فهرست
کی روش: در پرتغال تنها بودم/ رونالدوی آماده مثل سه بازیکن می ماند / گوچی را بعد از 30 دقیقه انتخاب کردم
کی روش: در پرتغال تنها بودم/ رونالدوی آماده مثل سه بازیکن می ماند / گوچی را بعد از 30 دقیقه انتخاب کردم

کی روش: در پرتغال تنها بودم/ رونالدوی آماده مثل سه بازیکن می ماند / گوچی را بعد از 30 دقیقه انتخاب کردم

آی اسپورت – اندی میتن نویسنده سایت نشنال امارات در گزارشی سراغ سرمربی تیم ملی ایران رفته است.
او در مورد کارلوس کی روش نوشته: سر الکس فرگوسن از او به عنوان یک مرد باهوش، برجسته و دقیق یاد کرده. کی روش 63 ساله دو بار دستیار فرگوسن در منچستر یونایتد بوده و با او به موفقیتهای زیادی رسیده است.
کی روش متولد موزامبیک است و به عنوان یک مربی چند زبانه در کشورهای مختلفی کار کرده. او در کارش اطلاعات بسیار زیادی دارد. او به فرگوسن نحوه تعامل و برخورد با خوزه مورینیو را یاد داد.بازیکنان بسیار خوبی را به منچستر یونایتد معرفی کرد و توانست کریس رونالدو را از یک استعداد تازه به بهترین بازیکن اروپا تبدیل کند.
او به عنوان سرمربی ایران به خاطر رساندن این تیم به جام جهانی محبوبیت زیادی در این کشور دارد.
کی روش البته قبل از ایران، با پرتغال حضور در جام جهانی را تجربه کرده. او می گوید:\" ما با باخت مقابل اسپانیا حذف شدیم. واقعیت این است که ما با داشتن چند بازیکن مصدوم نمی توانستیم اسپانیا را ببریم اما نمی توانستم قبل از بازی بهانه بیاورم چرا که این کار حرفه ای نبود. نکته دیگر اینکه رونالدو هم آن رونالدوی همیشگی نبود و در بهترین شرایطش قرار نداشت. ما از او انتظار داشتیم که دست به کارهای بزرگ برند اما کریس این کار را نکرد. اگر رونالدو برای پرتغال خوب بازی کند، مثل این می ماند که تیم ما 14 بازیکن دارد. او آنقدر خوب است که تنها مسی می تواند با او رقابت کند\"
حذف از جام جهانی 2010 شروع مشکلات کی روش بود. او به دخالت در کار ماموران مبارزه با دوپینگ متهم شد. کی روش از اینکه صبح خیلی زود از بازیکنانش تست بگیرند، راضی نبود. او قبول دارد که از ادبیات خوبی در قبال ماموران استفاده نکرده اما اینکه در کار آنها دخالت کرده را نمی پذیرد. تست هیچ بازیکنی هم مثبت نبود.
سرمربی تیم ملی ایران هنوز هم بابت آن اتفاقات عصبانی است: یکی از مسئولان کشورم با متهم کردن من، اعتبارم را به خطر انداخت. او بدون داشتن هیچ مدرک معتبری مرا محکوم کرد و پرتغال را روبروی من قرار داد.
کمیته مبارزه با دوپینگ پرتغال در سپتامبر 2010، کی روش را 6 ماه محروم کرد و او یک هفته بعد کارش در تیم ملی پرتغال را از دست داد.
کی روش می گوید:\" این اتفاق مربوط به سال 1810 نبود بلکه در سال 2010 یک شخص به تنهایی قدرت متهم کردن، محاکمه و محکوم کردن دیگران را دارد. من در برابر سیستم و کشورم تنها مانده بودم\"
کی روش به دادگاهی در سوئیس شکایت کرد تا نهایتا رای به بی گناهی او داده شود. یکسال طول کشید تا ثابت شود که کی روش بی گناه بوده است.
در آن زمان او به پیشنهادات مختلف به خاطر مشخص نبودن وضعیتش جواب منفی داد اما فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که تحت هر شرایطی او را می خواهد.
این همان پیشنهادی بود که کی روش دنبالش می گشت:\" دوست داشتم آدم متفاوتی باشم. می خواهم وقتی بازنشسته شوم به زندگی کاری ام و حضور در کشورهای مختلف نگاه کنم. آنقدر سفر کرده ام که نمی دانم خانه ام کجاست\"
کی روش ادامه می دهد: بازی ایران مقابل روسیه در امارات را دیدم. می دانستم که تنها 4 تیم از آسیا به جام جهانی می روند و کره جنوبی و ژاپن قطعا مسافر جام جهانی می شوند\"
از بین 43 تیم آسیایی، تنها 4 تیم بلیط برزیل را می گرفتند. ایران در هنگام قرعه کشی مرحله انتخابی جام جهانی، تیم هفتم در بین این 43 تیم بود اما کی روش تصمیمش را گرفته بود: فکر کردم این تیم برای حضور در مسابقات بین المللی کیفیت و تجربه بالایی ندارد اما استعدادهای خوبی برای رسیدن به برزیل دارد.
به گفته کی روش، مربیگری در آسیا بسیار سخت است چرا که تنها ژاپن، کره جنوبی و استرالیا به خاطر داشتن بازیکنانی در اروپا در سطح بالایی قرار دارند.
کی روش هنگام آغاز کارش در ایران می خواست همه چیز به بهترین نحو ممکن در خدمت تیم او باشد. هدفی که نهایتا علیرغم مشکلات مختلفی که در سر راه او بود، به آن رسید:\" فدراسیون فوتبال و رئیس جمهور ایران کمک زیادی به تیم ملی کردند. آنها برای تیم ملی هواپیمای چارتر گرفتند تا پیروزی های ما شروع شود. در حالیکه کشوری مثل قطر به عنوان یکی از حریفان ایران، بهترین خطوط هوایی دنیا را در اختیار دارد ما مجبور بودیم مثل مسافران معمولی به کشورهای دیگر برویم و طبیعتا چنین مسائلی، روی عملکرد تیم تاثیر می گذارد.
در ادامه این گزارش به نتایج ایران در دور اول مرحله انتخابی جام جهانی اشاره شده و اینکه کمبود بازیکن با تجربه بین المللی در تیم ملی باعث شد تا کی روش سراغ بازیکنان ایرانی الاصلی برود که در کشورهای اروپایی زندگی می کنند.
یکی از این بازیکنان رضا قوچان نژاد بود. سرمربی تیم ملی در مورد او می گوید:\" دوست دارم عملکرد بازیکن را از نزدیک ببینم. 30 دقیقه بازی گوچی را دیدم و همین برای دعوت او به تیم ملی کافی بود\"
کی روش درباره هدف ایران در جام جهانی می گوید:\" ما هر کاری انجام می دهیم تا از گروهمان صعود می کنیم. مردم می گویند که هدف ما دست نیافتنی است اما ما باید هدف داشته باشیم.

  ۱  
آی اسپورت
2014-06-01 10:15:56
نظر دهید

۱ نظر
محمدرضا
يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۱:۰۷
کی روش مرد بزرگ.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر