فهرست
موفقیت مدیریت استقلال نیست؟
موفقیت مدیریت استقلال نیست؟

موفقیت مدیریت استقلال نیست؟

آی‌اسپورت- مسأله پول نیست، مسأله چگونگی انتقال پول هم نیست. این را باید خیلی زودتر در باشگاه استقلال می‌فهمیدند. مسأله آن عبارتی است که در پایان آخرین ویدئوی آندره‌آ استراماچونی پیش از امضا به آن اشاره شده: با نهایت صداقت، آندره‌آ استراماچونی.

روابط باشگاه استقلال و سرمربی ایتالیایی هرگز به شکلی طبیعی و صادقانه نبود. همیشه رابطه‌ای مخدوش پیش می‌رفت و در تمام این‌ ماه‌ها امیرحسین فتحی و اعضای هیأت مدیره باشگاه یا حتی سرپرست تیم نتوانستند رابطه‌ای محترمانه و نزدیک با استراماچونی برقرار کنند. صداقت در رفتارها همان گمشده بزرگ در رابطه استراماچونی و استقلال است و هنوز به این تیم آسیب می‌زند و این وعده‌ها که فلان روز و بهمان ساعت پولت را واریز می‌کنیم، فقط نشانی از آن بی‌صداقتی‌هاست.

باشگاه استقلال در حساس‌ترین روزهای خود حتی مدیرعامل ندارد. اسماعیل خلیل‌زاده، عضو هیأت مدیره باشگاه بدون تجربه مدیریت ورزشی پیگیر پرونده حل اختلاف با استراماچونی است اما از سوی سرمربی به دروغگویی متهم می‌شود. اعضای هیأت مدیره استقلال هر کدام و هر روز حرف‌هایی را درباره اختلاف مالی با استراماچونی به زبان می‌آورند. سخنگوی وزارت ورزش و جوانان مدعی خوش‌حسابی همیشگی در ورزش ایران است و استراماچونی را مقصر می‌داند که چرا به جای ساعت ۱۲، ساعت ۱۵ شماره حساب را اعلام کرده، سرانجام نامه‌ای با لوگوی بانک سپه شعبه رم منتشر می‌شود که پول واریز شد و آخرش معلوم می‌شود هنوز هیچ مسیر شفافی برای ارسال پول پیدا نشده. این وسط باشگاه استقلال‌ فقط علی فتح‌الله‌زاده را کم داشت که او نیز خود را وارد این ماجرا کند و هر روز با اظهارنظرهایش به سرگیجه‌ها بیفزاید.

اما هیچ‌کس متوجه نیست که استراماچونی همانطور که استوری‌اش را با متن فارسی منتشر می‌کند، پیگیر اظهارنظرهای مقامات ایرانی طرف قراردادش نیز هست و متعجب مانده که کی و چگونه با این همه چهره رنگارنگ قرارداد امضا کرده که حالا باید وعده‌های آنها را بشنود. استراماچونی پس از انتشار نامه بانک سپه که باز هم پرداخت دستمزدش را تضمین نمی‌کرد، به این نکته اشاره داشت که با جایگاه حرفه‌ای او بازی شده و دیگر این شرایط را تحمل نمی‌کند.

این همان چیزی است که انگار در باشگاه استقلال کسی به آن توجه ندارد. شأن باشگاه، شأن سرمربی، شأن مدیران باشگاه، شأن عضوی از هیأت مدیره که در فرودگاه با کت و شلوار میهمانی‌اش منتظر دیدار با استراماچونی بود، شأن کسانی که هر روز وعده دادند، شأن کسانی که هر هفته گفتند شنبه و یکشنبه تعطیل است و دوشنبه واریز می‌شود، شأن کسانی که نمی‌دانند باید کمتر حرف زد و باید در یک نامه واحد و دقیق و بدون وعده‌های بیهوده موضع و درخواست و وضعیت باشگاه را به سرمربی یا وکیلش توضیح داد.

باشگاه استقلال کارش به جایی رسیده که درباره‌اش می‌گویند شما چرا یک مذاکره‌کننده کاربلد ندارید، کارش به جایی رسیده که درباره‌اش می‌گویند چرا زبان گفت و گو با مربی خارجی را بلد نیستید. اینها یعنی یک ساختار فشل در باشگاه‌داری، یعنی باشگاهی که مشاور حقوق بین‌الملل ورزشی ندارد که بتواند به او اعتماد کند و مذاکره با استراماچونی را به یک متخصص بسپارد.

مورد استراماچونی یکی از واضح‌ترین تصاویر از کیفیت نازل مدیریت ورزشی در ایران است و البته از نشانه‌های نادیده گرفتن موضوعی مهم به نام صداقت حرفه‌ای. چه استراماچونی برگردد و دوباره روی نیمکت استقلال بنشیند و چه برود و پشت سرش را نگاه نکند و البته باشگاه استقلال مجبور به پرداخت خسارتی بزرگ شود، در هر دو حالت نگاه‌ها به کیفیت مدیریت ورزشی در ایران تغییر نخواهد کرد و این ده روز جنجالی و اظهارنظرهای بی‌مایه و غیرحرفه‌ای در ذهن‌ها خواهد ماند. حتی بازگشت آندره‌آ استراماچونی به نیمکت استقلال هم موفقیت مدیریت باشگاه استقلال نیست.

۶    
آی اسپورت
2019-12-16 12:47:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر