فهرست
گزارش روز: دومین حضور گیلانی ها در جام جهانی
گزارش روز: دومین حضور گیلانی ها در جام جهانی

گزارش روز: دومین حضور گیلانی ها در جام جهانی

آی اسپورت- هر چند که ایران چهارمین حضورش را در جام جهانی تا چند روز دیگر ثبت خواهد کرد، اما سهم استان فوتبال خیز گیلان از سه دوره حضور کشورمان در این فستیوال بزرگ بسیار اندک بود.
دوره نخست حضور ایران در جام جهانی همزمان بود با اوج شیربچه فوتبال شمال، غفور جهانی. ایران با تک گل او به استرالیا توانست در تهران جشن حضور در آرژانتین را بگیرد.  غفور جهانی مهاجمی بود که از ملوان بندرانزلی با 27 سال سن در این ویترین جهانی شرکت کرد تا پرچمدار شایسته ای باشد برای گیلان.
اما تو گویی با غروب غفور، اقبال هم از گیلک ها رخت بربست. در دوران اوج فوتبال شمال در حالی که دو فوق ستاره ای به نام های قایقران و افتخاری توانستند قهرمانی آسیا را برای کشورمان به ارمغان بیاورند، ایران از صعود به جام جهانی 90 ایتالیا بازماند. در 94 هم بهزاد داداش زاده و تیم ملی توفیقی برای حضور در امریکا پیدا نکردند.
و زمانی که تیم ملی ایران با آن حالت دراماتیک به جام جهانی 98 فرانسه راه پیدا کرد سهم گیلان در آن جام چیزی نزدیک به صفر بود. یعنی به جز حضور مجید جهانپور روی نیمکت تیم ملی در مقدماتی آن جام، گیلک ها در فرانسه سهمی نبردند.
دوران درخشش طباطبایی درون دروازه مصادف بود با عدم حضور در جام جهانی 2002 ژاپن-کره و حضور در جام جهانی 2006 آلمان هم به جز یک گیلانی زاده به نام علی کریمی دست آوردی برای این استان سرسبز نداشت.
دوران اوج پژمان نوری و سید جلال حسینی مصادف شد با عدم حضور در جام جهانی 2010 افریقای جنوبی تا حسرت حضور گیلک ها در ورلدکاپ از سی سال هم بگرد و برسیم به جام جهانی 2014 برزیل.
حال بعد از گذشت سی و شش سال از رخص با توپ غفور در مندوزا و کوردبای آرژانتین حالا بازهم گیلانیان می توانند شاهد حضور \" سد دیوار حسینی\" شان در کوریتیبا و اعجوبه جوانی به نام جهانبخش در سالوادور برزیل باشند. انگار باید این جشنواره بزرگ هم در امریکای جنوبی برگزار شود تا بتواند میزبان گیله مردان باشد. بعد از آرژانتین حالا نوبی بررزیل است.
ایران در چهارمین حضورش حالا از وجود جلال حسینی 33 ساله با بیش از هشتاد بازی ملی در قلب دفاعی اش به صورت ثابت سود خواهد جست تا نماینده مکتب قوی سپید باشد در مهمترین پدیده سال. و در نوک حمله هم مهاجم 21 ساله اهل جیرنده رودبار شانس این را خواهد داشت تا در هر سه بازی و زمانی که کار تیم ملی آن جلوها گره خورد وارد میدان شود تا رشتی ها شادمان باشند که بازیکنی که در مدرسه فوتبال داماش به جامعه ایران معرفی کرده اند حالا می تواند برایشان افتخار بیافریند.
خدا را چه دیدید، شاید سیدجلال بتواند با یکی از آن تکل های بی نقص اش مسی را ناکام بگذارد و علی جهانبخش هم در یک فرار برق آسا دروازه بوسنی را بازکند و مثل روزهایی که در داماش گل می زد با دستش قلبی بسازد و آن را به هوادارانش هدیه کند.
به هر روی برای تحقق یافتن این رویا تنها چند روزی باید منتظر ماند، اما هر چه هست مردم گیلان از این حضور شادمانند و نسل های تازه از راه رسیده فهمیدند که جام جهانی جای گیلانی ها هم هست
  ۴  
آی اسپورت
2014-06-06 14:22:23
نظر دهید
۴ نظر
حمزه
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۳۲
همون داش علی کریمی کافیه واسه همه!
جلال و علیرضا
-
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۳۷
زنده باد ایران و گیلانی
-
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۴:۳۷
زنده باد ایران و گیلانی
-
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۰۴
فقط آقا کریمی مون از همه افتخارات فوتبال کشورمون بالاتره
پرچم بالاست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر