فهرست
خط آتش بارسا، ترسناک‌تر و هیجان‌انگیزتر از رئال
خط آتش بارسا، ترسناک‌تر و هیجان‌انگیزتر از رئال

خط آتش بارسا، ترسناک‌تر و هیجان‌انگیزتر از رئال

آی اسپورت - بارسلونا و رئال مادرید در فصل نقل و انتقالات تابستان امسال، بسیار فعال و پر سر و صدا نشان داده‌اند. مهمترین خرید‌ها یا گزینه‌های خرید این دو تیم هم تا اینجا مربوط به بخش هجومی هر دو تیم بوده است. اگر حضور نیمار و گریزمن در بارسلونا قطعی شود (که به نظر می‌رسد چنین هم بشود) خط حمله احتمالی بارسلونا متشکل از مسی، سوارس، نیمار و گریزمن خواهد بود که فصل گذشته در مجموع ۱۲۰ گل به ثمر رسانده‌اند و این یعنی ۳۸ گل بیشتر از نیرو‌های هجومی که رئال در اختیار دارد متشکل از ادن آزار، یوویچ، بن‌زما و وینیسیوس. البته شاید کیلیان امباپه هم گزینه‌ای دیگر باشد که به نیرو‌های تهاجمی رئال مادرید اضافه شود، اما تا اینجا درصد قطعی شدن این انتقال، در حدی نبوده که در رسانه‌ها به عنوان یک مورد انجام شدنی از آن یاد شود.

برتری

بدون توجه به اینکه ارنستو والورده، سرمربی بارسلونا چگونه می‌خواهد خط حمله (احتمالی) خود را در زمین قرار دهد، اما بدون شک مربع مسی، سوارس، نیمار و گریزمن می‌تواند یک ماشین گلزنی پرقدرت را تشکیل دهد.  مسی ۵۱ گل، سوارس ۲۵ گل، نیمار ۲۳ گل و گریزمن ۲۱ گل در فصل گذشته زده‌اند و از این نظر به مربع جدید رئال مادرید برتری دارند، اما اصلاً نمی‌توان گفت که این آمار و ارقام می‌تواند برتری آبی‌واناری‌ها در این فصل را رقم بزند چراکه کنار هم قرار گرفتن این بازیکنان کنار یکدیگر می‌تواند کاملاً ماجرای متفاوتی را رقم بزند، با این وجود، ۳۸ گل برتری، آمار قابل توجهی به شمار می‌رود.

آمار خیره‌کننده

اگر گریزمن را از ترکیب خط حمله بارسا کنار بگذاریم آمار مثلث MSN هم به تنهایی بسیار خیره‌کننده است. مسی، نیمار و سوارس در سه فصلی که کنار یکدیگر در نوکمپ بازی کردند در مجموع ۳۶۴ گل به ثمر رساندند و ۲۱۱ پاس گل داشتند.  بعد از زدن ۱۲۲ گل در فصل ۱۵-۲۰۱۴ (که در آن فصل سوارس به دلیل محرومیت تا ماه اکتبر نمی‌توانست بازی کند) آن‌ها رکورد خود را در فصل ۱۶-۲۰۱۵ به ۱۳۱ گل ارتقا دادند. نیمار فصل بعد دچار افت شد، اما با این‌حال رکورد گلزنی این مثلث همچنان بالای ۱۰۰ گل بود و توانستند ۱۱۱ گل به ثمر برسانند. بعد از آن فصل هم با رفتن نیمار، این مثلث از بین رفت، اما حالا بازگشت دوباره ستاره برزیلی و اضافه شدن گریزمن می‌تواند مثلث خط حمله بارسا را به یک مربع مرگبار و البته هیجان‌انگیز تبدیل کند.

واکنش رئال مادرید

بعد از جدایی کریستیانو رونالدو در فصل گذشته، رئال مادرید در غیاب این فوق ستاره که هر فصل به طور میانگین ۵۰ گل برای این تیم می‌زد، به شدت به دردسر افتاد و فصلی ناامیدکننده را پشت سر گذاشت، اما مسئولان مادریدی برای جبران آن ناکامی‌ها، این بار خیلی زود در تابستان دست به کار شدند و دست به خرید دو ماشین گلزنی زدند: لوکا یوویچ که فصل گذشته ۲۷ گل برای فرانکفورت به ثمر رساند و ادن آزار که ۲۱ گل برای چلسی در فصل گذشته زده است. به این دو نفر باید بن‌زما که در فصل گذشته یکی از معدود بازیکنان خوب رئال مادرید بود و توانست ۳۰ گل به ثمر برساند را اضافه کرد. این دومین رکورد خوب گلزنی بن‌زما در رئال‌مادرید بود، او در فصل ۱۲-۲۰۱۱ زیر نظر مورینیو و در حالی که کنار رونالدو و ایگواین در خط حمله رئال مادرید بازی می‌کردند، توانست برای این تیم ۳۲ گل به ثمر برساند. دیگر ستاره هجومی رئال مادرید هم وینیسیوس است که البته فصل گذشته فقط چهار گل به ثمر رساند، اما انتظار می‌رود پیشرفتی چشمگیر را در این فصل و بعد از یک سال حضور در رئال مادرید، از خود نشان بدهد. با حضور یوویچ و آزار، رئال مادرید قدرت زیادی به خط آتش خود افزوده است، اما اگر بارسلونا بتواند همزمان نیمار و گریزمن را در این تابستان به تیم خود اضافه کند، رئال مادرید از نظر آمار گلزنی و قدرت خط حمله، دست‌کم روی کاغذ همچنان از رقیب سنتی‌اش عقب‌تر است. تفاوت ۳۸ گل در میزان گلزنی دو مربع خط حمله از این نظر اهمیت دارد که در صورتی که قرار باشد در مقاطع فشرده و سخت فصل، سیستم چرخشی برای استفاده از بازیکنان به کار گرفته شود، بازیکنان بارسا از نظر تجربه و اسم، قدرت بالاتری دارند و این می‌تواند در رقابت برای کسب قهرمانی لیگ –چیزی که رئال‌مادرید با زیدان به شدت دنبال آن است- کفه ترازو را به سمت کاتالان‌ها سنگین‌تر کند. رئال مادرید در طول هشت فصل گذشت فقط دو بار توانسته قهرمانی لالیگا را به دست آورد.

خبر ورزشی

۱    
آی اسپورت
2019-07-04 16:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر