فهرست
سهمیه‌ در خطر؛ رفته‌ایم آسیا، چه‌کار کنیم؟!
سهمیه‌ در خطر؛ رفته‌ایم آسیا، چه‌کار کنیم؟!

سهمیه‌ در خطر؛ رفته‌ایم آسیا، چه‌کار کنیم؟!

آی اسپورت – با انجام دو بازی در لیگ قهرمانان آسیا، نمایندگان کشورمان بدون تعارف ضعیف ظاهر شدند و دستاورد این تیم‌ها از ۸ بازی فقط یک پیروزی، ۲ تساوی و ۵ شکست بود.

شهر خودرو

تیم شهر خودرو نشان داد یک تیم بین‌المللی نیست و انگار برای سیاحت آمده! این تیم در نیم‌فصل دوم دچار تغییرات زیادی شد و با جدایی گل‌محمدی و چند بازیکن، انتخاب جانشینان که سرپرست تیم را سرمربی گذاشت و بازیکنان نزدیک ۴۰ ساله را برگرداند (!) مشخص کرد که قرار نیست برای نتیجه‌گیری به آسیا برود و بیشتر «دور همی» است! شهر خودرو در دو بازی و به لطف درخشش رحمتی از نمایندگان عربستان و ازبکستان ۵ گل خورد و بدون گل زده، ضعیف‌ترین تیم ایرانی در لیگ قهرمانان آسیاست.

استقلال

استقلال با فرهاد مجیدی با شرایطی متفاوت قدم به لیگ قهرمانان آسیا گذاشت. این تیم که هنوز هم مدیرعامل و سرپرست ندارد، بدون چند بازیکن کلیدی که مصدوم بودند، پا به میدان گذاشت و باز هم از نبود یک سنگربان باتجربه درون دروازه‌اش لطمه خورد. سیدحسین حسینی ثابت کرد مرد اول دروازه یک تیم بزرگ نیست. استقلال در بازی اول خود مقابل الشرطه عراق یک امتیاز گرفت و در دیدار دوم برابر الاهلی عربستان به خاطر اشتباه فاحش داور کره‌ای شکست را پذیرفت. اما در همین تیم ستاره‌ای به نام ارسلان مطهری وجود دارد که نشان داده مرد دیدار‌های بزرگ است.

پرسپولیس

از پرسپولیس با یحیی گل‌محمدی و با مهره‌هایی که در اختیار داشت، انتظار بیشتری در لیگ قهرمانان آسیا می‌رفت. سرخپوشان در بازی اول مقابل الدحیل قطر با ۲ گل شکست خوردند و در بازی دوم نیز برابر الشارجه امارات نتیجه‌ای بهتر از تساوی ۲-۲ به دست نیاوردند. گل‌محمدی هم ثابت کرد هنوز ترکیب ثابت تیمش را به رغم مهره‌هایی که دارد، نمی‌شناسد و به خصوص در خط دفاعی مشکلاتی دارد که حریفان راحت می‌توانند دروازه بیرانوند ناآماده را باز کنند. خود بیرانوند هم که برای تیم معضلی شده و ۳ بازی متوالی ۲ گل خورده و ثابت کرده نظر کالدرون درست بود!

سپاهان

سپاهان این فصل لیگ قهرمانان را عالی شروع کرد. شاگردان قلعه‌نویی در دیدار مقابل العین امارات با ۴ گل پیروز شدند تا تنها پیروزی نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان رقم بخورد، اما در بازی دوم تیم قلعه‌نویی در مصاف با السد قطر با نتیجه سنگین ۳ بر صفر مغلوب شد تا این تیم هم مثل دیگر نمایندگان کشورمان در روز دوم، ناکام باشد.

***

این نتایج به خوبی نشان می‌دهد بی‌دلیل نبود کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) سهمیه فوتبال ایران را در این رقابت‌ها از ۴ سهمیه مستقیم به ۲+۲ کاهش داد که البته با این نتایج شاید بهتر است همان دو تیم به لیگ قهرمانان آسیا صعود کنند؛ قهرمان لیگ برتر و قهرمان جام حذفی.

بد نیست بدانید فوتبال باشگاهی ایران از شروع لیگ قهرمانان در سال ۲۰۰۲ تا امروز فقط ۳ نایب‌قهرمانی با تیم‌های سپاهان، ذوب‌آهن و پرسپولیس داشته و از آخرین قهرمانی فوتبال باشگاهی ایران در آسیا با پاس در سال ۱۹۹۲ نزدیک به ۳ دهه می‌گذرد و اصلاً دیگر تیمی به نام پاس نداریم!

این نتایج برای فوتبال ایران قطعاً کافی و درخور تحسین نیست، اما واقعیت فوتبال ماست که دیگر سال‌ها از دوران اوج و اقتدارش گذشته و نسل جدید خاطره‌ای از قهرمانی‌ها ندارد.

بدون شک نتایج ۸ دیدار اخیر در لیگ قهرمانان آسیا به وضوح نشان می‌دهد که فوتبال ایرانی باید از ادعای خود کم کند و دنبال عمل برود. این نتایج به طور حتم قابل دفاع نیست و شاید سهمیه ۲+۲ فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا را با چالش مواجه کند. در پایان باید گفت در حال حاضر سهمیه ایران ۲+۲ هم نیست! 

 

خبر ورزشی 

۳    
آی اسپورت
2020-02-21 09:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر