فهرست
قاتل ها را بخشیدند، رحمتی را نبخشیدی آقای کی‌روش؟
قاتل ها را بخشیدند، رحمتی را نبخشیدی آقای کی‌روش؟

قاتل ها را بخشیدند، رحمتی را نبخشیدی آقای کی‌روش؟

آی‌اسپورت- بله! انتخاب بازیکنان حق طبیعی سرمربی است. در همه جای جهان این روزها به لیست های که مربیان اعزامی به جام جهانی می چینند از این نقدها می توان وارد کرد اما لیست 35 نفره بازیکنان دعوت شده به اردوی نهایی تیم ملی ایران انگار برای همه جا داشت جز مهدی رحمتی دروازه بان آماده استقلال.

او مثل همیشه چشم هایش را به دور دست دوخت و بازیکنی مثل اشکان دژاگه که مدتهاست کسی او را پا به توپ ندیده و در دو سال گذشته از شرایط مسابقه دور بوده را دعوت کرد اما چشم به روی هافبک های داخلی بست. با این همه این حق طبیعی اوست و اصولاً عوض کردن نظر آقای سرمربی بعد از کار در معدن، سخت ترین کار دنیاست.

اینکه کی روش سرمربی رئال مادرید و پرتغال و دستیار فرگوسن بوده و ما کی هستیم که او را نقد کنیم یک ماجراست، اینکه چطور امکان دارد بازیکنی مثل سعید عزت اللهی که رسماً از انجام بازی اول تیم ملی محروم است (دریافت کارت قرمز در دور مقدماتی) دعوت می شود و اینکه استیون بیت آشور چهار سال پیش که جوانتر هم بود از او معجزه یا تفاوت خارق العاده ای با بازیکنان داخلی ندیدم باز هم دعوت شده است یکطرف! بهرحال ما کی باشیم که در مورد کی روش حرف بزنیم اما چرا در این لیست نام مهدی رحمتی وجود ندارد؟

می توان آمادگی بدنی را برای بازیکنان به عنوان یک عنصر اصلی قلمداد کرد و با محاسبه میزان رفت و برگشت بازیکنی مثل آلبا در سمت چپ اسپانیا او را با بازیکن مستقیم ایران مقایسه کرد اما در همه ادوار جام جهانی دیده ایم که دروازه بان های پرسن و سال اتفاقاً در چارچوب دروازه ایستاده اند و با چنین توجیهی نمی توان روی نام مهدی رحمتی 35 ساله قلم کشید.

او و کی روش قریب به 5 سال پیش در اردوی تیم ملی با هم برخورد داشتند و کی روش دست به ریسکی خطرناک زد و رحمتی را از ترکیب تیم ملی اخراج کرد. آن روزها اگر درخشش معجزه آسای رحمان احمدی در سئول نبود امکان داشت ما به جام جهانی صعود نکنیم اما شانس مربی موزامبیکی-پرتغالی ایران را سفت بغل کرد تا از آن گذرگاه خطرناک به سلامت عبور کند.

در همه این سالها با آنکه رحمتی عذرخواهی کرد اما کی روش سرسوزنی انعطاف به خرج نداد در حالیکه در این پنج سال چندین متهم به قتل با گذشت خانواده مقتولین از طناب دار رهایی یافته اند اما به نظر رحمتی دست به کشتار دسته جمعی زده است که امکان بخشش او وجود ندارد.

حفظ نظم تیمی کار آسانی نیست و کی روش علیرغم ارائه بازی های نه چندان دلچسب به خوبی از پس مدیریت تیم برآمده و در این سالها سرکشی از کسی ندیده ایم اما رحمتی این روزها یکی از آماده ترین دروازه بانان لیگ است و می توان با قاطعیت گفت اگر درون دروازه استقلال نبود این تیم نه جام حذفی را کسب می کرد و نه به این مرحله از لیگ قهرمانان آسیا می رسید، حذف او در نتیجه یک لجاجت فردی اگر به یک شکست ملی تبدیل شود باز هم قابل توجیه است؟

کارلوس کی روش کوتاه نخواهد آمد. فقط افرادی که اعتقاد دارند هرگز و هرگز اشتباه نمی کنند از سر تقصیر کسی نمی گذرند، او نشان داده است یک قدیس بی خطا و گناه است و کسی که یک خبرنگار را در پرتغال کتک زد یا آنکه به دلیل درگیری با افسران کنترل دوپینگ 6 ماه از فعالیتهای فوتبالی محروم شد احتمالاً یکی از ما بوده است وگرنه هیچ گَردی به دامانش نمی نشیند برای همین از خطای یک بازیکن نمی گذرد.

برتی فوکتس علیرغم جنجال های بسیار و اختلاف نظر شدید با لوتار ماتیوس او را برای جام جهانی 1998 دعوت کرد، تیته سرمربی برزیل زمانی گفت که نیمار الگوی بسیار بدی برای کودکان است و حالا او را ستاره تیمش می داند، امه ژاکه با زیدان در تیم ملی فرانسه مشکلاتی داشت و ... اما به جای پرتاب کردن بازیکنان به بیرون مشکلات را حل کردند تا یک بازی برد – برد را رقم بزنند.

نادیده گرفتن دروازه بانی مثل مهدی رحمتی، هدر دادن یک ستاره است که از خطای گذشته اش عبرت گرفته و می تواند یک سرباز برای تیم ملی کشورش در جام جهانی باشد. جایی که حق اشتباه نداریم. عدم دعوت از او هیچ دلیل فنی ندارد، تنها لجاجت فردی آقای کی روش باعث این اتفاق است.

تیم ملی ایران برای آقای کی روش تنها یک فرصت شغلی است. درست مثل زمانی که روی نیمکت امارات، آفریقای جنوبی، پرتغال و ... نشست و حالا به پشت سرش تعلق دارند، اما برای من جان و دل است. برای دوست داشتن و عاشق بودن به این تیم حقوقی نمی گیرم. نه به ریال و نه دلار. اما شکست خوردنش سخت قلبم را مچاله می کند و نمی توانم بعد از شکست و ناکامی بروم و با تیم دیگری قرارداد ببندم اما کی روش می تواند این کار را بکند و حق طبیعی اش است.

این نقد به معنای عدم کیفیت دروازه بانان دعوت شده نیست که اتفاقاً بسیار قابل احترام هستند اما مهدی رحمتی می تواند یکی از مسافران روسیه باشد. امید که درخشش دروازه بان های دعوت شده نشان بدهد که من اشتباه می کنم.  

۲۱۸ ۲۵  
آی اسپورت
2018-05-14 13:06:00
نظر دهید

۲۵ نظر
hamid
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۲۱
"در همه این سالها با آنکه رحمتی عذرخواهی کرد اما کی روش سرسوزنی انعطاف به خرج نداد"
کی عذرخواهی کرد که ما ندیدیم !
ميلاد
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۲۴
كلا نويسنده شدن سما سو تفاهمي بود كه با مقاله امروز حل شد. كاري به خوبي و يا بدي كروش ندارم ولي تا وقتي منتقدان از جنس شما باشند هيچ خطري ايشون رو تهديد نميكنه.
آیدین
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۲۵
حیف حیف حیف
۹
شهرام
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۲۷
حداقل صبر میکردی مصاحبه امروز رحمتی رو گوش بدی!
تیم ملی ایشون تیم استقلال هست.
کسی که برای تیم ملی تاقچه بالا بزاره، هیچ جایی در تیم ملی نداره و هر کس ابتدا بالساکن باید سرباز بودن خودش و فدا کار بودن خودش رو نشون بده.
این کلید موفقیت و انسجام در تیم ملی هست. بازیکنا حتی یه مشکل کوچیک باهم ندارن و هر کدوم سرشونو برای بقیه تیم میدن. این روحیه ملی هست.
رحمتی همچنان تو استقلال هم موش میدئونه، آدمی هست که اهل باند بازی هست و الانم خیلی زیبا، سید حسین حسینی رو برده تو انزوا! مطمئن باش؛ میک ذات رحمتی رو شناخت و کنایه زد شیرای پیر همیشه میخوان جلوی شیرای جوون رو بگیرن!
رحمتی الان هم تو استقلال باند داره و اگه شفر میخواد با استقلال موفق بشه باید این باند رو متلاشی کنه.
اشکان4
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۳۷
چندین بار در مصاحبه هاش عنوان کرد که کارش اشتباه و از روی احساسات بوده
اشکان4
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۳۸
چندین بار در مصاحبه هاش عنوان کرد که کارش اشتباه و از روی احساسات بوده
شاه ببخشه وزیر نمی بخشه
میم
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۴۴
این قسمت رو جدی گفتی: نادیده گرفتن دروازه بانی مثل مهدی رحمتی، هدر دادن یک ستاره است ... ستاره ؟؟؟
آرش
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۵۴
آقا من به عنوان پرسپولیسی به نظرم دیگه الان حق رحمتی هست که دعوت بشه همونطور که حق چشمی و نور افکن نیست
بس
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۳:۵۵
لطفا قبل از نوشتن متن کمی به بازی ازبکستان و لبنان فکر می کردید!
SA.ADI
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۱۷
کاش که مینوشتی که از رحمتی چی گرفتی که الان کیروش شده شمربن زلجوشن و رحمتی شده مظلوم ترین و معصوم ترین فرد روی زمین
حمید
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۲۶
نظر شما برای خودتان محترم است ولی جناب رحمتی در سخترین شرایط تیم ملی را تنها گذاشت و برخلاف ادعای شما ، هرگز عذرخواهی هم نکرد .
امیرعباس
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۵
در جامعه ای که هر لحظه خطوط قرمز در نوردیده میشوند خیلی مسخره و احمقانست که مهدی رحمتی تنها کسی باشه که هزینه پرداخت بکنه !!بهرحال احتمالا اسم سید مهدی رحمتی در تاریخ ایران خواهد ماند نه بخاطر توانایی بینظیرش در دروازه بانی بلکه به این سبب که تنها ایرانی در طول تاریخ بود که بابت خطای حرفه ای که مرتکب شد مجازات شد!
444
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۸
کیروش نشون داده عقده ها و حسادت هاش از هرچیزی مهمتره
نظر ٣
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۹
جقدر احمقه اين نويسنده! جون سعيد عزت الهي بازي اول محرومه نبايد دعوت بشه!! جقدر ادم ميتونه نفهم باشه! رو جه اصلي اين ادم شده نويسنده؟!!!!!
مارال
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۴۷
واقعا جاش خالیه تو تیم ملی !
ناصر شجاعی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۵۲
چرا نمیگی به چه دلیل رحمتی عذرخواهی نکرد ؟
۶
amir
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۱۲
آقا چرا دروغ میگی؟ رحمتی کی عذرخواهی کرد؟ اصلا مگه کاری کرده بود که عذرخواهی کنه؟ همونطور که برانکو عذرخواهی نکرد. آدم بی شخصیتی مثل کیروش محتاج معذرت خواهی دیگرانه و جالبه که همیشه هم سنگ روی یخ شده
۹
فرامرز
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۴۱
یکی از مغرضانه ترین متنهای ورزشی بود. رسالت خبرنگاری بی غرض بودن است. حتی بوقچی های شریف باشگاه استقلال، این چنین برای حمایت از رحمتی از اعتبار خودشان مایه نمیگذارند. شرم بر شما با این نوشته.
Saeed
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۵۹
همین امه ژاکه که مثال زدی اون زمان دیوید ژینولا و اریک کانتونا رو که تو اوج بودن دعوت نکرد تیم ملی و هیچ مشکلی با زیدان هم نداشت.البته که این چیزا رو نمیدونی.فقط یه چیزی اینجا مینوسی چون که شغل تو خبرنگاری نیست و از این کار پول نمیگیری چه به ریال چه به دلار،در آمدت از جای دیگه ایه!!!
از اونجایی که اطلاعات فوتبالی چندان زیادی نداری باید بهت بگم که دوست عزیزت مهدی رحمتی بیشتر بازی های این فصل رو نیمکت ذخیره ها نشسته و در واقع دروازه بان دوم استقلال محسوب میشه.به نظر نمیرسه عدم دعوت از دروازه بان دوم یه تیم خیلی عجیب باشه.
به هر حال تو سعی خودتو کردی
شاهین ممسنی ❤❤
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۴۹
با سلام خدمت برادر احسان محمدی!
کانال تلگرامی شما را پیگیری می کنم و گاهی اوقات مطالبِ قابل تاملی کار میکنین..
مشخصن در حوزه اجتماعی و فرهنگی که گویا مطالعه هم دارین و جدیدن کتابی هم منتشر کردین.
قبلن یه متن کار کردین و علی دایی را لایق تر و موفق تر از علی کریمی معرفی کردین!
https://khabarfarsi.com/u/50956266#redirect
من اون متن را بارها خوندم و به این نتیجه رسیدم در جامعه ما ریاکاران و بچه زرنگ ها و حزب بادها و اونایی که هیچ پرنسیبی ندارند جز چپاول و خوردن و بی خیال بودن موفق تر و قابل احترام هستند و اونهایی که حرف دلشون رو می زنن و شجاع هستن و نترس احمق تر!
این یادداشت دومین یادداشت مضحکی ست که از شما می خوانم با عرض پوزش!
کاش بیشتر تو حوزه کاری خودتون قلم بزنین و توهم من تو همه حوزه ها صاحب نظرم نداشته باشین‌
عبدالله
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
متاسفانه برای برخی انتقاد از کیروش انگار توهین به ایران و ایرانی است.
رحمتی همین الان هم از برخی دروازه بان های دعوت شده به اردو سرتر است.
اگر در جام ملتهای آسیا رحمتی توی دروازه بود، شک ندارم از 7 یا 8 پنالتی عراقی ها حداقل 3 تاش را میگرفت . ما جام ملتهای آسیا 2015 استرالیا را به لجبازی بچگانه کیروش باختیم
فرهاد
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۴۱
رحمتی برود تیم ملی؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا گاهی به عقل برخی افراد باید شک کرد.
۸
ناصر شجاعی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۵۵
اینکه برای دعوت رحمتی به دروغ میگید کیروش اخراجش کرده نشون میده که میخواهی علیه تیم ملی جنگ روانی راه بنوازی.
رحمتی خودش از این رفت و حاضر نشد از تیم ملی و کادرش و بازیکنان عذرخواهی کنه .
۷
ننگ بر موزامبيک، سلام بر کرواسی!
سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۲:۳۵
"تیم ملی ایران برای آقای کی روش تنها یک فرصت شغلی است. درست مثل زمانی که روی نیمکت امارات، آفریقای جنوبی، پرتغال و ... نشست و حالا به پشت سرش تعلق دارند، اما برای من جان و دل است. برای دوست داشتن و عاشق بودن به این تیم حقوقی نمی گیرم. نه به ریال و نه دلار."

وای آره احسان جون عشق خالص امثال تو به تيم ملی از حملات بی وقفهٔ چند سال
اخيرتون پيداست! وقتی قلم به مزدهای شريف از هر فرصت برای تخريب تيم ملی و کوبيدن
مربيش استفاده ميکنن، وقتی از يک کروات هفت خط که در اين دو سال دم به ساعت چوب لای چرخ
تيم ملی گذاشت دفاع ميکنن، وقتی لحن هر جملشون پدرکشتگی و کينه عليه مربی "موزامبيکی-پرتقالی"
رو فرياد ميزنه، انگيزه جز عشق ميهن چی ميتونه باشه؟:)... رنگ پرستی يا تعصب بيمارگونه به يه
پرفسور مهندس کروات که صد در صد نيست! اين وصله ها به قلم به مزدهای شريفی مثل تو نميچسبه!
اصلاً هم تابلو نيست که منشاً سوزشتون از کجاست:)

جالبتر از همه اينکه هم استولهٔ اينستاگرام و هم دلواپس های قلم به مزد از يه طرف با نقاب
وا مصيبتای ضد استکبار و مبارزه با استعمار وارد ميشن، از طرف ديگه هرجور شده اين
واژهٔ "موزامبيکی" رو ياداوری ميکنن که يعنی خاک تو سرت بدبخت تو يه آفريقايی بيشتر نيستی:)

آقا جان لطفاً با همين فتح الفتوح برابر تيم هفتم امارات حالتونو بکنيد، تيم ملی رو سر جدتون
بيخيال شيد.
۶
آبتین
چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۰۶:۴۶
من بهت چه طوری ثابت کنم تاجی دو آتیشه م. اما رحمتی بدرد تیم ملی کیروش نمی خوره. رحمتی هیچوقت از اینکه بتونه خودش اوضاع رو دستش بگیره بدش نمیاد و همیشه میخواد بازیکن سالار بمونه. حتی الان که داره ادای حرفه ای ها رو در میاره. اونایی که تو باشگاه هستن می دونن من چی میگم. رحمتی هنوز بیشترین تاثیر رو روی لیدرهای استقلال و مدیریتش میذاره. بذارید کیروش کار خودش رو بکنه. ربطی به قتل نداره. عیار رحمتی با تمام توانایی هاش به تیم ملی نمی خوره. حتی وقتی که هیچ دروازه بان مطمئنی نداریم. من واقعا آرزومه که استقلال همیشه سربلند باشه. اما هیچوقت رنگی به جریان تیم ملی نگاه نکردم. کاری که اکثر آبی و قرمزها می کنن.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر