فهرست
جورجینیو، مغز ساریسمو در استمفورد بریج
جورجینیو، مغز ساریسمو در استمفورد بریج

جورجینیو، مغز ساریسمو در استمفورد بریج

آی‌اسپورت – آمدن مائوریزیتو ساری به لندن نوید فوتبالی نو، جذاب و هجومی را برای چلسی به همراه دارد. اما هر مربی‌ای برای اینکه فلسفه‌اش را به تیمی جدید تزریق کند نیاز به بازیکنی از جنس خودش در زمین دارد، نقشی که حالا قرار است جورجینیو برای ساری در استفورد بریج بازی کند، هافبکی که هسته مرکزی تیمی بود که او در ناپل ساخت.

جورجینیو که یکی از بازیکنان مورد علاقه پپ گواردیولا هم بود مغز متفکری در میانه زمین است که ریتم و تمپوی بازی را کنترل می‌کند. تعداد پاس‌های این هافبک ایتالیایی فصل پیش از تمام بازیکنان حاضر در پنج لیگ اول اروپا بالاتر بود. جورجینیو در ضمن سه سال پیش رکورد آندره‌آ پیرلو در تعداد لمس توپ در یک بازی سری آ را هم شکسته بود (218). این موفقیت را جورجینیو تحت رهبری ساری به دست آورد، مربی‌ای که او ازش به عنوانی معلمی عالی نام می‌برد و اعتراف می‌کند فلسفه فوتبالی‌اش را بسیار تحسین می‌کند.

خود جورجینیو هم البته تحسین‌گران زیادی در فوتبال ایتالیا دارد. جووانی تراپاتونی کبیر از او به عنوان فوتبالیستی بسیار باهوش یاد می‌کند، با کنترل توپی فوق‌العاده. راجا ناینگولان، هافبک سابق رم هم که حالا راهی اینتر شده مهار و یارگیری جورجینیو را کاری بسیار سخت و گاهی ناممکن می‌داند.

جورجینیو در 15 سالگی از برزیل راهی ایتالیا شد و به تیم هلاس ورونا پیوست و بعد از طی کردن چندین سال در دسته‌های پایین‌تر به عنوان بازیکن قرضی، بعد از بازگشت، با این تیم به سری آ صعود کرد. اما درخشش واقعی جورجینیو بعد از انتقالش به ناپولی شروع شد، به خصوص بعد از کنار رفتن رافا بنیتز و آمدن ساری از امپولی.

رابطه نه چندان گرم جورجینیو با بنیتز و اختلاف نظرشان در فلسفه فوتبال او را تا آستانه جدایی از پارتنوپی پیش برده بود. مدیر برنامه‌های او می‌گوید اگر بنیتز یک فصل دیگر در ناپل باقی می‌ماند این تیم دیگر جایی برای جورجینیو نبود. با ورود ساری اما همه چیز تغییر کرد و جوریجینیو درست بدل شد به آن بازیکنی که باید، هافبکی که بین دو هافبک میانی دیگر تیمش قرار می‌گیرد و حتی برای بازی‌سازی بیشتر تا بین دو مدافع مرکزی هم عقب می‌رود و جریان بازی را به دست می‌گیرد.

خود ساری هم خیلی زود از جوریجینو به عنوان کلیدی‌ترین مهره تیمش یاد کرد، هافبکی که دقیقا از جنس خودش بود. فوتبالی که ساری به کمک جورجینیو با ناپولی ساخت یکی از جذاب‌ترین و خاص‌ترین تیم‌های سه فصل اخیر فوتبال اروپا را پدید آورد، تیمی که به قول ایتالیایی‌ها "ساریسمو" بازی می‌کرد، تیمی که فصل پیش بعد از شکست مقابل منچستر سیتی در سن پائولو گواردیولا بهترین رقیبی که تا به حال دیده بود خواندش.

پس حالا باید منتظر چنین فوتبالی در چلسی باشیم؟ آیا جورجینیو همان نقش سابق را می‌تواند در استمفورد بریج و لیگ برتر هم برای ساری بازی کند؟ با شروع فصل جدید لیگ برتر این سوالات به زودی پاسخ داده خواهند شد.

۵    
آی اسپورت
2018-07-17 16:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر