فهرست
قصه ربیع‌خواه؛ کیسه بوکسی که قهرمان شد
قصه ربیع‌خواه؛ کیسه بوکسی که قهرمان شد

قصه ربیع‌خواه؛ کیسه بوکسی که قهرمان شد

آی اسپورت - بعد از چند روز پرتنش، محسن ربیع‌خواه قراردادش با پرسپولیس را به‌طور رسمی فسخ کرد و به حضور چهارساله‌اش در این تیم پایان داد. نوع جدایی ربیع‌خواه از پرسپولیس طوری بود که هم‌اکنون مدیران و مربیان باشگاه از این بابت تحت فشار قرار دارند. بسیاری از هواداران عقیده دارند حرمت این بازیکن حفظ نشد و او می‌توانست به شکلی پسندیده‌تر از تیم جدا شود. حقیقت آن است که نه موقع جذب ربیع‌خواه و نه سال‌های اول حضور او در پرسپولیس هیچ‌کس تصور نمی‌کرد زمانی جدایی این بازیکن به یک بحران نسبی در پرسپولیس تبدیل شود، اما حالا این اتفاق رخ داده است.

 

موج اول؛ همه طعنه می‌زدند

ربیع‌خواه ابتدای لیگ شانزدهم به پرسپولیس پیوست و این در حالی است که کمتر کسی شانس فیکس شدن برای او قائل بود. بسیاری بر این باور بودند که با حضور محمد انصاری و محمدامین آرام‌طبع در پست دفاع چپ، جایی برای ربیع‌خواه باقی نخواهد ماند. او اما از فرصت مصدومیت رقبایش استفاده کرد و از همان مسابقه اول فیکس شد. بعدها ربیع‌خواه در پست‌هایی مثل دفاع وسط و هافبک دفاعی هم تست شد. او بین مناطق مختلف زمین جابه‌جا می‌شد، اما به‌ندرت از ترکیب بیرون می‌رفت. حقیقت آن است که در تیم پر از فانتزی‌باز پرسپولیس، کیفیت ربیع‌خواه شمار زیادی از هواداران و منتقدان را متقاعد نمی‌کرد، اما برانکو به این بازیکن اعتقاد راسخ داشت. سرمربی کروات سرخپوشان جمله مشهوری داشت با این مضمون: «از ربیع‌خواه انتقاد می‌کنند چون به موهایش ژل نمی‌زند.» بعدتر به نوعی حتی بازی دادن به ربیع‌خواه برای برانکو حیثیتی شد؛ تا جایی که او بعضا زیاده‌روی می‌کرد. مثلا یک‌بار در داربی تهران، برانکو احمد نوراللهی آماده را نیمکت‌نشین کرد تا ربیع‌خواه فیکس شود. این مسئله به ضرر تیم و خود بازیکن تمام شد. آن بازی را استقلال با گل وریا غفوری یک بر صفر برد، اما هواداران پرسپولیس موقع تعویض شدن ربیع‌خواه به اندازه زدن یک گل شادی کردند! حتی یک‌بار عادل فردوسی‌پور در توصیف علاقه برانکو به این بازیکن گفته بود: «حتی پدر ربیع‌خواه هم اینقدر به او اعتقاد ندارد. » با این حال روزگار گذشت و گذشت و به آقای معمولی پرسپولیس عزت داد.

 

موج دوم؛ تو چقدر خوبی

 محسن ربیع‌خواه به‌تدریج در پرسپولیس پیشرفت کرد، اما منصفانه این پیشرفت از نظر فنی آنقدرها چشمگیر نبود. او به‌عنوان یک هافبک دفاعی تا روزهای آخر فوتبالش عمدتا نشانی از تکل‌های دقیق، شوت‌های خطرناک و حتی ضربات سر مؤثر بروز نداد، اما ویژگی‌های رفتاری او، بی‌حاشیه و در خدمت تیم بودنش باعث شد به‌تدریج مورد حمایت افکار عمومی قرار بگیرد. زمانی که حتی گابریل کالدرون هم به‌عنوان جانشین برانکو به ربیع‌خواه اعتماد کرد، روشن شد مربیان کارآزموده به‌وجود مختلف شاگردان‌شان توجه می‌کنند. به علاوه محسن به‌تدریج تبدیل به «آچار فرانسه» تیم شده بود و هر کجای پرسپولیس می‌لنگید، می‌شد روی او حساب کرد. بار اولی که پرسپولیس به نیمه‌نهایی آسیا رسید، در یک‌هشتم نهایی یک مصاف سخت با الدوحیل داشت. کمال کامیابی‌نیا هم قبل از این بازی کتفش را جراحی کرد، اما ربیع‌خواه در بهترین نمایش دوران حضورش در پرسپولیس، 90 دقیقه نام تائه‌هی را مهار کرد تا قرمزها بالا بیایند. حالا او رفته و خاطراتش بر جا مانده؛ هرچند مسلما موقع جدایی سزاوار احترام بیشتری بود.

 

همشهری ورزشی 

۱ ۵  
آی اسپورت
2020-10-21 09:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
علی پرسپولیسی
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹، ۱۲:۳۳
ما ها مردم احساسی و جوگیر و پوپولیست پروری هستیم. این بازیکن اومده توی پرسپولیس و فراتر از توانایی هاش جام و عنوان و اعتبار و اسم و رسم پیدا کرد به هر حال پول خوبی هم گرفت و حالا رفت. دقت کنید که ربیع خواه جوان نبود که اومد. قبلش کی میشناختش؟! چی بود؟ چقد پول داشت؟ اصلا جایی میرفت روش میشد بگه فوتبالیسته؟!
حالا به لطف خدا توی پرسپولیس بزرگ به همه چی رسید و دیگه وقتش بود بره. قطعا با حضور کمال و احمد و سرلک جایی برای ربیع خواه نبود. جایی هم باشه حق جوون ترای تیمه.
طرف تا 4 نسل بعدشو از پرسپولیس تامین کرده اونوقت زنش تو اینستاگرام میاد نفرین نامه مینویسه!! میخواستی پس شوهرتو نیگه داریم تا ابد 3 دنگِ دِرفشی فَرم به نامش بزنیم؟! پرسپولیس انقد بزرگه که زن و بچه این بازیکنا رو هم تو اینستاگرام شاخ میکنه و درآمدای میلیونی بهشون میده.
ربیع خواه دمش گرم بازیکن تیم بود کلی هم به خاطر پرسپولیس و برانکو حمایتش کردیم و جنگیدیم واسش ولی دیگه پر رو بازی و مظلوم نمایی کافیه. امثال ربیع خواه ها و ماهینی ها بیش از تواناییشون از پرسپولیس بهره بردن و حداقل خوبه موقع رفتن احترام بیشتری به تیم و هواداراش بذارن.
اینا حرف هواداریه که سر ربیع خواه زیاد جنگیده. ولی برای من فقط پرسپولیس مهمه. حتی علی کریمی هم بدون پرسپولیس واسه من هیچه. چه برسه بقیه!
طرفدارای تیمای دیگه هم که مثلا ناراحتن, چرا به تیماشون فشار نمیارن که با ربیع خواه قرارداد ببندن تا خودشو خانوادش از ناراحتی در بیان؟؟!
۸ ۱
اقلیت تاس
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹، ۱۵:۲۱
این دفاعیات فقط از طرف اقلیت تاس برای ایجاد حاشیه صادر شده،چطور تا پارسال این بازیکن را متهم به پرداخت پول به برانکو میکردن؟؟ این جماعت هوچی گر متوهم این حرفها را از حب علی نمیگن... بوی تعفن توطئه های کثیفشون دیگه همه جا را گرفته
۶
مهران
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹، ۱۵:۰۵
حسن ربیع خواه یک بازیکنی فداکار، باشرف و بدون حاشیه و رو راست بود جایگاه اون نزد هواداران واقعی تیم بسیار بالا می باشد. کاش به نحو شایسته از زحمات این بازیکن قدرشناسی میشد. به هر حال از شما ممنونیم آقای ربیع خواه ..انسان باشخصیت..
۷
مهران
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹، ۱۵:۰۸
محسن ربیع خواه بازیکنی فداکار، باشرف و بدون حاشیه و رو راست بود جایگاه اون نزد هواداران واقعی تیم پرسپولیس بسیار بالا می باشد. کاش به نحو شایسته از زحمات این بازیکن قدرشناسی میشد. به هر حال از شما ممنونیم آقای ربیع خواه ..انسان باشخصیت..
۴
مهران
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹، ۱۵:۰۸
محسن ربیع خواه بازیکنی فداکار، باشرف و بدون حاشیه و رو راست بود جایگاه اون نزد هواداران واقعی تیم پرسپولیس بسیار بالا می باشد. کاش به نحو شایسته از زحمات این بازیکن قدرشناسی میشد. به هر حال از شما ممنونیم آقای ربیع خواه ..انسان باشخصیت..
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر