فهرست
یادداشت روز : از اشک های مارادونا تا پشت خط ماندن کارلوس تبس ؛ داستان ناکامان لیست نهایی آلبی سلسته ( قسمت اول )
یادداشت روز : از اشک های مارادونا تا پشت خط ماندن کارلوس تبس ؛ داستان ناکامان لیست نهایی آلبی سلسته ( قسمت اول )

یادداشت روز : از اشک های مارادونا تا پشت خط ماندن کارلوس تبس ؛ داستان ناکامان لیست نهایی آلبی سلسته ( قسمت اول )

آی اسپورت - سرانجام داستان اعلام لیست نهایی تیم ملی آرژانتین برای جام جهانی برزیل نیز به پایان رسید و الخاندرو سابه یا 23 بازیکن منتخب خود را اعلام کرد.

اوتامندی ، سوسا و ادر با نه گا سه خط خورده این لیست بودند. حذف بانه گا به نوعی برای تمام آرژانتینی ها یک سورپرپرایز محسوب می شد. بازیکن سابق بوکا و نیوولز الدبویز و حال حاضر والنسیا به گالری ستاره هایی که پشت دربهای جام جهانی مانده اند اضافه شد.

پس از عدم دعوت کارلوس تبس به لیست 30 نفره ، همه تصور می کردند که او تنها ستاره ای خواهد بود که به هر دلیلی نخواهد توانست تا آلبی سلسته را در جام جهانی برزیل همراهی کند اما با اعلام لیست 23 نفره مشخص شد که بانه گا را نیز باید همچون تبس به لیست بلندبالای ستاره های آرژانتینی پشت خط مانده اضافه کنیم .

در زیر نگاهی می اندازیم به داستان پشت خط ماندگان جام جهانی در تاریخ فوتبال آرژانتین از جام جهانی 1974 تا به امروز :

\"5.jpg\"

جام جهانی 1974

پس از آنکه آرژانتین موفق به صعود به جام جهانی 1970 نشد ، انریکه عمر سیوری توانست این تیم را در سال 1974 به جام جهانی آلمان برساند. وی پس از صعود از سمت خود استعفا داد و  ولادیسائو کاپ جانشین وی شد.

آرژانتین در آن مقطع قبل از رفتن به جام جهانی دو بازی تدارکاتی برگزار نمود . اولین بازی مقابل فرانسه بود که با برتری 1-0 آلبی سلسته به پایان رسد . اما در دومین بازی در یک بازی انتقاد آمیز 4-1 از هلند یوهان کرایف شکست خورد.

در آن بازی بود که مهاجم این تیم \" روکه آوایای \" مصدوم شد و به همین دلیل آقای کاپ مجبور شد تا برای وی بدنبال یک جانشین مطمئن باشد. نام دو نفر در آن زمان برای جانشینی آوایای مطرح شد.

کارلوس بابینگتون مهاجم انگلیسی الاصل تیم هوراکان و کارلوس آیمیار مهاجم بلندبالای روساریو سنترال . هر دو بازیکن در آخرین بازی تدارکاتی آرژانتین پیش از جام جهانی که به برتری 3-1 این تیم انجامید عملکرد و همکاری بسیار درخشانی از خود نشان دادند .

با این وجود در کمال تعجب این بابینگتون بود که در نهایت جزو نفرات اعزامی به آلمان معرفی شد. او در اولین بازی آرژانتین در آن جام که به شکست 3-2 در برابر لهستان انجامید نیز از ابتدا بازی کرد و زننده یکی از دو گل آرژانتین نیز بود.

در واقع حذف آیمیار و رفتن بابینگتون به جام جهانی 1974 آلمان را می توان اولین شگفتی در لیست نفرات اعزامی آرژانتین به جام جهانی قلمداد کرد .

\"1.jpg\"

جام جهانی 1978 آرژانتین

در جام جهانی 1978 سرمربی تیم ملی آرژانتین سزار لوئیس منوتی بود. او در ابتدا نام 40 بازیکن را برای حضور در این مسابقات اعلام نمود اما کمی بعد ، این لیست به 25 بازیکن کاهش یافت.

منوتی اولین مربی ای بود که در سال 1977 و در بازی دوستانه مقابل مجارستان به مارادونا میدان داد و دیه گو در سن 16 سالگی اولین بازی ملی خود را مقابل این تیم برگزار کرد.

او تا روز اعلام اسامی 22 بازیکن نهایی جزو امیدهای اصلی برای حضور در لیست نهایی بود اما 19 می 1978 دقیقا اتفاق متضادی افتاد و از آن روز به عنوان یکی از تلخ ترین روزهای دوران ورزشی مارادونا یاد می شود.زمانی که لیست نفرات نهایی اعلام شد و نام دیه گو در این لیست نبود.

او به همراه ویکتور بوتانیس و اومبرتو براوو از لیست نفرات اعزامی خط خورده بود . مارادونا کمپ ناتالیو سالواتوری را با عصبانیت ، با چشمانی گریان و با این سوال که به چه دلیل خط خوردم ؛ ترک کرد.

به جای او و در پست او بتو آلونسو انتخاب شده بود. کسی که تا آن زمان به مدت 3 سال از تیم ملی آرژانتین دور بود. وی در سال 1975 زمانی که به فرانسه رفت از تیم ملی نیز دور شد اما 6 ماه مانده به مسابقات جام جهانی به آرژانتین و تیم سابقش رویرپلاته بازگشت و آنجا بود که بار دیگر احیا شد و منوتی را مجاب کرد تا در آخرین اردوی تیم ملی نام او را نیز بگنجاند.

او کاپیتان اول آرژانتین به حساب می آمد. در آن زمان این شایعه دهان به دهان می چرخید که در پشت پرده خط خوردن مارادونا و دعوت بتو آلونسو ، دولت نظامی حاکم بر آرژانتین قرار دارد.

خود آلونسو بعدها چنین گفت : \" زمانی که منوتی مرا صدا زد و به تیم ملی دعوت کرد در اوج آمادگی قرار داشتم. با این وجود از خط خوردن دیه گو بسیار متعجب شدم . او می توانست در تیم ملی حضور داشته باشد و حتی به جای من بازی کند. \"\"2.jpg\"

جام جهانی 1982 اسپانیا

در این جام جهانی بازهم سزار منوتی سرمربی آرژانتین بود و به عنوان قهرمان ، بدون شرکت در مسابقات مقدماتی وارد جام جهانی اسپانیا شد.

در ابتدای سال 1982 منوتی نام 25 بازیکن را به عنوان لیست اولیه اعلام نمود و در نهایت با تکیه به اکثر بازیکنان تیم قهرمان 4 سال قبل بعلاوه مارادونا و رامون دیاز عازم اسپانیا شد.

4 بازیکن از لیست اولیه خط خوردند ؛ انزو بولری ، رائول چاپارو ، ادواردو بائوسا و خورخه گوردیو و سانتامارینا به عنوان مهاجم وارد لیست نهایی شد تا 22 بازیکن عازم اسپانیا شوند.

سانتامارینا که در لحظات آخر دعوت شده بود در دو مسابقه مقابل ال سالوادور و برزیل برای آرژانتین به میدان رفت. آلبی سلسته در این جام به توفیقی دست پیدا نکرد

\"3.jpg\"

جام جهانی 1986 مکزیک

\" من بدون کوچکترین تجربه بازی در تیم بزرگسالان به جام جهانی رفتم و اولین بازی ملی خودم را نیزمقابل انگلستان در بازی به آن مهمی انجام دادم \" اینها جملات هکتور انریکه هستند که دکتر بیلاردو سرمربی تیم ملی آرژانتین در جام جهانی 1986 مکزیک برای اولین بار وی را به تیم ملی دعوت کرده و با خود به مکریک برد.

در جام جهانی مکزیک ، بیلاردو همچنین بازیکنی همچون سلادا را بدون اینکه به وی یک دقیقه بازی برسد به جام جهانی برده بود. همچنین الارتی گوچه آ که مدتها از تیم ملی دور بود نیز در لیست نهایی تیم ملی آرژانتین قرار گرفت .

در آن جام که به قهرمانی تیم ملی آرژانتین نیز انجامید ؛ 4 بازیکن را می توان به عنوان غایبین سرشناس آلبی سلسته نام برد . نفراتی چون پاتو فیول ، انزو تروسرو ، میگل انخل روسو و ریکاردو گاره کا .

\"4.jpg\"

جام جهانی 1990 ایتالیا 

\" پس از 6 ماه شنا کردن ، در نزدیکی ساحل غرق شدم \" اینها جملات خورخه والدانو پس از خط خوردن از لیست نهایی جام جهانی 1990 ایتالیا بودند.

دکتر بیلاردو در میان تعجب همگان نام والدانو ستاره آن زمان رئال مادرید و زننده یکی از سه گل آرژانتین در فینال جام جهانی 1986 را از تیم ملی خط زد. والدانو که در سال 1987 به دلیل هپاتیت بی مدتی فوتبال را گنار گذاشته بود به اصرار بیلاردو بار دیگر به فوتبال بازگشت اما نهایتا خود بیلاردو بود که نام او را در لیست 22 نفره نهایی برای جام جهانی ایتالیا قرار نداد.

به جای او گابریل کالدرون بازیکن آن روزهای پی اس جی عازم ایتالیا شد. از دیگر خط خورده های عجیب این لیست نیز رامون دیاز و تاتا براون بودند. کسانی که در سال 1989 با اینتر قهرمانی سری آ شده بودند.

\"7.jpg\"

canchallena.lanacion.ar :Pablo hacker

رضا سیف
     
آی اسپورت
2014-06-05 12:27:15
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر