فهرست
نگاه علمی: تاثیر عادل روی پیروزی ایران بر مراکش
نگاه علمی: تاثیر عادل روی پیروزی ایران بر مراکش

نگاه علمی: تاثیر عادل روی پیروزی ایران بر مراکش

آی اسپورت - شاید تعجب کنید اگر بدانید عادل فردوسی‌پور روی برد تیم ملی فوتبال ایران مقابل مراکش نقش داشته است. در این مطلب از نظر علمی متوجه می‌شوید چطور این اتفاق افتاده است.

آیا عادل فردوسی‌پور هم دست به جادوگری زده؟

خیلی‌ها درباره جادوگری در فوتبال شنیده‌ایم. خیلی از مربیان و گزارشگران فوتبال هم به وضوح در این مورد صحبت کرده‌اند. شاید با شروع این مطلب ذهن شما به این سمت رفته باشد. اما ما نمی‌خواهیم ادعا کنیم جادوگری در این برد اثر داشته یا عادل فردوسی‌پور با جادو روی برد تیم ملی ایران مقابل مراکش اثر گذار بوده است. در این مقاله به تاثیر علمی عملکرد گزارشگری مثل عادل فردوسی‌پور روی نتیجه بازی می‌پردازیم.

در فیزیک کوانتوم نظریه‌ای وجود دارد به نام درهم تنیدگی کوانتومی که قصد نداریم این نظریه را به طور کامل شرح دهیم. به طور خلاصه این نظریه می‌گوید: اگر دو جسم در گذشته با هم برخوردی داشته باشند، ممکن است تحت شرایطی از نظر کوانتومی درهم تنیده شوند. اگر این درهم تنیدگی اتفاق بی‌افتد، تغییر روی یکی از ذرات، فورا دیگری را نیز تغییر می‌دهد.

بررسی‌های علمی درباره درستی این نظریه

1
1

در سال ۱۹۶۴ جان بل فیزیکدان معروف، آزمایشی برای بررسی صحت این نظریه انجام داد. جالب است که نتیجه آزمایش، درستی نظریه درهم تنیدگی کوانتومی را تایید می‌کرد. اخیرا دانشمندی به نام لوسین هاردی از موسسهPerimeter  در کانادا ادعا کرده که ذهن انسان نیز می‌تواند روی آزمایش درهم تنیدگی کوانتومی اثرگذار باشد. لوسین هاردی پیشنهاد داده برای اثبات این ادعا، می‌توان ۱۰۰ نفر را وارد آزمایشی که جان بل انجام داده بود کرد و تاثیر ذهن انسان بر آزمایش را با ابزار موجود اندازه‌گیری نمود.

دانشمندان دیگر و حتی فلاسفه هم در این مورد صحبت کرده‌اند. از جمله آلبرت اینشتین در این مورد بررسی کرده و حتی اثرگذاری اجسام بر همدیگر را فراتر از این می‌داند. اینشتین ادعا کرده دو جسم حتی بدون اینکه برخورد نزدیکی با یکدیگر داشته باشند، می‌توانند روی هم اثرگذار باشند. به نحوی که تغییر در اطلاعات کوانتومی یکی باعث ایجاد تغییر در دیگری شود. اینشتین از این حالت با نام «عمل شبح وار» نام می‌برد.

حتی رنه دکارت ریاضی‌دان و فیلسوف مشهور قرن ۱۶ میلادی درباره این موضوع تحت عنوان «دوگانگی ذهن – ماده» نامبرده و ادعا کرده که ذهن در خارج از فیزیک متعارف، در جهان فیزیکی دخالت دارد. به هر حال به نظر می‌رسد از نظر علمی و فلسفی، افکار ما روی جهان هستی تاثیر گذار است

عادل فردوسی‌پور: چه کیفی میده این توپه رو سانتر کنن و ما گل بزنیم

اما عادل فردوسی پرو چه نقشی در پیروزی تیم ملی ایران مقابل مراکش داشت؟ قطعا عادل فردوسی‌پور با بازیکن تیم ملی ارتباط داشته و دارد. احتمال درهم تنیدگی کوانتومی بین عادل فردوسی‌پور (و البته سایر گزارشگران فوتبال) با بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران، بسیار زیاد است. بنابراین افکار و روحیه عادل فردوسی‌پور قطعا در به ثمر رسیدن گل تیم ملی ایران مقابل مراکش اثرگذار بوده است.

بعید است کسی لحظات قبل از گل تیم ملی ایران مقابل مراکش را فراموش کند. منظور این جمله عادل فردوسی‌پور است: «چه کیفی میده این توپه رو سانتر کنن و ما گل بزنیم» و البته بوسه سامان قدوس بر توپ، پیش از زدن ضربه توسط احسان حاج‌صفی.

البته منظور این نیست که عادل فردوسی‌پور و جمله‌ای که گفته دلیل اصلی به ثمر رسیدن آن گل دوست داشتنی و به یاد ماندنی شده. اما با توجه به نظریات علمی که به طور مختصر در بالا توضیح داده شد، می‌توان ادعا کرد که جمله عادل فردوسی‌پور در به ثمر رسیدن آن گل تاثیر داشته. در واقع تمرینات منظم و فشرده تیم ملی، برنامه‌ریزی و هدایت کارلوس کی‌روش مربی تیم ملی، نظم و اتحاد تیمی و سایر موارد هر کدام سهمی در به ثمر رسیدن این گل داشته‌اند. در این بین جمله عادل فردوسی‌پور هم سهم خود را داشته است.

بررسی اثرگذاری کلام و فکر رو نتایج تیم ملی از منظری دیگر

2
2

همه ما می‌دانیم که فکر انسان از جنس نیرو و انرژی می‌باشد. طبق اصول فیزیکی، تمام انرژی‌ها بر هم تاثیر گذارند. همچنین می‌دانیم منشا کلام هر انسانی افکار اوست. پس قبل از اینکه عادل فردوسی‌پور جمله‌ای را به زبان بیاورد به آن اندیشیده است. بعد از آن نیز با به کار بردن آن جمله به صورت غیرمستقیم باعث می‌شود که تمام بینندگانِ آن مسابقه که در حال تماشای فوتبال با گزارش او هستند به آن جمله فکر کنند.

به خاطر داریم در جام جهانی ۲۰۱۴، در بازی با آرژانتین، تقریبا در دقیقه ۶۰ عادل فردوسی پور این جمله معروف را گفت: «چقدر ما خوبیم». بعد از آن گفت «اگر ببازیم و ۱۰ گل هم بخوریم ایرادی نداره». علاوه بر این جمله کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی ایران که قبل از بازی گفته بود: «ما کار را برای آرژانتین سخت خواهیم کرد» به یاد بیاورید. دقیقا همین اتفاق افتاد. ما کار را برای آرژانتین سخت کردیم. در دقایق پایانی بازی که می‌توانست با مساوی و حتی برد ایران تمام شود، نتیجه را واگذار کردیم. بله واقعا کار را برای آرژانتین سخت کردیم.

جملات و افکار چقدر در نتایج تیم‌ها تاثیر گذار بوده‌اند؟ و به راستی کلام و افکار ما چقدر روی اتفاقات تاثیر دارد؟

3
3

بله دوستان من و شما هم به عنوان تماشاگران بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران، روی نتیجه‌ای که می‌گیریم اثر گذار هستیم. به عکس بالا توجه کنید. احتمال دارد هم کدام از ما با شخص یا اشخاصی دچار درهم تنیدگی کوانتومی شده باشیم. بنابراین افکار ما می‌تواند روی آن‌ها اثر گذار باشد. و این زنجیره تاثیر گذاری به بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران هم منتقل خواهد شد.

در روزهای اخیر از افراد زیادی شنیده‌ایم که وقتی بوسه سامان قدوس بر توپ و جمله عادل فردوسی‌پور: « چه کیفی میده این توپه رو سانتر کنن و ما گل بزنیم » را شنیدند در اعماق وجود خود احساس می‌کردند این توپ گل می‌شود. بله این همان تاثیر افکار ما در قالب درهم تنیدگی کوانتومی است که در یک لحظه، ملتی را برای به ثمر رسیدن یک گل به یقین می‌رساند.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات


۱۶ ۱۸  
آی اسپورت
2018-06-25 15:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۸ نظر
عبدالله
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۱
آقاجون
خودتون را مسخره کردید یا ملت را مسخره می کنید؟
این قدر عشق فردوسی پور هستید که مجیز گوی او شدید
خودباختگی تا این حد؟
یک دفعه بفرمایید فردوسی پور فرزند مرتاض اعظم هند است.
.
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۷
.
۱
رضا
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۴۰
میخوام یه اعترافی بکنم, اون توپ قبل از اینکه تبدیل به خطا رو قدوس بشه من گفتم این توپ و این حمله گل میشه. من بیشتر از فردوسی پور تاثیر داشتم تو در هم تنیدگی فیزیک کوانتومی واپس گرا. در حالی که تنیدگی فردوسی پور پسواگرا بود و دقیقه 10 گفت اگر همین الان بازی تموم بشه هممون راضی هستیم که باعث شد تا دقیقه 94 گل نخوریم و گل نزنیم این نتیجه تنیدگی پسواگرایی عادل بود که با کانتر تنیدگی واپس گرای من تبدیل به برد تیم ملی شد. البته اینو قبول دارم که بارسلونا با این قدرت تنیدگی عادل از سد پاریس سنت ژرمن گذشت که با لرزش کوانتومی خودش حکم صعود کاتالان ها رو امضا کرد. در کل فوتبال کیلو چنده تاکتیک و تمرین و تکنیک و علم ورزشی کجا بود. همین آلمان ها نمونه خوبیه. سالهاست دارن با این علم تو فوتبال و تلاش خودشون رو بالا پایین میکنن که چی بشه؟ حالا یه برد تو فینال جام جهانی آوردن دیگه, که قطعا اون هم نتیجه تنیدگی ممد محرانی تو دقیقه 120 بازی فینال بود که به جان جناب خان قسم داشت قبلش داد میزد این گل میشه وگرنه بخاری از این آلمانای سوسول بلند نمیشد. یه تبریک هم به تماشاگران عزیزمون بگم که سالهاست تو استادیوم های ایران با فریاد این گلللله این گللللله که ظرفیت کوانتومی و علم فوتبال بالای خودشون رو نشون میدن فقط به درجه ای از عرفان مثل من و عادل خان نرسیدن که از هزاران کیلومتر دورتر بتنن تو نتیجه بازی تاثیر بزارن. فقط این جاپونی های نامرد سامورایی مصصصصب هستن که تنیدگی استاد رو مثل پنیر قاچ کردن اونجایی که استاد به شیوه تنیدندگی واپسگرا دوست داشت دیگی که برای ما نجوشه بهتره سر هاپو توش بجوشه و یا فقط ما صعود کنیم از آسیا یا کلا هیچکس صعود نکنه ولی رو دست خورد و این جاپونی های نامرد آق غولی های سنگال رو متوقف کردن که بیشترین شانس صعود رو داشته باشن.

گروه شکرگذاران و درود فرستندگان به ذاتِ پاک
serezo
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۴۰
"جمله عادل فردوسی پور در گلزنی ایران تاثیر داشته" بعد از کیروش اینبار هزاردستان رسانه هم به مقام پیامبری رسید خخخخخخخ این مردک که از دقیقه ده دعا میکرد همینجا داور سوتو بزنه
شاهین
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۴۰
نگاه علمی: تاثیر عادل روی پیروزی ایران بر مراکش:))))

خب برای بازی اسپانیا و پرتغال هم فردوسی پور رو میذاشتین تا با ۹ امتیاز صعود کنین:))))

حماقت این ملت تمومی نداره!
بهراد
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۵۱
این مطلب طنز بود؟؟؟ خب اصلا چه کاریه مربی خارجی و تمرین و ...میتونیم بیست و سه چهار نفر....اصلا نه یه فیزیکدان که آشنا باشه به برداشت بامزه نویسنده این متن ببریم جام جهانی و با قدرت ذهن ایشون تمام تیمها رو با اختلاف گل بالا شکست بدیم و قهرمان بشیم. در هم تنیدگی کوانتومی؟؟؟؟؟
بهراد
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۵۱
این مطلب طنز بود؟؟؟ خب اصلا چه کاریه مربی خارجی و تمرین و ...میتونیم بیست و سه چهار نفر....اصلا نه یه فیزیکدان که آشنا باشه به برداشت بامزه نویسنده این متن ببریم جام جهانی و با قدرت ذهن ایشون تمام تیمها رو با اختلاف گل بالا شکست بدیم و قهرمان بشیم. در هم تنیدگی کوانتومی؟؟؟؟؟
۳
آرش
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۵۴
حاجی پارسال تو بازی لیگ دو کشور سنت کیتس و نویس من یه لحظه فکر کردم چی میشه این توپ بخوره تو شیشه مقر ریاست جمهوری، شایان ذکره این ساختمون جنب زمین فوتبال بود. به جان عزیزتون توپ خورد تو شیشه، از شانس بد یکی از تیکه ها رفت تو گلوی وزیر امور خارجه که با حفظ سمت فانوس دریایی جزیره رو کنترل میکرد، به علت وفات ایشون ناوشکن یو اس ای تودی به همراه 3 زیردریایی با سنگهای جزیره برخورد کردن که آمریکا آبهای آزاد رو مسئول این کار دونست و به کنگو برازاویل حمله کرد، در جریان این حمله مادر کاریوس دروازه بان لیورپول که به عنوان پزشک بدون مرز به کنگو رفته بود کشته شد و کاریوس با روحیه ای خراب به بازی رئال در فینال لیگ قهرمانان رسید، و با اشتباهات این پسر داغدیده قهرمان شد. پس میبینید که قهرمانی رئال مادرید نتیجه مستقیم فکر من بوده، از لحاظ علمی و طبق نوشته های عبدل الحضرت در کتاب رستاخیز مردگان و همچنین رسالات شمش ابن نون و گوساله سامری در کتب خروج و لاویان تفکر میتواند انفجاری در جای دیگری به وجود آورد، طرق نظر بزرگان باید از چشم زخم و یا با سوزاندن ماتحت خشک شده بوزینه زیمبابوه از اثرات و این امواج جلوگیری کرد.

الله وکیلی دیگه به چه جفنگیاتی برای بالا بردن عادل (ع) متوسل نمیشن، جیزز فاکین کرایست
فرزاد مهریار
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۰۲
یا حضرت شبه علم...!
حمید
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۱۵
هیچ دانشمند معتبری گل زدن ایران به خاطر این مسئله رو تایید نمی کنه. هیچ کس. اولین ایرادی که به این حرفای بی معنی میشه گرفت اینه که همه این عوامل رو مراکشی ها هم داشتند. پس چرا اونها نبردند؟
۵
سعید
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۵۲
به این میگن توجیح خودباختگی یه ادم دلال صفت غربگدا
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۲
اولا که من صدا بسته بودم اما با خودم گفتم باید گل بشه !
در ویدئوهایی که بعد از پیروزی منتشر شد دیدیم که نه فقط عادل بلکه خیابانی و اکثر مردم عادی همین حرف را زدند و گفتندو شاید علاقمندان مراکشی هم این ترس را ابراز کرده باشند؛
اگر اتفاقی افتاده حاصل تجمیع نیروها بوده نه فقط عادل
۲
سينا
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۲۰
اين مطلب طنزه يا جدي؟!
چندين هزار دفعه كه ميگي كاش گل بشه و نميشه چي؟!
واقع بین
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۴۳
خواهشا چرت بخور ملت ندید.
آرش
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۱۹
استاد پاکذات! درهم تنیدگی کوانتومی همون طور که از اسمش هم برمیاد فقط در مقیاس کوانتومی عمل می کنه. هیچ شاهدی در مورد چنین تاثیری در ابعاد ماکرو (آدم ها، فوتبال و ...) وجود نداره.
!!!
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۳۴
میخوای چرت و پرت بگی کاری به علم نداشته باش الان استخوان های مرحوم انیشیتن داره تو گور میلرزه
امید
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۴۲
خخخخخخخخخخ
فرهاد
سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۵۰
چه دری وری هایی . خدا وکیلی همه را اسکل فرض کردند . در رد نظریه این متوهم اصلا گل را ایران نزد و خود مراکشی ها زدند در متن به ارتباط فردوسی پور با بازیکنان تیم ملی اشاره شده در حالی که گل را اصلا ایران نزد
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر