کی‌روش برای اعلام فهرست تنها به یک گزارش کوتاه بسنده کرده تا ابهامات پیرامون تیم ملی بیشتر شود، با وجود این می‌توان چند نکته را از آن استخراج کرد.

در بیانیه تیم ملی از این اسامی نه به‌عنوان فهرست نهایی که به‌عنوان فهرست بازیکنان اردوی استانبول نام برده شده و در ادامه آمده که فهرست نهایی تیم ملی 14 ژوئن، همزمان با ضرب‌الاجل فیفا اعلام خواهد شد. با این حال تصور اینکه تغییر مهمی در این فهرست اتفاق بیفتد و بازیکنان زیادی جابجا شوند، خیلی کم است.  اگر مصدومیتی رخ ندهد، یک بازیکن از این جمع خط می‌خورد و 23 نفر دیگر عازم روسیه می‌شوند. به عبارت دیگر 4 بازیکنی که در فهرست ذخیره هستند، تنها در صورت مصدومیت یکی از بازیکنان اصلی راهی جام جهانی خواهند شد.

عابدزاده به جای حسینی

بیرانوند و مظاهری، دروازه‌بان اول و دوم تیم ملی توانستند از زلزله کی‌روش در امان باشند و مسافر استانبول شوند. او برای گزینه سوم عابدزاده را به حسینی ترجیح داده. معمولا دروازه‌بان سوم در جام جهانی به ندرت فرصت بازی پیدا می‌کند، ولی می‌توان سوال کرد حسینی که در فصل گذشته به رکورد یازده بازی بدون گل خورده رسید، نمی‌توانست به عابدزاده که هنوز در صحنه فوتبال ایران عملکرد ماندگاری ثبت نکرده اولویت داشته باشد؟

زلزله در خط دفاع

خط خوردن جلال حسینی و وریا غفوری بزرگترین شوک این فهرست است. حسینی در پنج بازی مرحله مقدماتی به‌عنوان بازیکن اصلی و در یک بازی به‌عنوان ذخیره به زمین رفت، ولی هرچه به بازی‌های پایانی نزدیک‌تر شدیم، دقایق بازی او کمتر شد. حسینی 36 ساله در پرسپولیس هم نسبت به فصول قبل کمی افت کرده و شنیده می‌شود مصدومیتی جزیی هم دارد. شاید همین موارد کی‌روش را متقاعد کرده که مدافع جوان‌تری را به جام جهانی ببرد. یکی از دلایل دیگر خط خوردن حسینی می‌تواند به هم خوردن اردوی آمادگی‌اش باشد. شاید اگر کی‌روش می‌توانست بازیکنان را زمان بیشتری در اختیار داشته باشد، ممکن بود در انتخابش تجدید نظر کند.

خط خوردن وریا هم از تصمیمات عجیب کی‌روش بود. مدافع استقلال هرچند در مرحله مقدماتی دو بار در ترکیب اصلی بازی کرد و مدافع راست اصلی تیم ملی رضاییان بود که هشت بار به میدان رفت، با این حال در نیم فصل دوم یکی از آماده‌ترین بازیکنان لیگ بود و می‌توانست حداقل به‌عنوان گزینه دوم این پست انتخاب شود. اگر بازی شنبه مقابل ازبکستان را ملاک قرار بدهیم، گزینه دوم کی‌روش برای این پست خانزاده است که کمتر کسی بازی درخشانی از او در لیگ به خاطر دارد. منتظری هم می‌تواند در پست دفاع راست به میدان برود؛ بازیکنی که در استقلال و جام جهانی قبلی هم بازی در این پست را تجربه کرده.

در قلب دفاع پورعلی‌گنجی گزینه اصلی است و روزبه چشمی و مجید حسینی هم دیگر گزینه‌های بازی در این پست هستند. حسینی در اردوهای قبلی کمتر بازی کرده، ولی ناگهان توانست در فهرست نهایی قرار بگیرد. دیگر شگفتی این خط انتخاب قلی‌زاده به‌عنوان ذخیره میلاد محمدی است. مهاجم چپ پای سایپا مقابل ازبکستان در این پست نمایش خوبی داشت و با توجه به اینکه سایر گزینه‌های دفاع چپ عملکرد مطمئنی نداشتند، کی‌روش با این انتخاب هوشمندی به خرج داد. کی‌روش پیش از این هم از پولادی مدافع چپ خوبی ساخت و حالا هم در قلی‌زاده توانایی مشابهی دیده.

جای خالی شماره 6

با مصدومیت علی کریمی بحران خط میانی تشدید شد و هنوز مشخص نیست که کی‌روش برای پوشش منطقه جلوی دفاع چه تدبیری دارد. حاجی‌صفی تنها گزینه قطعی این پست است و با توجه به محرومیت عزت‌اللهی از بازی اول معلوم نیست چه بازیکنی کنار او قرار بگیرد. ابراهیمی، در صورتی که به آمادگی برسد گزینه اصلی است. البته کی‌روش مقابل ازبکستان چشمی و منتظری را هم در این پست محک زد. او برای هافبک سوم شجاعی و دژاگه را در نظر دارد که هر دو در روزهای گذشته مصدوم بودند. ترابی، قدوس و حتی انصاری‌فرد هم می‌توانند گزینه‌های دیگر بازی در این پست باشند.

کاوه هم قربانی شد

کاوه رضایی که در این فصل یکی از آماده‌ترین مهاجمان لیگ بلژیک بود، قربانی ترافیک خط حمله شد و در فهرست ذخیره قرار گرفت. این در حالی است که قوچان‌نژاد که درخشش فصل قبل را در هیرنفین نداشت، مسافر روسیه است. حضور آزمون، انصاری‌فرد، جهانبخش و طارمی که در مقدماتی هم نمایش درخشانی داشتند، قابل پیش‌بینی بود و وحید امیری هم از بازیکنان مورد علاقه کی‌روش در سال‌های اخیر بوده.

چه کسی خط می‌خورد؟

به سختی می‌توان پیش‌بینی کرد که چه کسی از این فهرست خط می‌خورد، ولی احتمال می‌رود یکی از مهاجمان باشد. شاید هم کی‌روش منتظر است تا وضعیت دژاگه و شجاعی را در دو بازی دوستانه مقابل ترکیه و یونان ببیند. شاید هم کی‌روش 14 خرداد یک شگفتی دیگر برای همه کنار گذاشته باشد. فهرست دیروز واکنش‌های منفی زیادی داشت. از طرف دیگر موافقان کی‌روش هم معتقدند که او مدت‌ها با این بازیکنان کار کرده و انتخابش بر اساس آنالیز و تحلیل دقیق بوده. با این حال هواداران و رسانه‌ها حق دارند بابت این سه بازی سخت نگران باشند و مسوولیت این انتخاب هم با سرمربی تیم ملی است.

 

ایران ورزشی

۱۷ ۸  
آی اسپورت
2018-05-21 13:20:00
نظر دهید

۸ نظر
دلال مربی بی دانش ایرانی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۱۳
آرمن رفیق باز ...باز اومدی
۲
####
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۱۷
کیروش داره میره و قبل رفتنش میخواد همه چیز رو نابود کنه الان هم داره عقده خودش خالی میکنه. جالبه تو مرحله مقدماتی که اوج اختلافش با برانکو بود نتونست از بازیکنان پرسپولیس چشم پوشی کنه
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۲۸
تقریبا تمام مردم فکر می کردند سید جلال و وریا حتما هستند و فیکس هم هستند ، خب ؛
شاید به همین دلیل کوچک اوضاع فوتبال و حتی مملکت چنین است ،
کی روش مثل همه فکر نمی کرد ، از یکسال قبل دنبال جایگزین سید جلال بود .
دقیقا این اتفاق در دوهزار و شش افتاد ، مردم می خواستند که کریمی و مهدوی کیا و دایی و ...باشند با وجودیکه ناآماده و مصدوم بودند بازی کردند،
در حالی که آنها فقط سایه ای از خود درزمین بودند.
کی روش برخلاف همه ی ما نه رنگی فکر کرد و نه به نامها توجه داشت.
توضیحاتش را بشنوید!
از دیروز تا الان حتی یک خبر نگار و یک پیش کسوت و یک کارشناس نیامد چنین حرفی را بگوید.
وقتی در فینال جام حذفی و مقابل خونه به خونه ، شفر به حسینی اعتماد نکرد چطور انتظار داشتید در جام جهانی کی روش به حسینی اعتماد کند.

در مورد وریا هم که توضیحش نکته دار بود نکته ای که هیج کس به آن نپرداخت.
و سید جلال ، از یک سال پیش داستانش معلوم بود.

من گفته بودم امثال تقوی و کریمی که خیر سرمان اینکاره هستند یک دلیل فنی نداشتند بگویند اونوقت جماعت دنبال اونها راه می افتد.
گرشاسبی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۰۹
وقتی سیدجلال گل پیروزی ما را به الجزیره زد دلم لرزید که او از تیم ملی خط می‌خورد.
روستایی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۵۳
بر خاک پدر دروغگو صلوات
گرشاسبی
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۰۹
وقتی سیدجلال گل پیروزی ما را به الجزیره زد دلم لرزید که او از تیم ملی خط می‌خورد.
محمد
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۱۴
طبق گفته کیروش جام جهانی واسه ما بازی موش و گربه هست ... واقعا هم همینطوره بازی با تیم هایی که اکثر بازیکنانشون از تیم هایی در سطح رئال و بارسلون هستن واسه ما بازی موش و گربه هست و بازیکنانی رو کیروش انتخاب کرد که در نقش موش بهتر عمل میکنند وگرنه اگر جام ملت ها بود به احتمال زیاد وریا حتی جزء 11 هم می بود
۱
ميلاد
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۲۲:۴۸
سيد جلال يك مدافع ياركوب كلاسيكه شايد بهترين نمونه جهاني ياپ استام و jürgen kohler الماني باشه براي كساني كه يادشون مياد. مدافعاني با قدرت دفاعي بالا ولي تكنيك بسيار محود. بعد از حذف ليبرو و ورود دفاع خطي بازيسازي بايد از مدافعين شروع بشه و اين دقيقا مشكل سيد جلاله . اگر فقط يك مدافع بازيسازي كنه قابل پيشبيني هست و اگر مثل تيم كرواسي مودريچ اين كار رو انجام بده جاش در وسط ميدان خالي ميشه. اين مشكل شايد در مورد تيم پرستاره كرواسي زياد ديده نشه ولي براي تيم ما خيلي مشكل بزرگي محسوب ميشه. دفاع اخري كه بتونه پاسهاي بلند و كوتاه دقيق ارسال كنه با يك پاس نصف تيم حريف رو از بازي خارج ميكنه. چيزي كه ما مثلا در يورو ٢٠١٦ از بنوچي و كيليني ديديم. اينها مشكلات فوتبال ماست كه بعد اينهمه سال نتونسته يك جانشين مدرن براي سيد جلال پيدا كنه. اخريش رو هم خود كروش پيدا كرد مرتضي پورعليگنجي.
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر