فهرست
یک مقایسه مهم؛ بازیکن بزرگ و انسان متعالی
یک مقایسه مهم؛ بازیکن بزرگ و انسان متعالی

یک مقایسه مهم؛ بازیکن بزرگ و انسان متعالی

آی اسپورت – دو ستاره خبرساز این روزهای فوتبال ایران، ما را یاد روزهایی می‌اندازند که فوتبال بر کاکل ستاره‌های آبی و قرمز و اسم‌هایشان می‌چرخید. حسین حسینی و مهدی طارمی، در حالی بر صدر خبر‌های هفته پیش نشسته بودند که مدت‌ها بود این‌گونه درباره «فرد» در رسانه‌های ورزشی سخنی نبود؛ دست‌کم این‌گونه کلاسیک، طوری که عملکرد نفر، چنین بر مجموعه‌ای تاثیر بگذارد و فوتبال به عنوان ورزشی تیمی، چنین در سایه رفتار دو عضو خاص قرار داشته باشد. این یادداشت، نگاهی است به اهمیت «رفتار» به معنای عام آن و اینکه فوتبال چگونه می‌تواند در تاثیر متقابل با فرد، به پرورش فضیلت‌های انسانی معطوف باشد.

دروازه‌بان استقلال را، حالا با رکوردی به یاد می‌سپاریم که منحصر به خود اوست: ۸۷۳دقیقه گل نخوردن. حسینی را اما باید در روزهایی جست‌وجو کنیم که کم‌حرف و بی‌حاشیه در تمرین استقلال و ملوان و هر جا که بود، فارغ از اینکه نفر اول است یا دوم، چمن‌ جلوی دروازه زمین تمرین را کچل می‌کرد. کش دادن به عضله‌ها و رساندن نوک انگشت به توپی که دارد به گوشه دروازه می‌رود، البته که فضیلتی اتلتیک است تا دستاوردی انسانی، اما می‌توان جایی بین این دو اشتراک یافت. جایی که تلاش در بعدی از رفتار، با تقویت ابعاد دیگر درمی‌آمیزد و در نهایت مجموعه‌ای را می‌سازد که در فوتبال «بازیکن بزرگ» و در زندگی «انسان متعالی» نامیده می‌شود.

مهدی طارمی راه ستارگی را البته زودتر از دروازه‌بان آبی‌ها پیمود و زودتر از او از دروازه‌های شهرت رد شد. با ۵۵گلی که او در کمتر از 3 سال حضور در پرسپولیس به ثمر رسانده، شکی در توانایی فنی‌اش باقی نمی‌ماند. یک مرور ذهنی کوتاه، تصاویری باشکوه از مهاجمی را به یادمان می‌آورد که با گام‌های بلند و کشیده، مدافعان حریف را جا می‌گذارد و با سختکوشی و دقتی کم‌نظیر، خودش را به بهترین جای محوطه جریمه می‌رساند تا توپ را به بهترین جای ممکن بفرستد. پرسپولیسی‌ها او را اما جور دیگری به یاد سپرده‌اند. با رفتارهای اغراق‌آمیز و با نماهای گل‌درشت؛ چه در داخل زمین، وقتی که پنالتی چیپ را مقابل النصر گل می‌کند و خوشحالی بعد از گلش ادای سربریدن است و چه وقتی که همان پنالتی چیپ را در آزادی مقابل الریان دود می‌کند و به آسمان می‌فرستد. و چه در بیرون زمین، وقتی که نه در قرارداد با تیم‌های ترکیه‌ای و قطری نشانی از یک فوتبالیست آگاه به شرایط خود و تیمش نشان می‌دهد و نه در اظهارنظرهای سیاسی و اجتماعی حرفی می‌زند که از دانش و آگاهی پیرامونی نشانی داشته باشد.

نکته‌ای که در این مطلب پی آنیم، برآیند رفتارهایی است که می‌تواند منجر به تعالی در حوزه عملکرد یک بازیکن فوتبال باشد. افلاطون در کتاب جمهوری، از چهار فضیلت مترتب بر نوع بشر یاد می‌کند؛ حکمت، شجاعت، میانه‌روی و عدالت. هر کدام از این فضایل چهارگانه، اگر در زندگی ما را به سمت انسان متعالی بودن سوق می‌دهند، در فوتبال هم حاضرند تا از ما یک بازیکن بزرگ بسازند. بزرگی در فوتبال -به عنوان امر انسانی- نیازمند پرورش این ابعاد است؛ فارغ از آنچه که شرایط برای ما رقم می‌زنند. افلاطون شخصیت انسان را به سه بخش تقسیم می‌کند. هر یک از این بخش‌ها با یک عملکرد خاص، قابل تعریف است؛ بخش عقلانی که عملکرد آن اندیشیدن است، بخش روحانی که تجربه احساسات را بر عهده دارد، و بخش شهوانی که عملکرد آن، تجربه نیازهای جسمانی از قبیل نوشیدن، غذا خوردن و رابطه جنسی است. وقتی هر کدام از بخش‌ها عملکرد درخور خود را به خوبی انجام دهند، آن‌گاه انتظار می‌رود هر بخش تعالی درخورِ خود را نیز داشته باشد. به علاوه، هرگاه تمام بخش‌ها عملکرد خود را به‌خوبی انجام دهند، شخص به تمامی متعالی است.

 پس، راه ستاره شدن روشن است و اگرچه سخت، اما بازیکن فوتبال -به مثابه انسان- می‌تواند با برقراری عدالت بین وجوه جسمانی، روحانی و شهوانی به بزرگی به عنوان بازیکن و به تعالی به عنوان انسان دست یابد. اگر از فوتبال بی‌ستاره می‌نالیم، نیازمندیم حواس‌مان به پرورش و رشد و نمو این بچه‌ها باشد. اگر از مجتبی جباری به عنوان ستاره خاموش‌شده یاد می‌کنیم و از پیام صادقیان با حسرت نام می‌بریم، چاره‌ای نداریم جز اینکه با چراغی در یک‌دست و شلاقی در دست دیگر، کنار راه این جوان‌ها بايستیم و رنج آموختن را به جان بخریم. چه، آدم تربیت کردن، سخت‌تر از فوتبالیست ساختن است. سخت‌ترین کار دنیا.

 

همشهری ورزشی

۱۰۸ ۸  
آی اسپورت
2018-01-17 12:25:00
نظر دهید

۸ نظر
مصی
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۳۴
حسینی هم هنوز اول راهه بذارین دو سه سال روی بورس باشه بعد درباره رفتارش قضاوت کنین
برزو
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۴۹
درباره رفتارش؟
برخلاف بازيكنان و اسطوره هاي تيمت هيچكدوم از بازيكنان قديم و جديد استقلال مشكل رفتاري نداشتند.
اما در تاريخ باشگاه پرسپوليس پر هست از رفتارهاي ناشايست از شيث و نصرتي بگير تا سوشا مكاني و محسن مسلمان و مجتبي محرمي و...
اگرم در استقلال مشكل رفتاري باشه يه قطره است در برابر لجن زار پرسپوليس. اينقدر دستتون خاليه كه مدام اسم مجاهد خزيراوي رو ميارين يا مثلا جديدا به چت قائدي ١٧ ساله اشاره ميكنين!
شما نگران مشكل رفتاري حسيني در اينده نباش فعلا به ركوردي كه زده فك كن و در صورت سوزش جهت تسكين درد ميتوني از خميردندون استفاده كني.
استق لول
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۲۹
برای برزو
پرویز برومند مشکل رفتاری نداشته و نداره
رجبی رو نمی گم چون الان اصلاح شده
خذیراوی
قائدی
حنیف
فروزان
و ...
۵
خخخخخخخخخخ
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۱۴
به استق لول
نیکبخت و مومن زاده و دین محمدی و ... رو از قلم انداختی
۲
وحید بارساپولیسی
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۳۱
طرف بچه خوبیه گلر خوبی هم هست..بگذریم که وقتی ذخیره بود زیاد تو اینستا برای تیم بزرگتر شهرش کری های سخیف میخوند.. اما الان با اخلاقه..کلین شیتهاشم خوبه و رکورد خوبی هم زده .. اما هنوز اول راهه و بازیهای بزرگ در راهه.. درضمن من راجع به اون شیئی که پرتاب کرد کنار زمین و زیر تور قایم کرد تو داربی نظری ندارم انشالله که ازین داستانا به دوره.. ولی بی انصافیه انقد بهش میپردازین وقتی دستاوردی هنوز برای تیمش نداشته.. به شخصه حاضرم همه بازیارو 2:3 ببرم ولی 20 تا بازیو 0:0 نکنم ..
۶
+
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۴:۲۷
چه خبرتونه که اینقدر سریع به این نتیجه رسیدین حسینی خیلی بااخلاقه؟ حداقل تو نود از گفتن هیچ دروغی کم نذاشت
۶
كاظمي
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۱۰
خخخخخخ. هنوز دو ساعت از مطلبتون نگذشته سر نيمكت نشيني مقابل پديده اعتراضش را علني كرد و تو اينستا تحصن راه انداخت
۷
تاااااج
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶، ۱۵:۵۹
کاظمی احمق که مثع همه ااحمقای پرسپولیسی دیگه صفحه های فیک رو دنبال میکنی ای کاش میشد اینجا عکس گذاشت میگفتم شات بگیری از تحصن.. بعد ببینیم چجوری فرار میکردین تو غارتون..این پیجش.. hosseini21 ... دوستان برن ببینن خودشون حرفای این یاوه گوهارو باور نکنن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر