فهرست
یادداشت روز : از اشک های مارادونا تا پشت خط ماندن کارلوس تبس ؛ داستان ناکامان لیست نهایی آلبی سلسته ( قسمت پایانی )
یادداشت روز : از اشک های مارادونا تا پشت خط ماندن کارلوس تبس ؛ داستان ناکامان لیست نهایی آلبی سلسته ( قسمت پایانی )

یادداشت روز : از اشک های مارادونا تا پشت خط ماندن کارلوس تبس ؛ داستان ناکامان لیست نهایی آلبی سلسته ( قسمت پایانی )

آی اسپورت - سرانجام داستان اعلام لیست نهایی تیم ملی آرژانتین برای جام جهانی برزیل نیز به پایان رسید و الخاندرو سابه یا 23 بازیکن منتخب خود را اعلام کرد.

اوتامندی ، سوسا و ادر با نه گا سه خط خورده این لیست بودند. حذف بانه گا به نوعی برای تمام آرژانتینی ها یک سورپرپرایز محسوب می شد. بازیکن سابق بوکا و نیوولز الدبویز و حال حاضر والنسیا به گالری ستاره هایی که پشت دربهای جام جهانی مانده اند اضافه شد.

پس از عدم دعوت کارلوس تبس به لیست 30 نفره ، همه تصور می کردند که او تنها ستاره ای خواهد بود که به هر دلیلی نخواهد توانست تا آلبی سلسته را در جام جهانی برزیل همراهی کند اما با اعلام لیست 23 نفره مشخص شد که بانه گا را نیز باید همچون تبس به لیست بلندبالای ستاره های آرژانتینی پشت خط مانده اضافه کنیم .

دیروز قسمت اول این یادداشت را تقدیم شما کردیم و امروز نیز قسمت دوم و پایانی داستان پشت خط ماندگان جامجهانی در تاریخ فوتبال آرژانتین از جام جهانی 1974 تا به امروز را برای شما آماده کرده ایم:

جام جهانی 1994 آمریکا

به مانند امسال ، لیست نهایی تیم ملی آرژانتین در سال 1994 روز 2 ژوئن اعلام شد. آلفیو بازیله مربی تیم ملی آرژانتین 21 بازیکن خود را انتخاب کرده بود و تنها در یک مورد تردید داشت.

کسی که خیلی ها گمان می کردند نفر 22 این فهرست باشد ، داریو فرانکو بازیکن تیم نیوولز الدبویز بود که بین سال های 1991 تا 1993 حضوری فعال در تیم ملی داشت.

اولین گل آرژانتین در دور مقدماتی را هم او به ثمر رسانده بود . وی در سال 93 از ناحیه زانو دچار شکستگی شد و همین باعث شد تا اوایل سال 94 به دو از میادین باشد.

در ماه مارس وی به تمرینات گروهی تیمش بازگشت و آلفیو بازیله در ماه می او را به تیم ملی دعوت کرد و حتی در یک بازی دوستانه برای آلبی سلسته به میدان رفت. با این وجود در میان تعجب همگان این آریل ارتگا ستاره تیم ریور پلاته بود که بجای فرانکو در فهرست نهایی جای گرفت.

کسی که تنها سه سال بود که در تیم بزرگسالان ریور مشغول بازی بود.ارتگا در سه بازی از 4 بازی آرژانتین در آن جام بازی کرد و بعد ها مادر داریو فرانکو اعلام کرد که علت عدم دعوت پسرش به تیم ملی ، سفارشات ماردونا به بازیله مبنی بر دعوت ارتگا بوده است.

مارادونا پس از شکست مفتضحانه 0-5 آرژانتین از کلمبیا در دور مقدماتی به تیم ملی بازگشته بود و کمک کرد تا این تیم به جام جهانی صعود کند.

جام جهانی 1998 فرانسه

مربی تیم ملی آرژانتین در آن مقطع دانیل پاسارلا ملقب به قیصر بود. وی 21 بازیکن از 22 بازیکن نهایی را انتخاب کرده بود و قرار بود تا از بین کریستین باسه داس بازیکن تیم ولس سارسفیلد که همراه این تیم قهرمان آرژانتین شده بود ؛ هرنان دیاس بازیکن تیم ریور پلاته و مهمتر از همه کلودیو کانیجیا ستاره تیم بوکاجونیورز که بیش از همه از جانب مطبوعات برای دعوت شدن به تیم ملی حمایت می شد یکی به لیست نهایی اضافه شود.

اما در نهایت تعجب هیچ کدام از این سه بازیکن به جام جهانی نرفتند و آبل بالبویی که یک سال و نیم از تیم ملی به دور بود ، در لحظه آخر مسافر فرانسه شد.

باسه داس در مصاحبه ای عنوان داشت که با وجود اینکه با تیم باشگاهیش قهرمان لیگ آرژانتین شده و قاعدتا باید خوشحال باشد اما درد عجیبی در بدنش بخاطر عدم دعوت به تیم ملی احساس می کند.

جام جهانی 2002 کره و ژاپن

کانیجیا که در سال 98 از طرف پاسارلا به جام جهانی دعوت نشد ، در سن 35 سالگی و در شرایطی که فصل خوبی را در رنجرز اسکاتلند سپری کرده بود در آخرین لحظات مسافر کره و ژاپن شد.با وجود اینکه در دو سال اول مربیگری مارسلو بیلسا جایی در تفکرات این مربی نداشت.

خوان رومن ریکلمه سمبل تیم بوکا جونیورز ، خاویر ساویولا بازیکن آن زمان بارسا و خولیو کروز که در بازی های دوستانه و دور مقدماتی در تیم ملی حاضر بودند ، نهایتا از لیست نهایی خارج مانده و به جام جهانی نرفتند.

جام جهانی 2006 آلمان

در این جام مربیگری آرژانتین بر عهده خوسه پکرمن بود . لیست نهایی آلبی سلسته در این جام پر از شگفتی بود. پکرمن بسیاری از بازیکنان شاخص این تیم که در لیگ های اروپایی حضور داشتند را به تیم ملی دعوت نکرد.

وی ترجیح داد از کسانی استفاده کند که در دور مقدماتی باعث صعود این تیم به دور نهایی شده بودند. از جمله بازیکنان مطرحی که توسط پکرمن پشت خط جام جهانی ماندند می توان به خوان سباستین ورون ، زانتی و والتر ساموئل بازیکنان تیم اینتر اشاره کرد.

ضمن اینکه ژرمن لوکس دروازه بان تیم ریور نیز بر خلاف تصور از لیست نهایی خارج شد. لوکس پس از آگاهی از خارج شدن از لیست تیم ملی با چشمانی اشکبار اردوی تیم را ترک کرد.

سال 2006 برای او به بدترین شکل ممکن پایان یافت. او در آن سال برادرش را به دلیل خودکشی از دست داد و مکان ثابتش در ریورپلاته را نیز به خوان پابلو کاریتزو واگذار کرد.

در آخرین لحظات ، مارتین دمیچلیس که در آن زمان در بایرن توپ می زد ، به لیست نهایی اضافه شد.

جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی

بزرگترین شگفتی لیست دیه گو مارادونا برای جام جهانی آفریقای جنوبی بدون شک دعوت از بازیکنی بنام اریل گارسه بازیکن تیم کولون بود که تا آن زمان فقط یک بار و آن هم در بازی دوستانه با هائیتی پیراهن تیم ملی را به تن کرده بود. کسی که حتی یک دقیقه نیز برای آرژانتین در جام جهانی قبلی به میدان نرفت.

در لحظات آخر ، ماکسی رودریگس توانست در رقابت با سوسا و خوسه داتولو به جام جهانی برود.

در لیست نهایی ، نام 5 بازیکن سرشناس دیگر نیز دیده نمی شد. این 5 بازیکن عبارت بودند از : فابیو کولوچینی ، خاویر زانتی ، کامبیاسو ، خوان مرسیر و سباستین بلانکو . سرانجام رویاهای مارداونا با شکست سنگین از آلمان به پایان رسید.

قسمت اول یادداشت


\"7.jpg\"

canchallena.lanacion.ar :Pablo hacker

رضا سیف


     
آی اسپورت
2014-06-06 02:08:39
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر