فهرست
9 روز تا جام جهانی... 9 حریف ایران
9 روز تا جام جهانی... 9 حریف ایران

9 روز تا جام جهانی... 9 حریف ایران

آی اسپورت- تنها 9 روز دیگر تا آغاز جام جهانی فوتبال دربرزیل باقی مانده است. به همین بهانه به سراغ 9 بازی ایران در 3 دوره حضورش در این تورنمنت بزرگ پرداخته ایم و اینکه هر کدام از رقبای کشورمان در نهایت چه جایگاهی در جام به دست آوردند.


 

1- هلند، 1978: نخستین بازی ایران در جام جهانی فوتبال، در 3 ژوئن 1978 در ورزشگاه مالویناس آرژانتیناس شهر مندوزا و مقابل نایب قهرمان دوره قبل بود. هلند که سرگروه ایران نیز شناخته می شد، فکر نمی کرد مقابل تیمی آسیایی برای بردن به زحمت بیافتد اما نیسکنس و هم تیمی هایش، کارشان مقابل شاگردان حشمت مهاجرانی گره خورد. 33431 نفری که در ورزشگاه حاضر بودند، شاهد این مساله بودند که اگر کم تجربگی بازیکنان ایران و شرایط خاص اولین مسابقه جهانیشان نبود، لاله ها که بدون کرویف پای به رقابت ها گذاشته بودند هیچ وقت نمی توانستند دروازه ایران را بگشایند. اما سهل انگاری مدافعین در دقیقه 40 یک ضربه پنالتی نصیب هلند کرد تا قفل دروازه ایران باز شود. دو گل دیگر رنسنبرینک و هت تریک او، شکست 0-3 ایران را در این مسابقه رقم زد.
آنها به عنوان تیم دوم گروه به دور بعدی رقابت ها راه یافتند و توانستند برای دومین بار متوالی پای به فینال رقابت ها بگذارند. هرچند این بار هم مغلوب آرژانتین میزبان شدند و به نایب قهرمانی جهان رسیدند. 
2- اسکاتلند، 1978: چهار روز پس از دیدار با هلند، داگلیش 27 ساله و همبازیانش در تیم ملی اسکاتلند که بازی اولشان را مقابل پرو واگذار کرده بودند، محکوم به برد مقابل تیم ملی کشورمان بودند. اما در نهایت شگفتی، نسل طلایی اسکاتلند فقط یک امتیاز از بازی مقابل ایران کسب کرد تا در روز آخر و به واسطه همین تساوی، آن هم در حالی که هلند قدرتمند را مغلوب کرده بودند بخاطر تفاضل گل کمتر از جام کنار روند. بازی با بریتانیایی ها در حضور 7938 نفر حاضر در استادیوم المپیک شهر کوردوبا برگزار شد. 
3- پرو، 1978: نماینده آمریکای جنوبی در سومین بازی مرحله گروهی موفق به پیروزی 4-1 در برابر ایران شد. در این بازی کوبیلاس، بهترین بازیکن تاریخ فوتبال پرو، 3 گل زد که 2 تای آنها از روی نقطه پنالتی وارد دروازه حجازی شد. اما پرویی ها در دور دوم گروهی ناکام بودند(بازی های این جام دو دور گروهی داشت.) 3 شکست 0-3 مقابل برزیل، 0-1 مقابل لهستان و باخت تحقیر آمیز 0-6 برابر آرژانتین باعث شد تا سفید و قرمزها به جمع 4 تیم راه پیدا نکنند. دیدار ایران- پرو در 11 ژوئن و با حضور 21262 تماشاچی در همان ورزشگاه شهر کوردوبا برگزار شد. 
4- یوگسلاوی، 1998: حسرت شکستی که می توانست اتفاق نیافتد هنوز بر دل ها میلیون ها ایرانی مشتاق فوتبال است. ضربه ایستگاهی استاد اینگونه ضربات، خفیف ترین شکست تاریخ ایران را مقابل چشم 30392 نفر رقم زد. یوگسلاوی به عنوان تیم دوم از گروه F رقابت ها به مرحله بعد صعود کردد. البته آنها در مرحله یک هشتم نهایی 1-2 به هلند باختند تا بیش از این ره به جایی نبرند. 
5- آمریکا، 1998: ورزشگاه ژرلان شهر لیون، 21 ژوئن 1998... برد تاریخی 2-1 ایران مقابل آمریکا، شاگردان سمپسون را در همان بازی دوم از دور گروهی مسابقات حذف کرد. این نتیجه تاریخی میزبان دوره قبل رقابت ها را بدون کسب حتی یک امتیاز و به عنوان تیم آخر راهی خانه کرد. 39100 نفر، تماشاگر این دیدار حساس و تماشاچی بودند. 
6- آلمان، 1998: ژرمن ها پس از پیروزی بر آمریکا و تساوی مقابل یوگوسلاوی، در شهر مون پلیه برای صدرنشینی به برتری مقابل ایران احتیاج مبرم داشتند. گل های بیرهوف و کلینزمن آنها را در حضور 29800 نفر 2 بر صفر به پیروزی رساند تا آلمان به عنوان تیم اول راهی دور حذفی شود. شاگردان برتی فوگتس با برتری 2-1 برابر مکزیک به جمع 8 تیم راه یافتند اما تیم مسن آلمان در نهایت با 3 گل به کرواسی که رقیب بزرگی محسوب نمی شد باخت تا به نیمه نهایی نرسد. 
7- مکزیک، 2006: کار ایران در سومین حضورش نیز با شکست آغاز شد. در 11 ژوئن 2006 و شهر نورنبرگ، 41000 هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند. همه چیز داشت برای شاگردان برانکو خوب پیش می رفت که ضعف میرزاپور در بازی با پا، شکست 1-3 را به ایران تحمیل کرد. مکزیک که به هنگام قرعه کشی به عنوان سرگروه انتخاب شده بود پس از این بازی با آنگولا بدون گل متوقف شد و 1-2 به پرتغال باخت تا در جدول گروه D، دوم شود. این دومی موجب شد آنها به آرژانتین بخورند و گل تماشایی ماکسی رودریگس در وقت های اضافه، باعث حذفشان شد. 
8- پرتغال، 2006: شاگردان اسکولاری با کسب سه امتیاز از دیدار نخست در شهر فرانکفورت مقابل ایران بدون دایی قرار گرفتند. گل های دقیقه 63 دکو و 80 کریس رونالدو از روی نقطه پنالتی برد 2-0 را برای آنها رقم زد. 48000 نفر این دیدار را از نزدیک تماشا کردند. پرتغال با برد مقابل مکزیک و آنگولا، تمام امتیازات ممکن را جمع کرد و به مرحله بعدی راه یافت. 
فیگو و هم تیمی هایش 4 بازی دیگر در جام هجدهم انجام دادند. ابتدا پیروزی 1-0 مقابل هلند، در دیداری پر کارت آنها را به جمع 8 تیم برتر دنیا رساند. سپس درخشش دروازبانی به نام ریکاردو، کشتیرانان را پس از 1966 برای دومین بار به نیمه نهایی جام جهانی رساند. اما آنها به مانند نیمه نهایی یورو 2000 یک بار دیگر در این مرحله مغلوب پنالتی زیدان شدند و با همین تک گل به رده بندی رفتند. شاگردان فیل بزرگ در نهایت در این رقابت ها به چهارمی رضایت دادند.

 

9- آنگولا، 2006: در حضور 38 هزار تماشاگر ورزشگاه شهر لایپزیک، نماینده قاره سیاه اولین گل تاریخ این کشور در جام جهانی را وارد دروازه ایران کرد، هرچند گل سهراب، مانع همراه شدن این گل با نخستین پیروزی تاریخ آنگولا گردید. این بازی در تاریخ 21 ژوئن برگزار گردید و حکم به آخر شدن ایران در گروه داد.
پس ایران هر سه دیدار نخست خود را در جام جهانی واگذار کرده است. تیم ملی کشورمان همچنین بهترین نتایجش را در بازی های دوم خود گرفته است. سرنوشت همگروهی تیم ملی کشورمان در این دوره چه خواهد شد؟ و آرژانتین، به عنوان یکی از مدعیان اصلی فتح جام تا کجا پیش خواهد رفت؟
     
آی اسپورت
2014-06-03 18:02:09
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر