فهرست
طلسم را بشکن
طلسم را بشکن

طلسم را بشکن

آی اسپورت - نماینده ازبکستان در حالی مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد که پس از حذف الهلال عربستان به دلیل گسترش شیوع ویروس کرونا در گروه B به عنوان صدرنشین با ۱۰ امتیاز صعود کرد تا در مرحله یک هشتم نهایی، حریف استقلال شود. ازبک‌ها که با شهرخودرو همگروه بودند در هر دو بازی رفت و برگشت از سد این تیم ایرانی گذشتند. پاختاکور در مرحله یک هشتم هم توانست با نتیجه ۲ بر یک از سد آبی پوشان ایران بگذرد تا حریف دیگر نماینده فوتبال ایران یعنی پرسپولیس شود. این تیم که سابقه قهرمانی‌های متوالی در فوتبال ازبکستان را دارد تاکنون ۲۰ بار مقابل تیم‌های ایرانی بازی کرده است و فقط چهار بار مقابل نمایندگان فوتبال باشگاهی کشورمان شکست را تجربه کرده است. ازبک‌ها ۱۴ بار مقابل تیم‌های ایرانی به پیروزی رسیده‌اند و دو تقابل آنها با تیم‌های ایرانی هم به تساوی کشیده است. پاختاکور تاکنون سه بار با پرسپولیس بازی کرده است که این تقابل‌ها دو بار با پیروزی نماینده ازبکستان و یک بار هم با نتیجه تساوی همراه بوده است.

یکی از کارشناسان فوتبال قطر مدعی است که نمی‌توان نتیجه این بازی را پیش بینی کرد. هر دو تیم قوی هستند و قدرت بدنی بالایی دارند. عملکرد هر دو تیم در این رقابت‌ها نزدیک به هم بوده و از لحاظ قدرت جسمانی هر دو تیم قوی هستند. به همین خاطر نتیجه بازی پرسپولیس با پاختاکور تا زمان سوت پایان بازی قابل پیش بینی نیست و باید منتظر باشیم.

این کارشناس بی‌راه هم نمی‌گوید. نه فقط پاختاکور بلکه فوتبال ازبکستان بر پایه قدرت بدنی است و در این میان نقش بازیکنان میانی بسیار کلیدی خواهد بود. آنها با اینکه شهرخودرو و استقلال را شکست دادند اما خوب می‌دانند که پرسپولیس شرایط متفاوتی دارد و اگر با همان دیدگاه به میدان بیایند حتماً به مشکل می‌خورند. از طرفی یحیی گل‌محمدی هم تمام بازی‌های این تیم را آنالیز کرده و شناخت خوبی درد. پرسپولیسی‌ها خیلی امیدوارند که سیامک نعمتی هم مثل مهدی بن‌عطیه بخشیده شده و به بازی برسد اما اگر اینطور نشود با توجه به آماده نبودن مهدی شیری به احتمال بسیار زیاد شجاع خلیل‌زاده به سمت راست خط دفاعی می‌رود.

شکل بازی پرسپولیس در لیگ قهرمانان هواداران این تیم را امیدوار به حضور مجدد در فینال کرده است. اتفاقی که به هیچ وجه غیرممکن نیست و فقط شاید غرور بازیکنان تنها موردی باشد که به آنها لطمه بزند. البته این مهم شاید برای بازیکنان جدید رخ دهد چرا که قدیمی‌ترهای پرسپولیس چنین روزهایی را تجربه کرده‌اند.

به هرحال بازی امشب به نوعی شطرنج میان مربیان است. یحیی باید برای لحظه لحظه بازی برنامه داشته باشد و بازیکنان هم از کوچکترین کارهای اضافه پرهیز کنند. مهاجمان پاختاکور در بازی با استقلال نشان دادند که فرصت‌های گل را به راحتی از دست نمی‌دهند. مربی هلندی آنها هم به همین موضع اشاره کرده است: «می‌خواهیم گل اول را ما بزنیم و بعداً با تاکتیک خودمان ببینیم چه کار دیگری می‌توان کرد. در این بازی تک فرصت‌ها سرنوشت‌ساز خواهند بود و امیدوارم بازیکنان مصمم ما از کوچکترین فرصت بیشترین بهره را ببرند.» این مربی از اینکه پرسپولیس نسبت به فینال دو سال قبل آسیا تغییراتی داشته بسیار خوشبین است اما نمی‌داند که نماینده کشورمان با همین تغییرات هم به پیروزی عادت کرده است: «اگر به تیم فعلی پرسپولیس نگاهی بیندازید تعداد کمی از آنها از آن فینال دو سال پیش آسیا در تیم باقی مانده‌اند. حضور آنها در فینال لیگ قهرمانان آسیا در 2018 برتری خاصی به آنها نسبت به تیم ما نخواهد داد.» اگر در ابتدای بازی توپی از خط دروازه‌ها عبور کند آن وقت حساسیت به اوج خودش می‌رسد. البته آنها در جنگ‌های هوایی و کارهای سرعتی حریف شاگردان گل‌محمدی نمی‌شوند اما اگر بازی فیزیکی شود شاید ورق برگردد. به همین دلیل بازیکنان پرسپولیس نباید آن طور بازی کنند که ازبک‌ها دلشان می‌خواهد.

پرسپولیس تا امروز در مصاف با تیم‌های ازبکی برنده نشده و امشب این فرصت را دارند که ضمن پیروزی و صعود به مرحله نیمه نهایی، طلسم شکست ناپذیری آنها را بشکنند.

 

ایران ورزشی 

۴    
آی اسپورت
2020-09-30 21:15:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر