فهرست
8 روز تا جام جهانی... 8 گروه نامتعادل!
8 روز تا جام جهانی... 8 گروه نامتعادل!

8 روز تا جام جهانی... 8 گروه نامتعادل!

قرعه کشی رقابت های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل، در کاستا دو ساوپ ایالت باهیا، حدود ۹۰ کیلومتری شمال شهر سالوادور در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۲ مصادف با روز ۶ دسامبر ۲۰۱۳ انجام شد.
انتخاب سرگروه از اصلی ترین موارد مورد بحث قرعه کشی این مسابقات بود. جایی که فیفا برای اولین بار، به جای سابقه تیم ها در ادوار گذشته جام جهانی و سایر مسابقات معتبر بین المللی، رنکینگ خود را ملاک انتخاب سرگروه قرار داد تا شاید اینگونه و برای اولین بار این رنکینگ پر حرف و حدیث به کار آید! بر این اساس، 7 تیم اول رنکینگ فیفا در ماه اکتبر سال 2013 به همراه برزیل میزبان به عنوان سرگروه گروه های 8 گانه انتخاب شدند. در ادامه با هم به بررسی این 8 گروه می پردازیم:

1- گروهAمیزبان رقابت ها به عنوان سرگروه نخستین گروه قرار داشت. شاگردان لوئیس فیلیپ اسکولاری در بازی افتتاحیه باید به مصاف تیمی از قاره اروپا بروند. حریف سلسائو در اولین بازی جام بیستم کرواسی خواهد بود که سرمربی جوانی چون نیکو کواچ را روی نیمکت خود می بیند. کرواسی با عبور از مرحله پلی آف پای به این رقابت ها گذاشت. مکزیک که با برتری پرگل مقابل نیوزیلند در بازی پلی آف به جام جهانی 2014 رسید و کامرونی که تونس را برای رسیدن به جام جهانی کنار زده بود دیگر تیم های گروهA را تشکیل می دهند تا 4 تیم این گروه را 4 کشور از 4 قاره مختلف تشکیل داده باشند.

2- گروهB: قهرمان آخرین دوره بازی ها و تیم اول رنکینگ فیفا با صدرنشینی در گروه 9 رقابت های مقدماتی جام جهانی پای به برزیل می گذارد. البته ماتادورها در قرعه کشی خوش شانس نبودند چرا که با وجود همگروه شدن با تیم های قدرتمندی چون هلند، شیلی و استرالیا یکی از دشوارترین گروه های مسابقات از آن آنها شد. هلند طبق معمول دور مقدماتی را با قدرت و اقتدار پشت سر گذاشت، شیلی تیم سوم منطقه آمریکای جنوبی (معروف به کونمبول) شد و استرالیا هم با قرار گرفتن پشت سر ژاپن، جواز حضور در برزیل را از آن خود کردند.

3- گروهC: یکی از انتخاب های جنجال برانگیز فیفا برای سرگروهی در جام جهانی، کلمبیا بود. آنها که پس از 3 دوره غیبت، دوباره جهانی شده اند در دور گروهی رقابت های انتخابی منطقه کونمبول دوم شدند تا به طور مستقیم راهی برزیل شوند. همگروهی آنها با ژاپن، ساحل عاج و یونان، معادلات پیچیده ای را برای گروه سوم مسابقات رقم زده است. سامورایی ها خیلی زود دور انتخابی را با موفقیت پشت سر گذاشتند تا عنوان نخستین تیم راه یافته به جام جهانی 2014 را به خود اختصاص دهند. ساحل عاج نیز برای رسیدن به این منظور، سنگال را از پیش روی برداشت و یونان پس از قرار گرفتن در رده دومی گروه هفتم مرحله مقدماتی اروپا، در بازی پلی آف با شکست رومانی بلیت برزیل را اوکی کردند.

4- گروهD: اگر تیم ضعیف بحرین نبود، الان اروگوئه نه سرگروه بود و نه برزیل! تیم پنجم آمریکای جنوبی شانس آورد که پلی آف سختی برای صعود نداشت. آنها در گروهی سرگروه هستند که دو قدرت اروپایی، یعنی ایتالیا و انگلستان حضور دارند. کم شانس ترین تیم گروه مرگ رقابت ها نیز کاستاریکایی است که در منطقه کونکاکاف دوم شد. آتزوری و سه شیرها به عنوان صدرنشین گروه های 2 و 8 مرحله مقدماتی قاره اروپا به جام جهانی 2014 راه یافتند.
5- گروهEسوئیس، دیگر سرگروه نه چندان شایسته رقابت هاست. آنها به واسطه همگروهی های ضعیف، کار سختی برای صعود از گروه 5 رقابت های مرحله مقدماتی نداشتند. اکوادور، تیم چهارم منطقه کونمبول و هندوراس، تیم سوم منطقه کونکاکاف دیگر تیم های گروهی هستند که فرانسه بزرگترین تیمش محسوب می شود. البته خروس ها خودشان با برتری دشوار مقابل اوکراین در مرحله پلی آف راهی جام جهانی شدند.

6- گروهF: آرژانتین که دور مقدماتی را در غیاب برزیل با قدرت به پایان رساند ششمین سرگروه این تورنمنت است. بوسنی، صدرنشین شگفتی ساز گروه هفتم مرحله مقدماتی قاره سبز و نیجریه که با استفان کِشی و با گذشتن از سد اتیوپی پای به رقابت ها گذاشتند دیگر حریفان تی مملی کشورمان در برزیل خواهند بود. تیم ملی ایران در هر دو گروه مرحله مقدماتی صدرنشین گروهش شد تا برخلاف سال 1998، خیلی زود و به عنوان سومین تیم جواز حضور در رقابت ها را به دست آورد.
7- گروهG: یکی از پرافتخارترین تیم های جام جهانی سرگروه هفتمین گروه است. آلمان مثل همیشه با قدرت و خیالی آسوده از دور مقدماتی عبور کرد. حریفان آنها در برزیل، یک گروه پیچیده دیگر را رقم زده اند. پرتغال که با کریس رونالدو و از جهنم پلی آف گریخت تا پای به برزیل بگذارد یکی از سه حریف سرسخت ژرمن ها خواهد بود. غنا نیز که مصر را برای رسیدن به جام جهانی برزیل قربانی کرد به همراه آمریکا، صدرنشین مقتدر منطقه کونکاکاف دیگر رقبای لوو و شاگردانش هستند.

8- گروهHبلژیک خوش شانس بود که نسل طلایی اش بخاطر سرگروهی شانس راهیابی به مراحل بعدی جام را بیش از همیشه خواهد داشت. آنها تیم نخست گروه اول قاره اروپا در دور انتخابی بودند. الجزایر که به سختی و به واسطه گل زده در خانه حریف، بورکینافاسو را حذف کرده بود در این گروه قرار دارد. همچنین روسیه، میزبان دور بعدی مسابقات که صدرنشین گروه ششم منطقه اروپا بود و کره جنوبی، تیم دوم گروه اول منطقه آسیا، دیگر تیم های این گروه هستند.

به ما بگوئید کدام گروه را سخت ترین و کدام یک را آسان ترین گروه مسابقات تشخیص می دهید.
  ۲  
آی اسپورت
2014-06-05 03:32:40
نظر دهید

۲ نظر
vahid
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۱۷
عزیزم حریف اروگوئه در پلی آف جام جهانی اردن بوده نه بحرین!!!
keyvan
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳، ۱۰:۲۳
Hardest group
: group D
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر