فهرست
«خانم‌ها» معمار فرهنگ‌ هواداری در فوتبال ایران
«خانم‌ها» معمار فرهنگ‌ هواداری در فوتبال ایران

«خانم‌ها» معمار فرهنگ‌ هواداری در فوتبال ایران

آی اسپورت - حضور خانم‌های ایرانی در بازی با کامبوج بعنوان یک اتفاق مهم از بعد اجتماعی و ورزشی همچنان تیتر یک خبرگزاری‌های معتبر دنیاست. در فرهنگ ایرانی‌ها زنان همیشه نقش کلیدی و موثری در شکل‌گیری آداب و رسوم یک خانواده بخصوص مردان آن خانواده و در بعد کلان آن در یک جامعه دارند. ضرب‌المثل پشت هر مرد موفقی یک زن وجود دارد، مصداق بارز همین موضوع است .

وقتی داور هندی مسابقه ایران و کامبوج سوت پایان بازی را زد، تازه کار برای کدبانوهای ایرانی شروع شد. آنها طبق یک عادت پسندیده زنانه به نظافت جایگاه خود در استادیوم پرداختند تا نشان دهند جایی را که به سختی بدست آوردند برایشان چه اهمیتی دارد و قرار نیست به این راحتی‌ها آن را از دست بدهند. نظافت جایگاه هواداران در استادیوم‌ها رسم پسندیده‌ای است که هواداران تیم ملی فوتبال ژاپن سال‌هاست آن را اجرا می‌کنند و با این کار تصویر مثبتی از تمدن و فرهنگ چند هزار ساله خود به نمایش می‌گذارند. در فرهنگ ایرانی‌ها زنان به عنوان نماد زیبایی، پاکیزگی و آراستگی شناخته می‌شوند. آنها به خوبی در اولین حضورشان بعد از ۳۸ سال ممنوعیت، رد پای مثبتی از خود به جا گذاشتند.

در بازی با کامبوج جایگاهی به خانم‌ها تعلق گرفت که از نظر موقعیت و زاویه دید بازی مورد پسند هواداران حرفه‌ای استادیوم رونده نیست. نتیجه پیروزی تیم ایران در بازی با کامبوج با توجه به جایگاه دو تیم از قبل قابل پیش‌بینی بود و تجربه نشان داده هواداران زیادی از اینگونه بازی‌ها استقبال نمی‌کنند.

حضور تنها هوادار تیم ملی فوتبال کامبوج با یک طبل و پرچم کشورش آنهم در جایگاه VIP توی ذوق می‌زد وقتی کدبانوهای پرشور ایرانی پشت دروازه جای گرفته بودند. شایسته است با توجه به اهمیت و احترامی که مردان ایرانی به خانم‌ها دارند و همه جا با جمله  «حق تقدم با خانم‌هاست» از مسابقه بعدی جایگاه بهتری به آنها تعلق گیرد.

چند سالی است استادیوم‌های فوتبال در ایران محل استفاده از الفاظ رکیک و منشوری است و مصرف سیگار و انواع و اقسام مواد مخدر یک اتفاق کاملا عادی روی سکوهاست. حضور خانم‌ها با توجه به جایگاه اجتماعی بالایی که نزد آقایان ایرانی دارند می‌تواند بعنوان یک عامل بازدارنده کمک بزرگی برای کنترل حرکات منشوری در استادیوم‌ها باشد تا تلویزیون مجبور نشود صدای بازی را قطع کند.

خانم‌ها همیشه نقش مربی تربیتی را به خوبی ایفا می‌کنند. آنها می‌توانند با توجه به روحیه لطیف و زنانه‌شان و نقش مکملی که در زندگی اجتماعی برای مردان دارند، آرامش را به  سکوهای عصبانی و ناراحت استادیوم های ایران برگردانند، باید این پتانسیل را به خوبی مدیریت کرد.

شروع حضور بانوان در بازی‌های ملی بعنوان تماشاگر می‌تواند سرآغاز حضور مثبت آنها در بازی‌های باشگاهی باشد که تنش در آن بیشتر از بازی‌های ملی است، هوادارن مرد وقتی خانم‌ها را در کنار خود ببینند، با توجه به نگاه مثبتی که نشات گرفته از غیرت مردانه‌شان است، سعی در کنترل رفتارهای هنجارشکن اجتماعی دارند. باید در فرهنگ هواداری فوتبال به سمتی برویم که خانم‌ها بازی‌ها را در کنار مردان خانواده خود مثل پدر، برادر و همسر در نهایت امنیت و آرامش ببینند.

۷ ۱  
آی اسپورت
2019-10-13 02:06:00
نظر دهید

۱ نظر
هههههههههه
يكشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸، ۰۵:۲۸
ههههههههه.یه بازی با کاموج برنده شدیم.یکی مگه هیچ آسیبی به کسی نرسید یکی میگه پاقدم بانوان بوده یکی میگه فحشی داده نشد
یکی به اینها بگه بازی ملی بوده .اون باشگاهی هست فحش و صندلی و سنگ میاد مجید دلبندم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر