فهرست
خاطرات جام های جهانی (4) : 9 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 2002
خاطرات جام های جهانی (4) : 9 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 2002

خاطرات جام های جهانی (4) : 9 فریم به یاد ماندنی جام جهانی 2002

آی اسپورت- جام جهانی 2002، نخستین جام قرن 21 شاید بی کیفیت ترین آنها بود. حذف یکی یکی مدعیان مثل فرانسه،آرژانتین،اسپانیا،ایتالیا، شگفتی سازی سنگال،ترکیه،کره جنوبی، قهرمانی چهارم برزیل، اولیور کان و میشائیل بالاک. ناداوری ها به سود کره. شاید بتوان جام جهانی 2002 را در همین چند جمله خلاصه کرد.

 

 

شگفتی از همان بازی اول شروع شد. سنگال توانست مدافع عنوان قهرمانی فرانسه را در دیدار افتتاحیه شکست دهد. فرار الحاجی دیوف از کمند لبوف، پاس به بیرون در حضور دزایی،پتی و بارتز،ضربه بوبا دیوپ پس از برخورد به بارتز مجدداً در مسیر دیوپ قرار می گیرد، و گل..... شادی دسته جمعی سنگالی ها کنار پرچم کرنر به سبک شادی روژه میلا در جام جهانی 1990. جام جهانی 2002 از همان ابتدا نشان داد جام شگفتی هاست.


 

 عربستانی که به جای تیم ملی کشورمان به جام جهانی رفته بود در دیدار با آلمان 8 گل خورد تا برای فوتبال آسیا فاجعه بیافریند. در عربستان این بازی پخش نشد و البته الدعایه یک تنه کلوزه را آقای گل جام 2002 کرد!

 

ناداوری به سود کره جنوبی، یکی از دو میزبان. اشتباهات مقابل پرتغال که به سود کره بود، شاه بیت همه آنها اشتباهات بایرون مورنو اکوادوری که هم ایتالیا را 10 نفره کرد و هم پنالتی محرز را شبیه سازی توتی تشخیص داد. در نهایت ضربه سر کشنده آن جون هوانگ که دروازه بوفون را باز کرد و ایتالیا را حذف. کره ای که به سد آلمان خورد و در نهایت با شکست مقابل ترکیه چهارم جام جهانی شد. جام جهانی که شاید بسیاری از هواداران فوتبال دوست ندارند آن را به خاطر داشته باشند.
فستیوالی از اشتباهات داوری. آرژانتین آقای بیلسا روی اشتباه کولینا و ضربه ی پنالتی خاطره انگیز دیوید بکهام خیلی زود حذف شد. 

 

 
 

هم چنین دو گل سالم اسپانیایی ها در دیدار با کره مردود اعلام شد تا اینگونه الگوئرا به داور بتازد. 

 

 

ترکیه، هاکان شوکور،آلپای اوزالان،امره،اومیت داوالا،روشتو رچبر و البته ایلهان مانسیز. ترکیه شاید تنها تیم جذاب جام جهانی 2002 بود که فوتبال را با غیرت و تعصب و جنگندگی بازی می کرد. ترکیه ای که بالاتر از کستاریکا و چین، پایین تر از برزیل به یک هشتم رسیده بود و با غلبه بر ژاپن میزبان، به مصاف سنگال دیگر شگفتی ساز جام هفدهم رفت. بازی که به وقتهای اضافه کشیده شد انگار ترکها یادشان آمد اگر صعود کنند به نیمه نهایی راه خواهند یافت. سانتر از جناح راست توسط اومیت داوالا، برخورد توپ با زمین، ضربه فنی و آرام ایلهان مانسیز و گل طلایی. صعود ترکیه به نیمه نهایی برای دیدار با برزیل و شاید انتقام از ریوالدو.
معروف ترین گل جام جهانی 2002. رونالدینیو با یک ضربه آزاد استثنایی دروازه انگلیس را باز کرد تا برزیل به دور بعد صعود کند. سوتی آقای سیمن تا مدت ها جزو تیتراژ برنامه های ورزشی بود و البته رونالدینیو از اینجا اسمش بر سر زبان ها افتاد. 

گلزنی های پیاپی رونالدو که قصد داشت ناکامی فینال 98 را از یاد ببرد. رونالدو با آن موهای عجیب و غریب که برای متمایز کردن خودش و روبرتو کارلوس نزد پسرش تراشیده بود. اتفاقاً رونالدو در شب فینال دو گل زد تا پنجمین قهرمانی برزیل را برای کشورش به ارمغان بیاورد. 3 حضور در فینال، 2 قهرمانی و 1 نایب قهرمانی برای رونالدو. جامی که او به همراه ریوالدو و رونالدینیو برای کشورش به ارمغان آورد.

 

 

سرنوشتی شبیه به باجو 94 در انتظار اولی کان 2002 بود. علیرغم درخشش در همه مراحل مقدماتی و حذفی، اولی کان درست جایی \"سوتی\" داد که نباید. شوت نه چندان محکم ریوالدو، مهار ناقص اولی کان و گل رونالدو. 11 دقیقه بعد رونالدو مجدداً روی پاس در عرض کلبرسون و حرکت فریبنده ریوالدو دروازه آلمان را باز می کند تا اولی کان اینگونه مغموم به تیر دروازه تکیه دهد. کسی که به همراه بالاک دو نفری آلمان را به دیدار نهایی رساندند و بالاک در نیمه نهایی محروم شد، کان هم که سوتی این چنینی داد. 

  ۵  
آی اسپورت
2014-06-01 23:26:55
نظر دهید
۵ نظر
آرش
يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۰۶
چرا حلقه تو انگشت رونالدوئه؟ فکر میکردم قبل بازی درش میارن
-
يكشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳، ۲۳:۴۱
داوره چقد شبیه قهرمانیه
-
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳، ۰۰:۴۴
اون زمان ممنوع نبود تازه میشد لیاسم درآورد بعد از گلزنی شاید سن و سال شما قد نمیده
حمزه
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳، ۰۲:۴۸
قهرمانی پبجم برزیل نه چهارم! غلط ها خیلی فاحش هستش!
Mohammadreza
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳، ۰۹:۵۲
اسم داور جمال قندور بود... کامل همشُ یادمه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر