فهرست
دربی مادونینا و آسمان روشن میلانی‌ها
دربی مادونینا و آسمان روشن میلانی‌ها

دربی مادونینا و آسمان روشن میلانی‌ها

آی‌اسپورت – دلیل اصلی جذابیت دربی دلا مادونینای امشب باور عاشقان "کالچو" به بازگشت میلان و اینتر به روشنایی است، دو غول سنتی سری آ که مدت‌ها در تاریکی به سر می‌بردند. از سال 2012 به این سو، وقتی میلان زلاتان ابراهیموویچ و تیاگو سیلوا را به پاریس سن ژرمن فروخت و اینتری که سه‌گانه را با ژوزه مورینیو فتح کرده بود در حال محو شدن بود، شاید این اولین باری باشد که دو تیم کیفیت لازم برای برگزاری یک دربی کلاسیک را دارند.

البته خیلی زود است حرف از بازگشت میلان و اینتر به روزهای افتخار و جایگاه رفیع سابقشان بزنیم، شاید با توجه به تغییر نظام مالی فوتبال اروپا در بالاترین سطحش این امر به شکل کامل دیگر ممکن نباشد. اما حداقل به نظر می‌رسد وضعیت نابسمانی که دو باشگاه در چند سال اخیر درگیرش بودند دیگر به پایان رسیده و روسونری و نراتزوری به مسیر درست بازگشته‌اند، دو باشگاهی که در شش سال گذشته هر کدام سه مالک و روی هم 16 مربی داشته‌اند.

اولین پرتوهای امید در این بازگشت میلانی‌ها به روزهای روشن از جایی شروع شد که اینتر این فصل بعد از شش سال دوباره در چمپیونز لیگ حاضر شد. اتفاق خوب برای میلان هم کنار گذاشته شدن یانگ هونگ لی از مالکیت باشگاه توسط موسسه مالی آمریکایی الیوت بود. این تغییر در مالکیت با بازگشت لئوناردو و پائولو مالدینی به باشگاه همراه شد، ستاره‌های سابقی که حالا وظیفه مدیریت ورزشی روسونری را به عهده دارند. بازگشت شماره سه افسانه‌ای میلان به خصوص بعد از سال‌ها دوری از خانه اعتباری جدید به آن‌ها داد. موسسه الیوت با این اعتبار جدید حتی موفق شد یوفا را قانع کند محرومیت جضور آن‌ها در یوروپا لیگ را هم کنار بگذارد.

اینتر هم با اینکه با مالکین جدیدش، کمپانی سونینگ، شروع چندان امیدوارکننده‌ای نداشت، اما تغییر در مدیریت ورزشی باشگاه باعث شد که دیگر اشتباهی چون خرج کردن 125 میلیون یورو بابت خرید "گابی‌گل"، جفری کوندوگبیا، ژائو ماریو و دالبر دیگر تکرار نشود. مهمترین عامل در راه این پیشرفت ورود لوچانو اسپالتی بود، مربی‌ای که در این تابستان شاگرد سابقش در رم، راجا ناینگولان را به سن سیرو آورد و از اینتر تیمی ساخت که دیگر برای گل زدن فقط متکی به مائورو ایکاردی نیست. در ضمن اسپالتی از استیون ژانگ، پسر مالک کمپانی سونینگ هم خواسته در شهر میلان زندگی کند تا از نزدیک با تیمش در ارتباط باشد.

اینتر با بازگشت به چمپیونز لیگ حالا یک قدم از میلان جلوتر است، اما با توجه به فعالیت‌های لئوناردو و مالدینی در همین چند ماه اخیر به نظر می‌رسد آن‌ها خیلی زود به رقیب همشهری‌شان خواهند رسید. میلان در این تابستان گونزالو هیگوایین را از یوونتوس گرفت تا بالاخره بعد از بازنشستگی پیپو اینتزاگی یک مهاجم مرکزی درجه یک داشته باشد. بخشی از این معامله با بیانکونری بازگرداندن لئوناردو بونوچی به تورین و خرید ماتیا کالدارا بود. کالدارا کنار السیو رومانیولی مدافعینی هستند که می‌توانند یک دهه کنار هم بازی کنند و حتی آینده تیم ملی ایتالیا را در قلب خط دفاعی بسازند.

در ضمن لئوناردو همین حالا یک خرید زمستانی هم برای تیمش کرده و قرار است لوکاس پاکتا در ژانویه از فلانگوی برزیل جدا شود راه سن سیرو را پیش بگیرد. این حرکت هوشمندانه لئوناردو برای بردن کورس خرید این استعداد جوان همان کاری بود که میلان سال‌ها پیش در خرید کاکا و الکساندر پاتو رفت. حتی خود کاکا هم در این ترنسفر زمستانی هموطنش نقش داشته.

به هر سو هر تیمی قابلیت پیشرفت دارد و قطعا پروژه بازسازی میلان و اینتر هنوز در قدم‌های ابتدایی است. اما مقایسه وضعیت آن‌ها با برهوتی که در سال‌های اخیر در آن گم شده بودند باعث دلگرمی عمیق هوادارانشان می‌شود.

شکی نیست که یوونتوس هنوز قدرت مطلق سری آ و فوتبال ایتالیا است و در حال حاضر در جایگاهی غیر قابل دسترسی برای دیگر تیم‌های این لیگ به سر می‌برد. اما حداقل آسمان میلان بعد از سال‌ها آفتابی شده و دو تیم بزرگش آینده‌ای روشن پیش رویشان می‌بینند.

۶    
آی اسپورت
2018-10-21 12:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر