فهرست
هری فانوسی
هری فانوسی

هری فانوسی

آی اسپورت - «سلام بن. ویدئویت را دیشب تماشا کردم و خیلی برایم الهام‌بخش بودی. شنبه مبارزه خواهیم کرد تا لبخند را روی صورت‌ات نگه داریم.» توئیت هری کین به بن ویلیامز، کودک 5ساله انگلیسی بزرگ‌ترین دلیل است تا باور کنیم انگلستان به فینال جام‌جهانی خواهد رسید. مخاطب توئیت کاپیتان سه‌شیرها، پسربچه‌ای 5ساله است که با بیماری سرطان مبارزه می‌کند. پسربچه‌ای که شب پیش از مسابقه یک‌چهارم نهایی با سوئد در بیمارستان برایش تولد می‌گیرند. بعد هم کادوی تولدش را باز می‌کند و وقتی چشمش به کاپ جام‌جهانی می‌افتد، لبخندی شیرین می‌زند و آن را در آغوش می‌گیرد. در فیلم ویدئویی، بن در حالی که لباس تیم‌ملی انگلیس را پوشیده، کاپ را محکم توی بغلش گرفته و به کسی تحویل نمی‌دهد. انگار بن ویلیامز هم می‌داند داستان این جام‌جهانی با باقی جام‌های جهانی متفاوت است.

در روزهایی که روابط انگلستان و ایرلند هنوز بهبود پیدا نکرده، فرزند یک خانواده مهاجر ایرلندی، رهبر و کاپیتان سه‌شیرها شده است. هری ادوارد کین که پدرومادرش از سواحل غربی ایرلند به شمال‌شرقی لندن و ناحیه‌ای موسوم به چینگورد مهاجرت کردند تا هری تمام دوران کودکی‌اش را در فاصله دومایلی ورزشگاه خانگی تاتنهام، وایت هارت‌لین بازی کند و بزرگ شود. ایرلندی‌ها برای طعنه زدن به انگلیسی‌ها، هری کین را به شخصیتی افسانه‌ای در فولکلور ایرلند، «جک فانوسی» تشبیه می‌کنند. داستان کشاورزی مست به نام جک که شیطان را گول می‌زند. کاری که باعث می‌شود جک به جای رفتن به بهشت یا جهنم، به برزخ تبعید شود. جک هم با یک ترب بزرگ و زغالی که شیطان از جهنم به سمتش پرت کرد، فانوسی ساخت و از آن برای هدایت ارواح سرگردان استفاده کرد. فانوس فوتبال انگلیس حالا در دستان هری کین است. ایرلندی‌ای که ارواح سرگردان را از اطراف لباس سه‌شیرها دور کرد. ارواحی مانند استیو مک‌منمن، رابی فاولر، وین رونی، جرارد، لمپارد و خیلی‌های دیگر که هر وقت لباس تیم ملی انگلیس را می‌پوشیدند، تبدیل به ارواحی می‌شدند که نشانی از کیفیت‌ باشگاهی‌شان بروز نمی‌دادند. «هری فانوسی» برای هدایت فوتبال انگلیس از روزمرگی‌ها آمد و تا همین‌جا هم ثابت کرده گاهی وقت‌ها ایرلندی‌ها، تعهد بیشتری به لباس سه‌شیرها دارند، تا انگلیسی‌هایی که همه‌چیز را از دریچه تکبر می‌بینند. داستان زندگی هری کین پر از واژه‌هایی چون تعهد و مسئولیت است. با وجود پذیرفته شدن در آکادمی فوتبال آرسنال، به تاتنهام و وایت‌هارت‌لین متعهد ماند و از 11سالگی در باشگاه محبوب دوران کودکی‌اش حضور دارد و ظاهرا هیچ پیشنهاد و وسوسه‌ای از طرف رئال‌مادرید نمی‌تواند ستاره تاتنهام را از لندن خارج کند. سال 2005 با کتی گودلاند، دوست دوران کودکی‌اش آشنا شد و 12سال بعد، وقتی تبدیل به بهترین گلزن لیگ‌جزیره شده بود، با هم‌مدرسه‌ای‌اش ازدواج کرد. او همیشه متعهد بوده؛ به کتی گودلاند، هواداران تاتنهام، و البته بن ویلیامز. هری کین به بن کوچولو قول داده جام‌جهانی را به خانه‌اش بازگرداند. بعد از 52سال رنج و شکست و عادت به بازنده بودن. او بهترین کاپیتانی است که سه‌شیرها به خودشان دیده‌اند. کسی که برخلاف بیشتر انگلیسی‌ها، عادت به شادخواری ندارد، علاقه‌ای به کلاب‌های شبانه نشان نمی‌دهد و جز مواقعی که به زمین گلف می‌رود، تمام فکروذکرش را فوتبال پر کرده است. مائوریسیو پوچتینو یکبار اعتراف کرده بود همسرش به علاقه او به هری کین حسادت می‌کند، هواداران اسپرز او را «توتی تاتنهام» می‌دانند و گری لینه‌کر هشتگ «هری قهرمان» را برایش راه انداخت. قهرمانی که برای موفقیت تیمش هر کاری می‌کند.

او شبیه لئو مسی و نیمار نیست. ستاره‌هایی که باری بر دوش آرژانتین و برزیل بودند. حتی شبیه کریس رونالدو هم نیست که خودش را مقید به اصول دفاعی نداند. اگر امروز هری کین را جلوی مدافعان انگلیسی دیدید، یا حول‌وحوش دایره میانی زمین فوتبال و در حال درگیری برای گرفتن توپ، تعجب نکنید. او شبیه تمام فرماندهان بزرگ در صف اول جنگ حضور دارد. فرقی هم نمی‌کند هدف حمله به دیوار مدافعان سوئد باشد، یا دفاع برابر مهاجمان کروات. او مدرن‌ترین رهبر دنیاست؛ مهاجمی که هر تیمی آرزوی داشتنش را دارد. برای همین هم هست که رئال‌مادرید هر تابستان با یک پیشنهاد بالاتر سراغش می‌رود؛ و البته با جواب منفی کاپیتان روبه‌رو می‌شود. سانتر از جناحین، ضدحمله‌های سریع، شوت از راه دور، زدن به عمق مدافعان، یا لمس کردن توپ در محوطه شش‌قدم. وقتی هری کین را داشته باشید، تمام این راه‌ها به دروازه حریف ختم می‌شوند. شیوه گلزنی در تاتنهام و تیم ملی انگلیس تنها یک فرمول دارد؛ «کاپیتان هری را پیدا کن و توپ را به او بسپار.» برای همین هم هست که آمار گل‌هایش با ضربه سر، پای چپ و پای راست در طول یک‌فصل تقریبا برابر است. کاپیتان هری، هری فانوسی، هری قهرمان، توتی تاتنهام یا هر اسم دیگری که داشته باشد، فرقی نمی‌کند. تا اطلاع ثانوی تنها دلمشغولی هری ادوارد کین زنده نگه داشتن لبخند روی لب‌های بن ویلیامز 5ساله است. پسربچه‌ای که شاید آن‌قدر زمان برایش نمانده باشد که رویاهایش تا 4سال بعد و قهرمانی سه‌شیرها در قطر 2022 امتداد پیدا کنند.

 

۲    
آی اسپورت
2018-07-11 19:58:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر