فهرست
دستاورد شفر برای استقلال
دستاورد شفر برای استقلال

دستاورد شفر برای استقلال

آی اسپورت - دو سال از آن روز‌های کابوس‌وار استقلال در قعر جدول می‌گذرد. استقلالی که لیگ هفدهم را با سرمربی‌گری بازیکن محبوب و سابقش، علیرضا منصوریان شروع کرده بود، اما در هفت هفته اول فقط ۵ امتیاز کسب کرد و برای اولین‌بار قعرنشین جدول شد. اخراج مجتبی جباری  و مهدی رحمتی بعد از هفته ششم و بازگشت رحمتی بعد از چند روز و باخت در جم، علنی شدن مشکلات منصوریان و هیات مدیره در برنامه ۹۰، نشان از آشوب داخلی این باشگاه بزرگ می‎داد. بعد از باخت در مقابل پدیده، شعار حیا کن و رها کن از سکوها برای اولین بار علیه منصوریان شنیده می‌شد. در آخر منصوریان بعد از تساوی مقابل ذوب‌آهن رسما از سمت خود استعفا داد.

در هفته نهم رقابت‌های لیگ هفدهم، پس از کش و قوس‌های فراوان و مذاکره با چند سرمربی خارجی سرانجام وینفرد شفر آلمانی که رزومه نسبتا خوبی داشت، هدایت استقلال را بر عهده گرفت. وجود یک سرمربی خارجی بعد از مدت‌ها در نیمکت استقلال، خشنودی و رضایت هوادارن استقلال را در پی داشت. شفر یک تیم بیمار قعر جدولی را تحویل گرفت و در همان ابتدا با جذب بازیکنی همچون تیام به روند گل نزدن استقلال خاتمه داد و در نهایت توانست استقلال را به رتبه سوم در جدول برساند. با ۴ برد در جام حذفی، آبی‌پوشان را به قهرمانی در این رقابت‌ها رساند.  دیگر دستاورد مرد آلمانی علاوه‌بر جذب تیام و قهرمانی در جام حذفی، صدر نشینی در گروه مرگ و صعود مقتدرانه به یک چهارم جام باشگاه‌های آسیا در سال ۹۷ بود. شفر به مرد اول استقلال و عامل اصلی موفقیت‌های این تیم تبدیل شده بود و آبی‌پوشان تمامی پیشرفت‌های خود را مدیون سرمربی جدیدشان بودند.

استقلال وینفرد شفر لیگ هجدهم را با مشکلاتی همچون دیر شروع کردن تمرینات و بدنسازی شروع کرد. همچنین استقلال از نظر تاکتیکی شاهد تغییرات اساسی بود و هیچ شباهتی به نیم فصل قبل خود نداشت. جدایی مجید حسینی، امید ابراهیمی، امید نورافکن، سرور جپاروف و مامه تیام، خلا عمیقی در استقلال ایجاد کرد. همچنین انتخاب‌های وینفرد شفر در فصل نقل و انتقلات، به‌هیچ‌وجه نتوانستند تاثیرگذاری بازیکنان جدا شده را داشته باشند بلکه اکثرشان عملکرد خوبی در تیم نداشتند. خرید نویمایر آلمانی به جای سرور جپاروف، فاصله فاحشی بین کیفیت بازی این دو همواره وجود داشت، با اینکه نویمایر یک نیم فصل برای استقلال بازی کرد اما هرگز نتوانست موقعیت‌های کیفی و بازی‌سازی همچون جپاروف داشته باشد. همچنین خرید الحاجی گرو که مهاجمی صرفا فیزیکی بود و هرگز نتوانست خودش را در موقعیت گلزنی، همچون تیام قرار بدهد. با وجود فرصت دادن به این دو بازیکن و عدم کارایی آنها در استقلال انگشت انتقادها به سمت شفر دراز شد چراکه این دو بازیکن گران، از لیست خرید شفر بیرون آمده بودند.

استقلال نیم‌فصل اول را با فراز و نشیب‌هایی که داشت و خارج از انتظار با رتبه پنجم به پایان رساند. نویمایر و گرو بعد از نیم فصل اول در لیست مازاد استقلال قرار گرفتند. شفر با جذب پاتوسی، ایسما و منشا درصدد جان بخشیدن به خط حمله خود بود، همچنین با رفع مصدومیت شجاعیان،  محسن کریمی و بازگشت نورافکن، استقلال شفر، نویدبخش یک تیم متفاوت با نیم‌فصل اول را می‌داد. استقلال شفر در نیم‌فصل دوم نیز با وجود بازیکنان مطرح نیز نتوانست انتظارات هواداران را برآورده کند. در نهایت شفر به دلایل متفاوتی همچون، حذف از جام‌حذفی، باخت در دربی، از دست دادن شانس قهرمانی، بی‌توجهی به مسائل انضباطی بازیکنان، تغییرات پیاپی در ترکیب اصلی و بازی ندادن بازیکنان در پست اصلی‌شان، بعد از باخت مقابل پدیده رسما اخراج شد. وینفرد شفر هم به لیست مربیان اخراجی آبی‌پوشان اضافه شد. حال فرهاد مجیدی جانشین موقت شفر شده و در دو بازی خود در لیگ، چهار امتیاز کسب کرده که رکورد خوبی برای این مربی جوان محسوب می‌شود. حال باید ببینیم در فصل جدید، آیا مدیران استقلال به این مربی جوان اعتماد می‌کنند یا به دنبال گزینه خارجی می‌روند.

۱۲ ۱  
آی اسپورت
2019-05-14 02:07:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
سروش
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۵:۰۴
کلا اخراج شفر اشتباه بود. باید می گذاشتن حداقل لیگ تمام بشه.
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر