فهرست
یک سوال بزرگ از سازمان لیگ: چرا سپاهان و پدیده یک سقف دارند
یک سوال بزرگ از سازمان لیگ: چرا سپاهان و پدیده یک سقف دارند

یک سوال بزرگ از سازمان لیگ: چرا سپاهان و پدیده یک سقف دارند

آی اسپورت- رقابتهای لیگ برتر فوتبال باشگاههای کشور در حالی در فصل جدید پیگیری خواهد شد که سقف بودجه تصویب شده از سوی سازمان لیگ که به نظر به صورت کاملاً جدی از سوی وزارت ورزش و جوانان و وزارت صنعت در دستور کار قرار گرفته است شرایط جدیدی را برای تیمهای اصفهانی و ایرانی فراهم آورده است.

سپاهان و ذوب آهن که در طی سالهای اخیر در صدر بیشترین بودجه ها بوده اند و تقریباً راحت دست به جیب شده اند در این فصل بایستی دست به عصاتر حرکت کنند و این وضعیت شرایط را برای این دو تیم با شرایط جدیدی روبرو خواهد نمود.

اینکه درستی یا غلطی این طرح یا حداقل میزان آن بایستی زیر ذره بین قرار گیرد واقعیت است اما ابتدا به ساکن سوالی که بسیاری از علاقه مندان به فوتبال آن را مطرح می سازند این است که آیا در این سقف بودجه نبایستی برای باشگاههای مختلف شرایط متفاوت در نظر گرفته می شد.

به نظر می رسد علیرغم شرایطی که این باشگاهها دارند دو مسئله بسیار جدی بایستی بررسی قرار گیرد.

1)      مورد اول توجه به این نکته است که تیم فوتبال سپاهان که در دهه 80 افتخارات زیادی را کسب کرده است و نیز تیمی مثل سپاهان و ذوب آهن نباید سقف قراردادشان با پیکان یا پدیده ای که اخیرا در لیگ شرکت کرده اند و هیچ شباهتی به دو تیم دیگر ندارند تفاوت کنند؟!

این موضوع شبیه این است که تیم فوتبال رئال مادرید یا بارسلونا با اوساسونا در لالیگا مقایسه شوند. این درست که آن فوتبال اقتصادمحور و خصوصی است و هر کس با توجه به توانش و با توجه به اعتبارش در آن هزینه می کند و از جیب بیت المال نمی زند ولی به هر شکل ممکن بایستی اگر تدبیری برای فوتبال باشگاهی ما اتخاذ می شود به نحوی باشد که همه شرایط لحاظ شود.

تیم فوتبال پدیده به هیچ وجه در قامت تیمهایی نظیر سپاهان، استقلال و ذوب آهن نیز و این در حالی است که دقیقاً به اندازه این دو تیم حق خرج کردن دارد.

2)      مورد دومی که بایستی آن را بررسی کرد این است که شرایطی ایجاد نشود که مثل رقم قرارداد بازیکنان که به جای اینکه قیمت بازیکنان کنترل شود، قیمت بازیکنان متوسط را افزایش داد، بودجه باشگاههای که می توانند تیمهای خود را با رقم کمتر ببندند و با صرفه جویی در لیگ شرکت کنند افزایش ندهد.

به هر ترتیب ممکن هستند باشگاههایی در لیگ برتر با رقمهای ناچیز می جنگند و از حیثیت و شرف خود دفاع می کنند و اکنون سقف 15 میلیادری برای آنها یک اتفاق رویایی است.

ناگفته نماند که گفته می شود قرار است این طرح در سال اول به همین شکل به انجام برسد و در سال دوم قرار است تیمهای لیگ برتری کلاس بندی شوند.

  ۳  
آی اسپورت
2014-06-01 16:41:34
نظر دهید

۳ نظر
محمد
يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۷:۳۷
معلومه نویسنده اصفهانیه . آخه ذب آهنی که داشت سقوط میکرد یا سپاهانی که بعد از نفت تهران چهارم شد چرا باید بودجه بیشتری داشته باشه . در ثانی اگه پدیده خرج کنه که نمیکنه تیم خصوصی ولی این دو تیم پول بیت المال رو دارند مصرف میکنند
ال مورو
يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳، ۱۸:۳۰
در کل تیم هایی که دارن از بیت المال استفاده می کنند, چه مستقیم و چه غیر مستقیم (اونایی که وابسته با شرکت ها و زحمت کارگران و سرمایه ملت هستن)باید سخت گیری بیشتری بشه.
حامد
يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳، ۲۱:۲۷
عزیزم اولا مطمئن باشین سپاهان از استقلال و پرسپولیس کمتر خرج کرد.امسال قرارداد ها همه اینها را نشون داد.ذوب آهن که بد بختا از نداشتن بودجه 3 ساله برا نرفتن تو دسته پایین تر دست و پا میزنن.اون سالی هم که تو اوج رفتن همه بازیکنا بازیکن متوسط بودن که ابراهیم زاده بزرگشون کرد.در ثانی اگرم خرج کنن تیم خصوصین همگی سهامین.ثالثا تیم های پایه ای که سپاهان و ذوب آهن و فولادخوزستان دارند هیچ تیمی تو ایران نداره.باید یه بودجه جدا براش در نظر بگیرن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر