فهرست
دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند؛ داستان دوگانه تعصب
دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند؛ داستان دوگانه تعصب

دروغ‌گوها به بهشت نمی‌روند؛ داستان دوگانه تعصب

آی‌اسپورت- در مبحث فوتبال و هواداری، وقتی که می‌گویند تعصب از چشمانش می‌بارد دو نگاه متفاوت را طلب می‌کند. نگاه اول زمانی‌ست که یک هوادار متوجه می‌شود بازیکن محبوب تیمش از پیشنهادات چشم‌گیر و وسوسه‌کننده گذشته است و در تیم مانده است؛ نمونه‌های بسیار متعددی در تمامی کشورها وجود دارد. در کشور خودمان شبیه به همان بچه‌استخر، همان لات پایین‌شهر. همانی که قید یک خانه در آریاشهر و شش میلیون تومان را زد و با چهل هزارتومان با پرسپولیس تمدید کرد. از بی‌مهری‌ها خسته بود، بعدها خودش می‌گفت: «کوله‌ام را بسته بودم بروم تجارت. یک هوادار جلویم سبز شد و گفت عمو مجتبی اگه بری می‌میرم. برگشتم دوباره با چهل هزارتومان با پرسپولیس بستم». مجتبی محرمی چشمانش را بست و باز کرد و دو بار پشت سرهم گفت: «آره ارزشش رو داشت». یا در سایر کشورهای دنیا چنین بازیکنانی همواره محبوب و محترم بوده‌اند. جای آن‌که از امثال فرانچسکو توتی، ال‌کاپیتانوهای سری‌آ، پائولو و خاویر نوشته شود رجوع می‌کنم به تیمی که به لیگ دسته چهارم فرستاده شده بود. افسانه هفت‌خواهر پایان خوشی نداشت؛ پارمای جدا مانده. وقتی پارما به لیگ دسته چهارم سقوط داده شد بازیکنان بزرگ دنیا و آن نسل رویایی سری‌آ همگان از اندوهی وصف‌ناپذیر گفتند. سری‌آ رو به زوالی رفته بود که جز بدهی، مافیا، درگیری و رسوایی چیز دیگری نداشت. دروغ چرا؛ یک چیز برایش هنوز مانده بود؛ «غیرت». واژه‌ای که متاسفانه آن‌قدر در جاهای کوچک و پرت استفاده شده گویی شکوهش را از دست داده است. وقتی از الساندرو لوکارلی -کاپیتان پارما- پرسیدند با این همه پیشنهاد به کدام تیم خواهی رفت سرش را بالا گرفت و دستانش را که به سبک تیفوسی‌ها تکان می‌داد پاسخ داد: «من در این تیم می‌مانم و در دسته چهارم بازی می‌کنم. این مردم مرا کاپیتان کردند و من تنهای‌شان نمی‌گذارم». تصمیمی غیرقابل باور بود. هفته‌ها گذشت و دوباره به سراغ لوکارلی آمدند تا شاید از تصمیم احساسی‌اش منصرف شده باشد، از پیشنهادهای چشم‌گیرش گفتند، از قراردادهای کلان گفتند، اما کاپیتان محکم‌تر از قبل یک جمله گفت و به تمرین پارما بازگشت «اینجا خواهم مُرد؛ همین‌جا خواهم مُرد، بروید». او بازمانده گله شیرها بود؛ ته مانده گمشده غیرت سری‌آ بود. به قول خودمان تعصب از چشمان لوکارلی‌ها و محرمی‌ها می‌بارید.

اما نگاه دوم همان مقوله‌ای‌ست که در باب تعصب این سطور گرد آمده است. جایی که در عین بی‌مهری روزنامه‌نگار خواسته یا ناخواسته حقایق را کتمان می‌کند، و ورزشی‌نویسان‌مان که دستی بر آتش هم دارند در فقرِ سطحی‌ترین اطلاعات ورزشی جا می‌مانند. اینجا همان زمانی‌ست که بستری برای مخاطب و هوادار فراهم می‌شود که از واقعیت غافل بماند. پس از انتشار لیست تیم‌ ملی ایران هجمه‌ای با علم بر این که چرا روز گذشته این لیست انتشار پیدا کرده است صفحات مجازی را در بر گرفته. جای تعجب ندارد، وقتی حتی روزنامه سراسری کشورمان -روزنامه‌پیروزی- از بخش‌نامه فیفا اطلاعی ندارد و یا ژورنالیست‌های‌مان به خودشان زحمت نمی‌دهند کمی در اینترنت جست‌وجو کنند. برای آن که اذهان روشن شوند باید اشاره شود که فیفا ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -۱۴ می ۲۰۱۸- را آخرین فرصت برای ارائه لیست اولیه تیم‌های‌ ملی اعلام کرده است. باورتان می‌شود روزنامه‌نگارهای‌مان هم این مسائل را نمی‌دانند و یا دل‌شان نمی‌خواهد سطحی‌ترین و اولیه‌ترین مطالبه مخاطب فوتبال را بدهند؟ روزنامه نگاران فرهیخته! دوستان گرامی! باور بفرمایید تیم‌ملی کشورتان آن‌قدر هم پلید نیست. مردم امیدوار می‌مانند بیشتر از این تعصبات رنگی از چشمان‌تان نبارد.

انتخاب سی‌وپنج نفر به عنوان سرباز تیم‌ملی، با همه واکنش‌های متفاوتی که در ذهن ورزش‌دوستان به‌وجود آورده، یک نکته شفاف را هم با خود به همراه دارد. جایی که هیچ تمجید یا موضعی منفی نمی‌تواند حقانیت را آن‌طور که باید و به شکل کامل به همراه داشته باشد. سلایق هر مخاطبی همان‌ اندازه که محترم، همان اندازه هم متفاوت است.  مباحثی مختلف درباره آن‌ که چرا به طور مثال روزبه چشمی دعوت شده است و چرا علی علی‌پور به رغم آقای گلی در این لیست جایی ندارد هرگز به نتیجه‌گیری قانع‌کننده‌ای نخواهد رسید. هرگز نمی‌توان به صورت مطلق از لیست اولیه تیم‌ملی دفاع کرد و یا نمی‌شود به بازیکنی که پشت تیم‌ملی جای مانده بدهکار ماند. نمونه‌اش علی علی‌پور که به رغم آقای گلی در فصل گذشته، همان‌طور که از پیش انتظار می‌رفت جایی در جام جهانی روسیه نخواهد نداشت. تردیدی وجود ندارد که علی علی‌پور فصل بسیار باشکوهی را گذرانیده و یکی از سرمایه‌های خوب و بااخلاق کشورمان محسوب می‌شود اما با علم بر این که در گروه مرگ جام‌ جهانی حضور داریم پیش‌بینی بر این باور است که سیستم تیم‌ملی ایران با یک مهاجم هدف پی‌ریزی ‌شود. و این یعنی سردار آزمون، مهدی طارمی، رضا قوچان‌نژاد، کریم انصاری‌فرد، کاوه رضایی با توجه به توضیحاتی که داده می‌شود بالاتر از علی علی‌پور قرار می‌گیرند. سردار آزمون همان‌اندازه که یک بازیکن حرفه‌ای -البته پرحاشیه در دنیای مجازی- است که قربان بردیف به او در کازان، و کارلوس کی‌روش به او در تیم‌ملی اعتقاد دارند. نشان به آن نشان که با نبوغ خود از کمترین فرصت حداکثر استفاده را برای تیم به‌ وجود می‌آورد. این نقطه مثبت سردار را بگذارید کنار شرایطی که تیم‌ ملی در گروه مرگ دارد؛ جایی که همگان بر آن باور هستند که قرار نیست موقعیت‌های پرشماری مقابل قهرمانان آفریقا، جهان و یورو را خلق کنیم. یعنی توان‌اش را آن‌طور که باید نداریم، پس با علم و آگاهی از موقعیت‌ فیزیکی و ذهنی‌ بازیکنان‌مان نیاز به بازیکنی داریم که هم تجارب بین‌المللی داشته باشد و هم شم گل‌زنی بالایی. چه کسی برتر از سردار آزمون؟ اگر بدبینانه به شخصیت مهدی طارمی نگاه نشود باید اذعان داشت که از لحاظ فنی در فصل‌های اخیر یکی از برترین مهاجمین آسیا به شمار می‌رود. نشان به آن نشان که ویسلی اشنایدر او را یک تمام‌کننده قهار در آسیا می‌پندارد و حمد بن ثامر او را یکی از برترین خریدهای تاریخ تیم قطری قلم‌داد می‌کند. البته حواشی مهدی طارمی و اتفاقاتی که خصوصا در باشگاه پرسپولیس برای او رخ داده باعث شده است ذهنیت خوبی در میان هواداران فوتبال در مورد او وجود نداشته باشد اما نباید فراموش کرد که پسر بوشهری در زمینه فنی یکی از استعدادهای درخشان فوتبال ایران محسوب می‌شود. در مورد کریم انصاری‌فرد حرف و حدیث‌ها کمتر بوده است اما باز برای شفاف‌سازی باید به روزمه‌اش رجوع کرد. جایی که به رغم ناکامی، المپیاکوس تا آخرین لحظه برای قهرمانی، و کریم هم تا آخرین لحظه برای آقای گلی جنگید و چهره‌ای ممتاز از خود در استادیوم کارایسکاکیس بر جای گذاشت. با بی‌مهری‌های بسنیک هاسی، کریم باز هم توسط هواداران یونانی تشویق شد و تاکیس لمونیس هم همانند اسکار گارسیا جونینت به پسر محجوب اردبیلی‌مان اعتقاد کامل داشت. اما کاوه رضایی برخلاف رضا قوچان‌نژاد که روزهای پر فراز و نشیبی را در این فصل اخیر گذرانیده فصل نسبتا خوبی را در بلژیک پشت سر گذاشته است.

کاوه رضایی در شارلروا آن‌چنان درخشید که صفحه رسمی باشگاه عکسی از او را بگذارد و زیر آن بنویسد «یک فوتبالیست کامل». کاوه رضایی جدا از مباحث فنی، از لحاظ شخصیتی هم یک بازیکن ارزنده حتی در میان هواداران پرسپولیس تلقی می‌شود. رضا قوچان‌نژاد هم با این که فصل جاری آن‌طور که باید نتوانسته است بدرخشد اما تجربه بسیاری بالایی دارد. زننده تنها گل تیم‌ ملی در جام جهانی ۲۰۱۴، یکی از ارکان صعودمان در مرحله‌های  مقدماتی جام جهانی نیز بود. با همه این تفاسیر در مورد علی علی‌پور باید به نکته‌ای مهم‌تر هم اشاره کرد. تورنمنت جام‌جهانی جایی برای تجربه کسب کردن نیست بلکه جای تجربه پس دادن است». بدون تردید علی علی‌پور اگر همین روند رو به رشد را ادامه دهد، یکی از بازیکنانی‌ست که می‌تواند خط حمله فوتبال ایران را با هر مربی‌ دیگری که در جام ملت‌های آسیا روی نیمکت تیم‌ملی می‌نشیند بیمه کند.

اما بحث دیگری که پس از انتشار اسامی تیم‌ملی ایران مطرح شده است باز می‌گردد به بازیکنانی که در بین هواداران پایتخت آن‌طور که باید محبوبیت ندارند. این یک احساس جاافتاده در بین اهالی فوتبال است؛ غریزه‌ای که میان هواداران پایتخت دست به دست می‌شود. یکی همان محمدرضا خان‌زاده. پیش از آن‌ که به این مقوله پرداخته شود باید یک سوالی مطرح شود که آیا اگر بازیکنانی همانند مجید حسینی و محمد انصاری که هم از لحاظ شخصیتی و هم از لحاظ فنی بسیار بازیکنان خوبی به شمار می‌آیند در تیم‌های استقلال و پرسپولیس حضور نداشتند آیا امروز این صحبت‌های نسبتا غیرفنی در مورد آن‌ها شنیده می‌شد؟ اگر بر فرض مجید حسینی بازیکن پدیده مشهد بود، و یا محمد انصاری در گسترش فولاد تبریز  فوتبال بازی می‌کرد آیا هواداران استقلال یا پرسپولیس به راحتی می‌پذیرفتند که آن‌ها به تیم‌ملی دعوت شده‌اند؟ برای صحت این ادعا به شجاع خلیل‌زاده نگاه کنید. یکی از ارکان شکست فاجعه‌آمیز مقابل الهلال عربستان، شکست در دربی و این اواخر یکی از بانیان شکست مقابل الجزیره امارات در بازی رفت، با کمال خونسردی در پاسخ به سوالی که در مورد تیم‌ملی از ایشان می‌شود می‌گوید: «اگر با معذرت خواهی به حقم می‌رسم و به تیم‌ملی دعوت می‌شوم، باشه معذرت آقای کی‌روش». باورتان می‌شود شجاع خلیل‌زاده با این آماری که بر جای گذاشته از حق خود در پوشیدن پیراهن تیم‌ ملی می‌گوید؟ اما این پایان کار نیست و پس از انتشار اسامی تیم‌ ملی توسط کارلوس کی‌روش، امروز گمانه‌زنی هواداران‌مان در مورد خلیل‌زاده هم شدت می‌گیرد که چرا راموسِ باتعصب به تیم‌ملی دعوت نشده است، عکسی را هم آپلود می‌کنند که یقه‌اش را همانند اریک کانتونا داده است بالا، و سر داور فریاد می‌کشد، زیرش هم نوشته‌اند «شجاع کجاست آقای ‌کی‌روش؟».

صحبت از صادق محرمی می‌شود که چرا به تیم‌ملی دعوت نشده است. در این مورد نکته جالب‌تری هم به چشم می‌خورد. پیش از اعلام اسامی تیم‌ ملی، کمتر هواداری با علم بر این که دو بازیکن نسبتا خوب و آماده همانند وریا غفوری و رامین رضاییان در پست دفاع راست تیم‌ملی حضور دارند نگاهی به دعوت شدن صادق محرمی به تیم‌ملی داشت، اما به میمنت حضور استیون بیت‌آشور در فهرست تیم‌ ملی، شاهد آن هستیم که صورت مساله به صورت مبتدیانه‌ای پاک شده است. در این که صادق محرمی بسیار بازیکن آینده‌داری‌ست هیچ فوتبال‌دوستی تردید ندارد، همان‌طور که در فصل گذشته شاهد بودیم در بسیاری از بازی‌ها که حسین ماهینی جای صادق محرمی به بازی گرفته می‌شد هواداران پرسپولیس این اتفاق را آن‌چنان برنمی‌تابیدند. اما تجربه کمی که صادق در سطح ملی و بین‌المللی دارد دلیل نسبتا قانع‌کننده‌ای بود تا این فرصت در این برهه حساس از بازیکن خوب کشورمان دریغ شود. با علم بر این که وریا غفوری یکی از بهترین بازیکن‌های استقلال در ماه‌های گذشته بود و یک بازیکن نسبتا با تجربه در تیم‌ملی محسوب می‌شود، و از آن‌ سو رامین رضاییان یکی از ستون‌هایی بود که پرسپولیس با او بیش از امروز می‌درخشید. فصل پرافت‌وخیز رامین هم دلیلی قابل قبول برای عدم دعوت وی به تیم‌ ملی نبود. به تمامی این نکات، بار ضعیف دفاعی صادق محرمی، و میل به هجوم‌اش هم اضافه کنید. چه بسا این تفکر هجومی بسیار هم قابل قبول است اما وقتی تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی در گروه مرگ قرار گرفته‌است، اولویت، منطق و تصمیم درست استراتژی دفاعی‌ست. با تمام این تفاسیر صادق محرمی هم یکی از همان بازیکنانی‌ست که با تصمیمی درست می‌تواند شاهد این باشد که جام ملت‌ها به او چشمک می‌زند. در مورد محمدرضا خان‌زاده هم خوشبینانه می‌توان به این نکته باور داشت که در تیم‌های سوگلی‌ دولت بازی نکرده است، و بدبینانه هم می‌شود گذاشت به پای سلیقه مربی.

اما در مورد کمال کامیابی‌نیا. به بازی‌های پر فراز و نشیبی که از خود نشان داده، یک مصدومیت تکراری کتف را هم اضافه کنید. با این اوضاع پیش‌بینی می‌شد که کمال در لیست تیم‌ملی حضور نداشته باشد. امید ابراهیمی هم که گویی که دچار یک مصدومیت جزئی شده است گمانه‌زنی‌های متفاوتی در مورد او شده است. در حساس‌ترین بازی تیم‌ملی‌مان، مقابل مراکش یکی از خوش‌فکرترین بازیکنان تیم‌ملی را در اختیار نداریم. یعنی سعید عزت‌الهی که به گواه تیم‌های آنالیز -نود- یکی از موثرترین بازیکنان تیم‌ ملی در مرحله مقدماتی محسوب می‌شد اما اولین بازی‌مان در جام جهانی را از دست داد. سعید هم از همان بازیکنانی به شمار می‌رود که در تیم‌های پایتخت بازی نکرد و کوچک‌ترین حاشیه‌اش باعث اتحاد هواداران پایتخت می‌شود. نبودِ سعید، یکی از همان دلشوره‌های کادر فنی تیم‌ملی‌ست. جایی که کادر فنی به انتظار مانده که آیا وینفرد شفر از امید ابراهیمی در بازی مرگ و زندگی مقابل ذوب‌ آهن استفاده خواهد کرد یا خیر. باید اشاره داشت که تشدید مصدومیت امید ابراهیمی، بدون تردید تیم‌ ملی را از او خواهد گرفت. چه بسا حتی تا چهاردهم خردادماه - چهارم ماه جون- جایی در میان بیست‌وسه نفر هم نداشته باشد، و یا حتی با وجود احسان حاج‌صفی و علی کریمی فرصتی برای حضور در ترکیب تیم‌ملی را به‌دست نیاورد.

اما سوال مبتدیانه‌ای که مطرح می‌شود این است که چرا اسامی یک روز پیش از بازی برگشت پرسپولیس مقابل اماراتی‌های جزیره انتشار پیدا کرده است. با توجه به کم‌اطلاعاتی دوستان خبرنگار، بار دیگر باید اشاره شود که آخرین فرصت فیفا ۲۴ اردبیهشت -۱۴ می- بوده است. بگذارید این‌گونه مطرح شود. اگر اسامی هفته پیش اعلام می‌شد آیا همین حرف و حدیث‌ها بیان نمی‌شد؟ که چرا پیش از بازی رفت با الجزیره، یا چرا پیش از بازی استقلال در فولادشهر این اسامی توسط کارلوس کی‌روش اعلام شده است؟ یا اگر چهار/سه/دو روز پیش این اتفاق می‌افتاد باز پای همین حرف‌های بی‌اساس به میان نمی‌آمد؟

مساله روشن است. ترویج دروغ در سایه بی‌اطلاعی به هواداران و فوتبال‌دوستان خورانیده می‌شود. لازم است دوباره تاکید شود طبق قانون فیفا، ۲۴ اردبیهشت آخرین فرصت ارائه لیست اولیه تیم‌های‌ملی بوده است‌، و ۱۴ خرداد - چهارم ِ ماه جون- هم آخرین فرصت برای ارائه لیست ۲۳ نفره تیم‌های ملی از سوی فیفا به تصویب رسیده است. این که هر هوادارِ شیفته استقلال و هر هوادار دل‌باخته پرسپولیس تمایل دارند بازیکنان بیشتری در تیم‌ملی داشته باشند قابل درک است. این یک غریزه‌ هواداری‌ست؛ شور هواداری‌ست. اما آیا می‌توان به سلایق و اعتقادات یک مربی چه در عرصه ملی و چه در عرصه باشگاهی احترام نگذاشت؟ انتخاب ۲۳ نفر برای حضور در جام‌جهانی روسیه، حتی برای افراطی‌ترین هوادار فوتبال هم سخت است، چه رسد به یکی همانند کارلوس کی‌روش، که برای امیر عابدزاده در پرتغال کودتا می‌کند و یا حاضر نمی‌شود قید پسران‌ مغضوب مسئولان داخلی را بزند. اما مساله‌ای که حائز اهمیت است و به آن اشاره نمی‌شود اعتقادات مربیان در دیدارهای بسیار حساس است. یک مربی همانند وینفرد شفر در بازی رفت جام باشگاه‌های آسیا مقابل ذوب‌آهن اصفهان، استراتژی را بر این مبنا می‌گذارد که از آرمین سهرابیان در پست دفاع چپ استفاده ‌کند، و یا یک مربی همانند برانکو ایوانکوویچ با همه نقدهایی که از سوی هواداران می‌شنید لحظه‌ای پشت محسن ربیع‌خواه را خالی نکرد. سلایق مربی‌ست. اعتقاد آن‌هاست.

در مورد سایر نظرات پیرامون بازیکنان دعوت شده و دعوت نشده، سلایق هر هوادار، و هر روزنامه‌نگاری حتی با نگاه رنگی‌شان هم محترم است. اما بهتر است یاداوری شود در طول تاریخِ ورزش‌های تیمی هرگز نشده است که لیستی از بازیکنان منتشر شود و تهی از انتقاد باشد. دوازده بازیکن از لیست تیم‌ ملی تا تاریخ چهاردهم خرداد ۱۳۹۷ خط خواهند خورد. بهتر است عزیزان؛ جای ترویج ناخواسته دروغ، جای بدبینی به تیم‌ ملی، کمی اطلاعات‌شان را به‌ روز کنند تا دروغ به اولیه‌ترین مطالبه یک ورزش‌دوست و یک هوادار ندهند. انتشار قانون فیفا در مورد تاریخ لیست‌ تیم‌های‌ملی‌، پاسخی محترمانه به منتقدانی بود که برای منافع و تعصبات رنگی‌شان برای هواداران دروغ نوشتند.

۵۲ ۲۴  
آی اسپورت
2018-05-14 15:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۴ نظر
&
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۰۹
سیاست همیشگی این سایت اینه اگه یک نفر فقط یک نفر پیدا بشه که از کیروش، اخلاقش یا سیاست هاش انتقاد کنه خواهیم دید که دوستان رگ گردن کلفت میکنن و همه در نقش وکل مدافع برمیان و حتی همکار خودشون رو زیرسوال میبرن و بهش توهین میکنن ولی این سایت یه محفل کاملا اماده واسه توهین و حمله به برانکو و پرسپولیس هست بدون هیچ هراسی، بدون هیچ توضیحی. ای کاش نویسنده محترم این مطلب نوشته های هتاکانه، مغرضانه و سراسر تهمت همکارشون اشک ریز رو هم نقد میکردن که چطور یه نفر اینقدر بی پروا هربار توهین میکنه و اتفاقی نمی افته؟ نویسنده ای که از کری های چیپ کانال های هواداری تیم محبوبش حرف میزنه به یه فیلم استناد میکنه که هرگز هیچ کس ندیده! از توطئه برانکو واسه نیمکت تیم ملی حرف میزنه بودن هیچ سند و مدرکی! خودتون بستر رو برای دیوارکشیدن و جبهه کشی فراهم میکنید اگه دیروز جلوی هتاکی های امثال اشک ریز گرفته میشد امروز هم میتونستید منصفانه شایان جلالت رو نقد کنید.
مصطفی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۹:۰۲
نویسنده ای است که بقیه رو به دروغگویی متهم می‌کنه اما خودش بر اساس یه تصویر خیالی و دروغی به هوادار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسپولیس تهمت میزنه نویسنده‌ای هست که بقیه رو متهم به بی اطلاعی می‌کنه ولی خبر ندارد خانزاده چندسال پیش بازیکن پرسپولیس بوده ومیگه تو تیم‌های سوگلی دولت بازی نکرده مدیونید اگه فکر کنید اون نویسنده شقایق اشکریزه
۸
منتقد
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۲۳
به نظر من قلم رو کنار بزار درآمدت تو صنعت گچ بری و سفید کاری و ماله کشی بیشتر از نوشته. خوب برا ارباب ماله کشی کردی. اتفاقا مملکت به امثال این نویسنده خیلی نیازه. خوب استخون پرت شده رو دوباره تحویل میده. اینهمه قلم فرسایی برا توجیه تصمیم های غلط ارزشی نداره. سر و ته متن شما رو خوندن کافیه. برا خبرنگار و نویسنده شدن اینکه قانون بلد باشی کافی نیست.
منتقد
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۲۶
قاطعانه به شما میگم جامعه شناسی و کشف روابط انسانی حاکم در ورزش فوتبال مردان نیاز به کارشناس مرد داره. اینکه با واژه ها برقصی کار چندان سختی نیست. مفهوم رو اشتباه به مخاطب القا نکن. در بحث بانوان شاید تحلیل های بهتری ارایه بدید
منتقد
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۳۰
اصطلاحا میگن افرادی که در القا نظرشون ناتوان هستن بلندتر صحبت میکنن و گاها داد میزنن. خبرنگارایی که تو تحلیل و بیان مفهوم نوشته ناتوان هستن معمولا خطوط بیشماری رو مینویسن که چندان ارزشی نداره
رضا
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۳۱
احمق کیست؟ کسی که نمیفهمه ارسال لیست و اعلام لیست متفاوت هست. میتونیم لیست رو ارسال کنیم ولی اعلامش با تاخیر باشه. میشه یکشنبه لیست ارسال بشه ولی اعلام لیست با 2 روز تاخیر باشه. احمق ها به بهشت نمیروند.
حمید
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۵:۳۸
بسیار جامع و درخورتوجه بود
خر نباشیم
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۰۸
آقای نویسنده به ظاهر بی طرف و البته حامی کیروش
چرا به این نکته اشاره نکردی که میشد لیست تیم ملی رو برای فیفا ارسال کردد در تاریخ مشخص شده
ولی زملن اعلام این لیست رو بعد از مسابقات این مرحله لیگ قهرمانان باشه....

آی اسپورت با این سیاست مثلا روشنفکرانه و احمق فرض کردن مخاطب حرکت میکند به سمت ترکستان شاید هم ....
هر چند میدونم نمیزاری نظرم رو ولی خب میخونی که متوجه بشی با اسکول طرف نیستی داداش...
پرسپولیسی عاشق
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۱۳
شقایق خانوم اگه جای رئیست بودم برای مهملاتی که میبافی یه قرون نمیدادم که هیچ میفرستادمت اردوگاه کار اجباری کسی با لیست اربابت مشکلی نداره که میگیم ليست به فیفا ارسال میکردن ولی رسانه ایش نمیکردن البته سخته فهمیدن براکسیکه منفعتش درنفهمیدن است
serezo
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۱۳
دروغگووو دوروتر تر از نوچه های کیروش وجود نداره نمونش اینو و یکی اون جعفر عشق داچعلی که خودشونو پشت تعصب به تیم ملی پنهان کردن و در این کنار هر خزعبلی رو به خورد مخاطب میدن جدیدا بجعل هم روی اوردن
serezo
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۲۲
‏سی‌و دو تیم جام‌جهانی باید لیست اولیه را متشکل از سی‌نفر به فیفا ارسال کنند اما لیستی که ‎کی‌روش به رسانه‌های فارسی داده، سی و پنج نفره است! این پنج نفری که به صورت فیک در لیست کی‌روش هستند چرا به تیم ملی دعوت شده‌اند و چه کسانی از حضور آنها در اردوی تیم ملی سود می‌برند؟
حمید
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۲۷
دقت نکرده بودم. نکته ظریفی بود.
فرزاد مهریار
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۳۰
با وجود اینکه سرسختانه مخالف خانم شقایق اشک ریز هستم و هشتاد درصد نوشته های ایشون رو دروغ پردازی های ناجوانمردانه و وقیحانه بر ضد پرسپولیس و طرفدارانش می دانم ، اما واقعیت اینه که حرفی که ایشون می زنند درسته . بحث بر سر حضور دو بازیکن دیگر از پرسپولیس بود که یکی علی علیپور بود و یکی دیگر کمال کامیابی نیا . علی علیپور از مدتها پیش متوجه شده بود که با وجود خیل عظیم مهاجمین آماده لژیونر نظیر آزمون ، قوچان‌نژاد ، انصاری فرد ، کاوه رضایی و سامان قدوس جایی برایش در جام جهانی متصور نیست و به همین علت مقدار زیادی افت کرده بود . کمال کامیابی نیا هم مصدوم بود و با فرض اینکه مصدومیت او جدی نیست ، اولا توجه به اینکه او امروز بازی نمیکنه قطعاً افت روحی احتمالی او تاثیری بر پرسپولیس نخواهد داشت .
۴
زامبی های لنگی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۴۰
توده ی جهان سومی سرخ حمله می کند . صِرف زیاد بودن فکر می کنند حق با آن هاست . خدا نکند یک زن مطلبی بنویسد که به مذاق شان خوش نیاید آن وقت توهین های جنسیتی آغاز می شود ، همچون زامبی ها حمله می کنند و خبری از کارکرد مغز نیست . فقط حمله کنند و صبح را شب .
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۵۸
امیر قلعه نوعی : فحاشی ناموسی هواداران استقلال با کمی اضافه تر تقدیم خودشان و خانواده هایشان، البته اگر داشته باشند :)))))؟)
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۵۸
امیر قلعه نوعی : فحاشی ناموسی هواداران استقلال با کمی اضافه تر تقدیم خودشان و خانواده هایشان، البته اگر داشته باشند :))))))
پرسپولیس آریایی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۰۶
امیر قلعه نوعی : فحاشی ناموسی هواداران استقلال با کمی اضافه تر تقدیم خودشان و خانواده هایشان، البته اگر داشته باشند. قبلا هم علی دایی این جملات رو نثار خانواده هاتون کرده بود ؛)
!!!
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۴۱
اولش اسمش رو نزد بعد معلوم شد باز این خزعبلات طولانی مال اشک ریزه. والا خیلی پررویی برانکو هم تمدید کرد ولی تو از رو نرفتی
بی شرف های کیسه اسپرت
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۴۲
کتاب خاویر کامنت رو بخونین مویه کنان
محمد غ
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۶:۵۷
قلعه نويي ساعت ١٢ مصاحبه رو عليه ليست كرد
يعني شما تو سه ساعت اين همه مطلب رو كار كردي و گذاشتي ؟؟
عمراااا ، اين مطلب رو شما در حمايت از كيروش تو اين مدت اماده مرده بوديد بعد از كنفرانس قلعه نويي ، قلعه نويي هم اورديش تو تحليلت ، يعني خيلي دوست دارم بدونم خط فكري كه كيروش به شما ميده مستقيمِ يا نه از امثال جوادي و زهرابي عه !!؟؟
تو همين نقدت خودت با خيلي حرفات نقض ميكردي حرفت رو !!!
مثلا قوچان نژاد خوب نبوده ، اما تجربه داره !!!
مگه قوچي فروارد اول ماست كه بهش وياز داشته باشيم
تو مقدماتي جمعا ١٠٠ دقيقه بازي نكرد تو ١٠ تا بازي
بعدشم مگه قراره تو گروه اساانيا و پرتغال قهرمان شيم !!! ميخوايم حذف بشيم ديگه !!!!!
بهتره امثال مجيد حسيني و نورافكن و عليپور برن جاي منتظري ، اميد ابراهيمي ، قوچان نژاد
يعني فقط كيروشِ كه ميتونه اين مدلي از نفرات دعوتيش دفاع كنه
انگار كيروش بيانيه داده تا اينكه تو نقد داده باشي
حمید
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
آقایان و خانم ها.
چرا چیزی رو که مثل روز روشنه نمی بینید؟ این تیم دیگه ملی نیست. دنبال مقصر هم نمی گردم. اصلا هم نمی خوام بحث کنم که تقصیر برانکو بود یا کیروش. و اصلا هم نمی خوام ادعا کنم که کیروش عامدانه و با هدف ضربه زدن به پرسپولیس این لیست رو منتشر کرده. خودم هم همچین نظری ندارم.

در مورد اعلام لیست کیروش دو حالت بیشتر وجود نداره و هر دو حالت هم به این نتیجه مشخص می رسه که این تیم دیگه تیم ملی نیست.

حالت اول: کیروش با سوء نیت و با هدف ضربه زدن به پرسپولیس لیست رو در این تاریخ منتشر کرده. در اینصورت من نیازی ندارم چیزی رو ثابت کنم. این مساله یعنی اینکه تیم ملی شده ابزار ضربه زدن به پرسپولیس و سر مربی تیم ملی خودشو قاطی بازی های سرخابی کرده. در نتیجه با این فرض قطعا این تیم دیگه ملی نیست.

حالت دوم: کیروش هیچ سوء نیتی نداشته و فقط در چارچوب ضوابط فیفا تصمیم گرفته لیست رو در این تاریخ بفرسته. در این صورت کیروش از اون تقصیر فرضی تبرئه میشه. اما مساله اینجاست که بخش عمده ای از جامعه فوتبال به خاطر سابقه ای که از کیروش در ذهن دارن با بدبینی به قضیه نگاه خواهند کرد. به عبارت دیگه ما با حالتی مواجه شدیم که برای اولین بار مربی تیم ملی اعتبارشو -درست یا غلط- در بین بخش عمده ای از هوادارن از دست داده و همه تصمیماتش با نگاهی بدبینانه داره بررسی میشه. در این حالت هر تصمیمی هم بگیره محل منازعه ای جدید برای هواداران میشه. اصلا هم مهم نیست چه تصمیم باشه. کوچکترین تصمیم دلیل میشه برای منازعه و دعوا. پس حالا که قراره سر هر چیز این تیم با هم دعوا کنیم چه دلیلی داره اسمشو بذاریم تیم ملی. می تونیم اسمشو بذاریم تیم منازعه ملی.

نکته اینجاست که اگر روزی برانکو هم سرمربی تیم ملی بشه. کم و بیش همین شرایط برقرار می مونه. یعنی باز هم به جای تیم ملی، تیم منازعه ملی خواهیم داشت.
خلاصه این که چه برانکو و چه کیروش سر مربی بشن ما چیزی به اسم تیم ملی نخواهیم داشت. من شخصا تنها راه خروج از این شرایط این می بینم که هیچکدوم سر مربی تیم ملی نباشن. این یعنی این که قرارداد کیروش رو بیشتر از 6 ماه تمدید نکنیم و بعد از اون هم برانکو رو مربی تیم ملی نکنیم.

# نه به کیروش_نه به برانکو_ نه به مربی ایرانی
۱
علی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۵۰
دوست عزیز لیست باید در اختیار فیفا و فدراسیون قرار میگرفت
لزومی نداشت به رسانه ها داده میشد میشد فردا شب رسانه ایش کرد لیستو !!
مصطفی
دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۸:۵۴
نویسنده ای است که بقیه رو به دروغگویی متهم می‌کنه اما خودش بر اساس یه تصویر خیالی و دروغی به هوادار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌پرسپولیس تهمت میزنه نویسنده‌ای هست که بقیه رو متهم به بی اطلاعی می‌کنه ولی خبر ندارد خانزاده چندسال پیش بازیکن پرسپولیس بوده ومیگه تو تیم‌های سوگلی دولت بازی نکرده مدیونید اگه فکر کنید اون نویسنده شقایق اشکریزه
۵
Daniel
سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۱:۴۲
جالبه اصلا فقط اسم پرسپولیس های دعوت نشده ذو فقط میارن و اسمی از روزبه که هربازی ممکنه پنالتی بده رو نمیگه بده
الان شما قلم زنی
یا قلم فروش؟
مساله این نیس خلیل زاده چگوری بازی کرده
مساله اینه خانزاده بهترین دفاعه؟
شما خودتم میفروشی
چه برسه قلم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر