فهرست
گزارش روز؛ حلقه انحصار صدا و سیما تنگ‌تر شد
گزارش روز؛ حلقه انحصار صدا و سیما تنگ‌تر شد

گزارش روز؛ حلقه انحصار صدا و سیما تنگ‌تر شد

آی اسپورت - دعوای سازمان لیگ و صدا و سیما بر سر حق پخش اینترنتی مسابقات فوتبال حالا به شکل جدی‌تری بروز کرده است. تصاویر منتشر شده از کنفرانس خبری پیش از بازی استقلال - ذوب‌آهن کل ماجرا را توضیح می‌دهد. مقابل فرهاد مجیدی در این کنفرانس خبری فقط میکروفن‌های صدا و سیما قرار دارد و هیچ رسانه دیگری اجازه ضبط ویدئویی این کنفرانس را نداشته است.

ویدئوی این نشست حتی روی پلتفرم آنتن هم منتشر نشده است. پلتفرمی که سازمان لیگ حق پخش اینترنتی فوتبال را چندین ماه پیش طی مزایده‌ای به آن واگذار کرد و مدعی است که سایر رسانه‌ها برای بازنشر این ویدئوها باید مجوز بگیرند. این اقدام صدا و سیما را اما باید به حساب یک انتقام کوچک از سازمان لیگ در جریان کشمکش‌های اخیر این دو دانست.

در کنفرانس خبری پیش از دربی بود که صادق درودگر، رئیس سازمان اقتصادی فوتبال، ورود دوربین‌های صدا و سیما به سالن کنفرانس را ممنوع کرد تا نشان دهد حق پخش اینترنتی مسابقات در انحصار فوتبال است.

پیش از این هم البته سازمان لیگ در نامه به پلتفرم‌های آی‌پی‌تی‌وی (تلویزیون اینترنتی)، اعلام کرده بود که برای پخش محتواهای فوتبالی باید مجوز این سازمان را کسب کنند و در غیر این‌صورت با شکایت و جریمه مواجه خواهند شد.

این در شرایطی است که سازمان صدا و سیما همچنان حق پخش تلویزیونی و اینترنتی محتواهای فوتبالی را در انحصار خود می‌داند. به خاطر همین نامه سازمان لیگ و تهدید پلتفرم‌های دارای مجوز صدا و سیما به شکایت، حالا در نشست خبری پیش از بازی استقلال، سازمان لیگ با واکنش صدا و سیما مواجه شده است.

ویدئوی نشست خبری فرهاد مجیدی فقط و فقط از طریق دوربین‌های صدا و سیما ضبط می‌شود و از طریق هیچ رسانه دیگری منتشر نمی‌شود.

این اتفاق از چند جنبه می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد. حرکت صدا و سیما در تنگ‌تر کردن حلقه انحصار پخش تلویزیونی و اینترنتی محتوای فوتبالی اگر به همین منوال ادامه پیدا کند، دعوای حق پخش وارد فاز جدیدی خواهد شد. مگر اینکه صدا و سیما با این حرکت فقط خواسته باشد اقدام درودگر در جلوگیری از ورود دوربین‌های صدا و سیما به نشست خبری پیش از دربی را تلافی کرده باشد.

فارغ از همه این بحث‌ها اما هیچ‌یک از این موارد به معنی پایان کشمکش‌ها بر سر حق پخش اینترنتی نیست. صدا و سیما واگذاری حق پخش اینترنتی فوتبال به پلتفرم آنتن را قبول ندارد و پلتفرم‌های آی‌پی‌تی‌وی‌اش با موازی‌کاری با آنتن، عملاً پروژه درآمدزایی از این طریق را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

موضوع به قدری پیچیده شده که بعید نیست در آینده‌ای نه چندان دور، کار این دعواها به دادگاه کشیده شود.

اما آنچه مسلم است چنین اختلافاتی باید درون خود دایره ورزش حل شود.  بدون شک تعامل نزدیک میان فدراسیون فوتبال و سازمان صدا و سیما می‌تواند به جمع‌بندی مناسب درخصوص این موضوع مهم کمک قابل توجهی کند.

در روزهای اخیر مجادلات بسیاری هم درخصوص اخذ حق پخش از سازمان صدا و سیما به وجود آمده و  اهالی فن اعتقاد دارند که این سازمان باید حق واقعی باشگاه‌ها را پرداخت کند. 

 

ایران ورزشی 

۶    
آی اسپورت
2020-02-23 13:09:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر