فهرست
نیم فصل لیگ یک: نیس شگفتی‌ساز، بازگشت فالکائو
نیم فصل لیگ یک: نیس شگفتی‌ساز، بازگشت فالکائو

نیم فصل لیگ یک: نیس شگفتی‌ساز، بازگشت فالکائو

آی‌اسپورت – نیس معادلِ فرانسویِ لستر سیتی است، تیمی که فصلِ پیش چهارم شد و در تابستان مربیِ خودش، کلود پوئل، و جمعی از بهترین بازیکنانش، حاتم بن عرفا، والری ژرمن و نامپالمیس مندی را از دست داد، اما حالا در صدرِ جدول لیگ یک قرار دارد. نیس نیست به همین مقطع در فصلِ پیش 15 امتیاز بیشتر دارد و ممکن است در نهایت تا پایان راه به همین مسیر ادامه دهد و شگفتی‌آفرین شود. ماریو بالوتلی هم با اینکه در بازیِ چهارشنبه شب مقابلِ بوردو اخراج شد، با 8 گل در 9 بازی به فرمِ خوبش بازگشته است.

اما بعد از نیس، موناکو با دو امتیاز کمتر در رده‌یِ دوم قرار دارد. موناکو در نیم فصلِ اول در 19 بازی 56 گل زده است، یعنی میانگینِ 2.94 گل در هر بازی، یا به بیانی دیگر بیشتر از مجموعِ گل‌هایی که نانت، نانسی و آنژه زده‌اند. در این میان رادامل فالکائو بالاخره به فرمِ گذشته‌اش بازگشته و 11 گل تا اینجایِ فصل زده. کنارِ ستاره‌یِ کلمبیایی، توماس لومار (21 ساله) و برناردو سیلوا (22 ساله) هم از جذاب‌ترین و مستعدترین هافبک‌هایِ هجومیِ نسلِ خودشان هستند. موناکو در نیم فصل اول تنها سه بار شکست خورده، مقابلِ نیس، لیون و تولوز، و اسکوادی مناسب برایِ جنگیدن با خودِ نیس و پاریس سن ژرمن تا هفته‌یِ آخر برایِ قهرمانیِ لیگ یک دارد.

تفاوتِ بزرگِ این فصلِ لیگ با چند فصلِ گذشته البته وضعیتِ پاریس سن ژرمن است. زندگی برایِ پاریسی‌ها بعد از رفتنِ لوران بلان و زلاتان ابراهیموویچ چندان ساده نبوده و تیم با کمبودِ قدرتِ رهبری مواجه شده است. اونای امری مربی‌ای کاملا متفاوت نسبت به بلان است. او به فوتبالِ طولی، انتقالی و با مالکیتِ توپ کمتر اعتقاد دارد، اما برایِ انتقال پیغامش به رختکنِ پی.اس.جی که عادت به راه و روشِ سابق دارند به مشکل برخورده است.

پاریسی‌ها در نیم فصلِ اول چهار بار شکست خورده‌اند (مقابلِ تولوز، موناکو، گنگان و مونپولیه) و نسبت به سالِ پیش 12 امتیاز کمتر دارند. ستاره‌هایِ این تیم، غیر از ادینسون کاوانی، درخششِ لازم را نداشته‌اند. آنخل دی ماریا اصلا خوب بازی نکرده و تیاگو سیلوا و مارکینیوژ و لوکاس مورا هم تداوم نداشته‌اند. با تمامِ این اوصاف و این شروعِ بد اما آن‌ها فقط پنج امتیاز با صدر و نیس فاصله دارند و سه امتیاز با موناکو در رده‌یِ دوم.

در رده‌یِ چهارم هم لیون قرار دارد، تیمی که فصلِ عجیبی را پشت سر می‌گذارد، تیمی که قادر است در خانه‌یِ موناکو 1-3 پیروز شود و در چمپیونز لیگ یک امتیاز از یوونتوس بگیرد، اما در نقطه‌یِ مقابل در زمینِ دیژون و لوریان و گنگان شکست می‌خورد. لیون آخرِ اکتبر به رده‌یِ دهم سقوط کرد، اما با حفظِ مربی‌شان، برونو ژنزیو، حالا با پیروزی در چهار بازیِ اخیر به رده‌یِ چهارم رسیده است. الکساندر لاکازت هم یک بار دیگر به فرمِ خوبش بازگشته، مهاجمی که در نیم فصلِ اول در 14 بازی 13 گل زده است.

اما دیگر شگفتیِ بزرگ این فصلِ لو شامپیونا تیمی نیست جز گنگان، تیمی که فصلِ پیش در همین مقطع با 19 امتیاز در رده‌یِ 18اُم قرار داشت. ولی وقتی در تابستان آنتوان کومبوراه تیم را از جوسلین گورونک تحویل گرفت، مربیِ سابقِ پاریس سن ژرمن شروع به شگفتی‌آفرینی کرد. گنگان تیمی است بدونِ ستاره اما با روحیه‌یِ تیمی فوق‌العاده بالا و البته مقادیری خوش‌شانسی. نیمه‌یِ دوم فصل قطعا برایِ آن‌ها سخت‌تر خواهد بود، پس باید منتظر بنشینیم و ببینیم معجزات چقدر دوام خواهند آورد.

و در نهایت مارسی. اگر مارسی که حالا در رده‌یِ ششم، پشتِ سر گنگان قرار دارد، از ابتدایِ فصل یک مربیِ درست و حسابی داشت الان کجایِ جدول بود؟ فرانک پاسی از همان اول هم لایق این شغل نبود و از 9 بازی فقط 12 امتیاز گرفت. در حالیکه رودی گارسیا که در اکتبر جانشینِ او شد از 10 بازی 18 امتیاز گرفته است.

مطلب مرتبط
نیم فصل اول سری‌آ: یکه‌تازی یووه، جذابیت تورینو

نیم فصل اول سری‌آ: یکه‌تازی یووه، جذابیت تورینو

صدرنشینیِ قابل پیش‌بینیِ یوونتوس، پدیده‌یِ آتالانتا، بحران‌هایِ اینتر، جذابیتِ تورینو... جیمز هورن‌کاسل نگاهی می‌اندازد به وضعیتِ تک تکِ تیم‌هایِ سریِ آ در نیم فصلی که گذشت
آی اسپورت
2016-12-24 11:25:00

۳    
آی اسپورت
2016-12-24 13:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر