فهرست
لیگ نوزدهم؛ رقابت غول‌ها برای قهرمانی
لیگ نوزدهم؛ رقابت غول‌ها برای قهرمانی

لیگ نوزدهم؛ رقابت غول‌ها برای قهرمانی

آی اسپورت - با برگزاری قرعه‌کشی مسابقات لیگ برتر، ناقوس شروع این مسابقات به صدا در آمده و احتمالا تا کم‌تر دو هفته دیگر نوزدهمین دوره لیگ برتر آغاز خواهد شد. طبق روال هر ساله و پیش از شروع لیگ هم تیم‌ها در فصل نقل‌وانتقالات رقابت خود را آغاز کردند. نقل و انتقالات و قهرمانی در لیگ برتر به یکدیگر متصل هستند و نمی‌توان بدون اینکه باشگاهی عملکرد خوبی را از خود در فصل نقل و انتقالات نشان بدهد در رقابت‌های لیگ برتر موفق شود. پرسپولیس در سه سال گذشته با برانکو، استقلال با امیر قلعه‌نویی و سپاهان با مربیان مختلف این ادعا را اثبات کرده‌اند که تقویت‌ تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات چقدر می‌تواند به تیم‌های کمک کند تا دست بالاتر را داشته باشند و بدون برگزاری بازی، چند امتیاز از تیم‌های رقیب جلوتر باشند!

چالش کالدرون؛ مهاجم خارجی

قبل از شروع فصل نقل‌ و انتقالات لیگ برتر، چالش‌های پرسپولیس شروع شد. جدایی عجیب و دردسرساز برانکو از جمع سرخپوشان پایتخت، باعث شد تا فضای اطراف این تیم متشنج شود و آتش این جدایی دامن مدیریت را گرفت. تا مجموعه باشگاه پرسپولیس برای انتخاب سرمربی به خودش بیاید، آنها زمان را برای خرید بازیکن از دست دادند و فقط فرشاد احمدزاده را جذب کردند. بعد از انتخاب کالدرون به‌عنوان سرمربی پرسپولیس، باشگاه چند بازیکن جدید را به ترکیب خود اضافه کرد و وحید امیری  و کنعانی‌زادگان را جذب کرد. در کنار این بازیکنان، آن‌ها چند بازیکن جوان مانند روستایی را به ترکیب خود اضافه کردند تا از همین حالا برای فصل‌های بعدی سرمایه‌گذاری کنند. پرسپولیسی‌ها در کنار جذب این بازیکنان مجبور شدند، سه مهره نام‌آشنا خود را از لیست خارج کنند تا جای کافی را برای بازیکنان جدید ایجاد کنند. آن‌ها سروش رفیعی، شایان مصلح و مهدی شریفی را در لیست مازاد خود قرار دادند. پرسپولیس کالدرون در اکثر پست‌ها شرایط خوبی دارد و حداقل دو بازیکن باکیفیت را در اختیار دارد، اما در پست مهاجم نوک شرایط برای پرسپولیس‌ها اصلا مساعد نیست و جز علیپور که تجربه بازی در لیگ برتر را به‌صورت مداوم دارد، بقیه بازیکنان، در این پست جوان هستند و تجربه زیادی ندارد. پرسپولیسی‌ها برای رفع این اشکال با گزینه‌های مختلفی وارد مذاکره شدند و تا امضای قرارداد با یک بازیکن هم پیش رفتند، اما به‌دلیل مصدومیت این بازیکن، قرارداد را امضا نکردند تا این سرنوشت این پست برایشان در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد و باید دید در روزهای آینده، این باشگاه‌ می‌تواند مهاجم جذب کند یا بدون مهاجم لیگ را شروع خواهد کرد؟

سپاهان؛ همه چیز فراهم است

بعد از چند فصل ناکامی برای بالانشینی، سپاهانی‌ها موفق شدند با امیر قلعه‌نویی به چرخه رقابت برگردند و تا یک قدمی قهرمانی پیش بروند. آن‌ها فصل گذشته در ترکیب خود بازیکنان باکیفیتی در خط دفاع داشتند که توانستند آن‌ها را حفظ کنند؛ خالد شفیعی و سیاوش یزدانی زوج خط دفاعی سپاهان را تشکیل می‌دادند اما باشگاه سپاهان نتوانست یکی از این دو نفر را برای این فصلحفظ کند و موفق شود ثبات در خط دفاعی خود برقرار کند.سیاوش یزدانی در نهایت به استقلال و خالد شفیعی به ماشین‌سازی تبریز رفت. آن‌ها برای پر کردن این خلا جرج وولیسیانی را جذب کردند و برای اینکه در بقیه نقاط زمین بیش از پیش تقویت شوند شایان مصلح، مرتضی منصوری، علیرضا نقی‌زاده و محمدرضا حسینی را به ترکیب خود را اضافه کردند. در کنار خرید این بازیکنان، آنها موفق شدند که کومان و کی‌روش استنلی را در ترکیب خود حفظ تا در خط حمله با چالش زیادی از لحاظ مهره روبه‌رو نشوند و همه چیز برای قهرمانی‌شان فراهم باشد تا امیر قلعه‌نویی بی‌دغدغه به فکر کسب قهرمانی فکر کند.

استرا استقلال را بازسازی می‌کند

مسیر قهرمانی در چند سال برای استقلال ناهموار بوده و این تیم نتوانسته در فصول گذشته موفق به کسب عنوان قهرمانی لیگ شود. استقلال با امیر قلعه‌نویی، پرویز مظلومی، علیرضا منصوریان و وینفرد شفر بازیکنان زیادی داشت و ترکیب خوبی در اختیار داشت، اما همیشه در قسمتی از فصل نتیجه‌ خوبی نمی‌گرفت و از رقابت عقب می‌افتاد.همین اتفاق باعث می شد تا رقابت را به دیگر تیم‌های مدعی واگذار کند. بعد از انتخاب استراماچونی به‌عنوان سرمربی تغییرات زیادی در تیم استقلال شکل گرفت و بازیکنان زیادی این تیم را ترک کردند، بازیکنانی که بعضا تاثیرگذار بودند و در لحظات سخت، شرایط را عوض می‌کردند و موفق می‌شدند، تیم را نجات دهند. پاتوسی، رحمتی، روزبه چشمی، نورافکن و صیادمنش بازیکنان بزرگی بودند که در شرایط سخت به استقلال کمک می‌کردند و شرایط را برای این تیم تغییر می‌دادند. استقلال برای پر کردن جای خالی این بازیکنان بیکار ننشست و موفق شد که بازیکنان باکیفیتی را مثل آرش رضاوند، سیاوش یزدانی، شیخ دیاباته، علی دشتی، محمد بلبلی و مسعود ریگی را به خدمت بگیرد تا استراماچونی پروژه بازسازی استقلال را کلید بزند. بازسازی استقلال شاید یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های تاریخ لیگ ایران باشد. تیمی که در چند سال گذشته به موفقیت چندانی دست پیدا نکرده و حالا با یک مربی باتجربه، اما جوان می‌خواهد موفق شود. آن‌ها در مسیر قهرمانی چند چالش سخت خواهند داشت؛ اولین چالش استقلال نداشتن یک دفاع چپ دیگر در کنار زکی‌پور است. چالش دوم دیر اضافه شدن علی کریمی به تمرینات استقلال است تا آمادگی مهره قابل اعتماد فصل گذشته استقلال به اندازه کافی معلوم نباشد، اما در طرف دیگر و در نقطه مقابل این چالش، استقلال بازیکن‌های بزرگ و زیادی در ترکیب خود دارد و این احتمال وجود دارد که این بازیکنان در کنار استراماچونی، شرایط خوبی برای استقلال بسازند و کاری کنند تا این تیم بعد از چند فصل ناکامی در لیگ برتر به قهرمانی دست یابند.

تقابل فصل آینده این سه تیم جدا از تقابل دو سرمربی‌ جدید با یکدیگر و امیر قلعه‌نویی، روی نیمکت سه تیم، جنگ سه غول در فوتبال ایران است که بیش‌ترین قهرمانی را در لیگ برتر دارند. باید دید که کالدرون مانند برانکو می‌تواند قواعد بازی را حفظ کند واستراماچونی برخلاف شفر می‌تواند با عوض کردن قواعد بازی استقلال را بعد از چند سال قهرمان ایران کند یا هر دوی این‌ها رقابت را به قلعه‌نویی و زردپوشان اصفهانی واگذار خواهند کرد؟

 

 

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-08-09 11:40:00
نظر دهید

۱ نظر
پارس کلب
جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۰۲
گوه تو اون موهات از شدت سوزش نمیتونی اسم تراکتور رو بیاری ریدم دهن مادرت و کیرم تو زبان تخمیتون
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر