فهرست
خیزش ستاره‌ای به نام کوتینیو
خیزش ستاره‌ای به نام کوتینیو

خیزش ستاره‌ای به نام کوتینیو

آی اسپورت - وقتی توپ بعد از ضربه مهارنشدنی فیلیپ کوتینیو در بازی اول برزیل در جام‌جهانی مقابل سوئیس، به سمت دروازه سومر می‌رفت، مطمئناً خود کوتی و البته طرفداران فوتبال برزیل به همه روزهایی فکر می‌کردند که الماس خط حمله تیم ملی کشورشان به دلایل مختلف از حضور در ترکیب دور مانده بود. وقتی هم که توپ به تیرک برخورد کرد و سپس به تور دروازه چسبید، کوتینیو از شدت خوشحالی بابت به ثمر رساندن اولین گل در اولین تجربه‌اش در جام‌جهانی، از ته دل فریاد می‌زد، انگار که خورشید از پشت ابر سر برآورده و به حق خودش یعنی «تابیدن» رسیده باشد.

از سال 2010 که فیلیپ کوتینیو اولین دیدار رسمی‌اش را با لباس تیم ملی برزیل انجام داد، تا پایان جام‌جهانی که لوئیز فیلیپه اسکولاری تیم را بدون حضور بازیکنی مثل کوتی در رقابت‌ها حاضر کرد، ستاره سابق لیورپول و کنونی بارسلونا حتی یکبار هم بازی ملی انجام نداد. در واقع نیمی از یک دهه اول زندگی فوتبالی کوتینیو با بدسلیقگی محض اسکولاری همراه شد. درخشش بینظیر در جمع قرمزهای مرسی‌ساید اما باعث شد سرمربی بعدی نتواند روی نام کوتی خط قرمز بکشد. شاید تنها فایده دونگا برای فوتبال برزیل در برگرداندن کوتینیو به ترکیب تیم ملی خلاصه شود.

بعد از جام‌جهانی 2014 و برای فرار از شکست 7 بر یک مقابل آلمان در نیمه‌نهایی، سرمربی سلسائو عوض شد. اتفاقاً اولین درخشش کوتی برای تیم ملی کشورش بعد از اتفاقات مربوط به دوران اسکولاری هم در جریان یک بازی با نتیجه 7 بر یک ثبت شد، اینبار اما پیروزی مقابل هائیتی در کوپا آمریکای سال 2016. هرچند در نهایت برزیل با عملکردی بد در روز آخر از صعود به دور حذفی رقابت‌ها بازماند و ستاره برگشته به آسمانِ کم ستاره زردها، فرصت زیادی برای خودنمایی پیدا نکرد.

اما حالا و با گذشت چندین سال از اتفاقات تلخ دوران اسکولاری و دونگا برای فوتبال برزیل، بازگشت تیته به نوعی کوتینیو را به زندگی و سلسائو را به فوتبال برگردانده است. هرچند روزهای ابتدایی کوتینیو همچنان نیمکت‌نشین بود ولی مشکلاتی که برای ویلیان پیش آمد (بیشتر مشکلات شخصی)، باعث شد کوتی جایی در ترکیب اصلی تیته برای خود دست‌وپا کند. اینبار ستاره بارسلونا، فرصتی که بدست آورده بود را دو دستی بغل کرد و از آن بهترین بهره را برد.

بدون شک با اضافه شدن کوتینیو به جمع ستاره‌های تیم تیته، او را می‌توان به عنوان خوش‌شانس‌ترین مربی چند دهه اخیر برزیل معرفی کرد چرا که بهترین نسل از جوان‌های فوتبال برزیل را در اختیار دارد و حداقل نسبت به دو جام‌جهانی گذشته، تیم بسیار بهتری برای رسیدن به موفقیت در روسیه جمع کرده است، تیمی که در 21 بازی قبلی‌اش (با احتساب دیدار مقابل سوئیس) موفق به ثبت 15 کلین‌شیت شده و 47 گل به ثمر رسانده.

تیته در 18 ماه اولی که هدایت برزیل را بر عهده گرفته بود، از کوتینیو به عنوان هافبک راست و در واقع جایگزین ویلیان استفاده می‌کرد اما گذشت زمان او را مجبور کرد که در پست هافبک هجومی فضای بیشتری برای کوتی در نظر بگیرد تا او زیر سایه بازیکن دیگری نباشد و در همه نقاط زمین برای بازی‌گردانی حرکت کند. حاصل تغییراتی که تیته برای پست بازی کوتینیو در نظر گرفت، ثبت یک آمار بی‌نظیر بود. باید توجه داشت که هیچ بازیکنی زیر نظر تیته به اندازه کوتینیو در بازی‌های ملی موفق به کسب پیروزی نشده است.

سرمربی برزیل در واقع همان نگاهی که به رناتو آگوستو دارد، برای کوتینیو هم در نظر گرفته، رناتویی که برای مثال در جریان تساوی یک بر یک برزیل و انگلیس در دیدار دوستانه پیش از جام‌جهانی، یکی از اصلی‌ترین مهره‌های تیته برای فرار از شکست و در اختیار داشتن مالکیت توپ به نحوی که سلسائو نیاز داشت بود. انگار که او چشم و گوش تیته در زمین مسابقه باشد و تیته هم تمامی نکات مورد نیاز را از طریق او به بازیکنان منتقل کند. سرعت تیم توسط او همیشه کنترل شده و درواقع یکی از هافبک‌های زحمت‌کش در تیم تیته است. در مقابل اما مصدومیتی که از ناحیه زانو گریبان گیر او شد، دوباره کوتینیو را به نقش محوری خودش رساند. یعنی تیته برای انتخاب بازیکنی که بتواند مثل رناتو سبک مورد علاقه‌اش را ادامه دهد، گزینه‌ای جز کوتی ندارد، کسی که خود تیته درباره‌اش گفته: «کوتینیو همان بازیکنی‌است که من می‌خواهم؛ با قدرت دریبلینگ بالا. کسی که فکر می‌کند و بعد پاس می‌دهد. او در حال حاضر بازیکنی بالغ به حساب می‌آید و این اتفاق بسیار مهم است.»

البته که این را هم باید در نظر داشت؛ حضور کوتینیو در جایگاه بازیکنی مثل رناتو کمی از پتانسیل‌های هجومی او کم می‌کند،چون کوتینیو بازیکنی‌ست که میل زیادی به هجوم و نزدیک شدن به محوطه جریمه حریف دارد. پس راه حلی که تیته برای این مسئله پیدا کرده، استفاده از پائولینیو پشت سر کوتی است تا فضای لازم برای نزدیک شدن ستاره خوش تکنیک برزیل به سمت دروازه حریفان بیشتر شود و بدون شک این انعطاف‌پذیری ذهنی از سوی تیته، یکی از وجه تمایزات بزرگ او نسبت به دو سرمربی قبلی ناکام سلسائو است.

کوتی در ترکیب برزیل انقدر خوب بازی کرده که حالا بازیکنانی مثل فرناندینیو و رناتویی که درباره‌اش صحبت کردیم روی نیمکت هستند. نیمک‌ نشینی این بازیکنان باعث شده که خط هافبک برزیل از سه هافبک دفاعی یا میانی محض تشکیل نشود و یکی از بازیکنان یعنی کوتینیو تمایلات هجومی بیشتری داشته باشد. راست پای خوش تکنیک سلسائو خیلی سخت از این پس می‌تواند به نیمکت منتقل شود، مخصوصاً بعد از گلی که مقابل سوئیس زد و البته عملکرد درخشانی که در اولین تورنمنت معتبرش داشت. کوتینیو با درخشش‌های اخیرش دوباره این جمله زیکو، اسطوره فوتبال برزیل را یادآوری می‌کند که «تیته در همه بازی‌ها باید برای عاصی کردن حریفان از کوتینیو استفاده کند.»

۱    
آی اسپورت
2018-06-19 18:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر