فهرست
شانس‌های کسب مدال چگونه از بین رفتند؟
شانس‌های کسب مدال چگونه از بین رفتند؟

شانس‌های کسب مدال چگونه از بین رفتند؟

آی اسپورت - از مجموع ۱۵۵۲ مدالی که در بازی‌های آسیایی میان ورزشکاران شرکت کننده از ۳۷ کشور توزیع شد، ۶۲ مدال سهم ایران بود که توسط ورزشکارانی از ۲۰ رشته انفرادی و گروهی به دست آمد.

با این تعداد مدال کاروان پرتعداد ایران یک رده پائین‌تر از دوره قبل و در جایگاه ششم جدول توزیع مدال‌ها ایستاد. در حالیکه بودند ورزشکارانی که جزو امیدهای مسلم مدال‌آوری در کاروان اعزامی بودند اما «گاف»های ناشی از سومدیریت ها، اهمال‌کاری و نبودن درایت کافی دست این ورزشکاران را از مدال کوتاه کرد. از جمله مدال‌هایی که اینچنین از دست کاروان ایران خارج شد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

تبعات درس نگرفتن از فاجعه آناهایم
شاید کمتر کسی باشد که داستان کیانوش رستمی و اختلافات همیشگی او با کادر فنی تیم ملی وزنه‌برداری را نداند. داستانی که به روایت آن رستمی بدون اعمال نظر سرمربی در المپیک ریو وزنه زد و مدال طلا هم گرفت اما این راهکارش و به نوعی ادامه خودخواهی‌هایش در مسابقات جهانی آناهایم کاری از پیش نبرد. او در این رقابت‌ها در حالیکه با حرکت دو ضرب می‌توانست با وزنه ۱۹۰ کیلویی مدال نقره خود را قطعی کند، وزنه ۲۱۲ کیلوگرمی را انتخاب کرد اما نتوانست آن را بالای سر ببرد.

تکرار این داستان توسط کیانوش رستمی در بازی‌های آسیایی، یک مدال مسلم وزنه‌برداری ایران در این بازی‌ها را گرفت. این وزنه‌‎بردار در جاکارتا به ترتیب وزنه‌های ۲۱۸ و ۲۲۰ کیلویی را انتخاب کرد اما نتوانست هیچ یک را مهار کند. این در حالی بود رستمی با وزنه ۲۰۷ کیلویی هم نایب‌قهرمانی خود را قطعی می‌کرد اما در رقابت و به نوعی کَل‌کَل با سهراب مرادی، از وظیفه‌اش که کسب مدال نقره بود غافل شد و آن را دودستی تقدیم حریف قطری کرد. قطعا اگر حداقل بعد از مسابقات جهانی، فدراسیون وزنه‌برداری با کیانوش برخورد می‌کرد مدال اندونزی از دست نمی‌رفت.

مدالی که فدای اهمال‌کاری شد 
شاگردان علی اشکانی هم که در ۶ وزن راهی جاکارتا شده بودند، می‌توانستند به جای ۴ مدال، ۵ مدال بگیرند اما عدم درایت کافی کادر فنی در چلنج یا اعتراض فنی به اشتباهات داوری، باعث شد دو ملی‌پوش ما از دستیابی به مدال محروم شوند. این موضوع در کشتی‌های بهنام مهدی‌‎زاده در وزن ۱۳۰ کیلوگرم کاملا مشهود بود کمااینکه او می‌توانست در صورت اعتراض فنی مربیان به اشتباهات داوری به جای عنوان پنجمی صاحب حداقل یک مدال برنز شود. این موضوع در کشتی‌های علی‌اکبر حیدری نیز به چشم می‌خورد.

ضعف همیشگی بازهم گریبانگیر شد
بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ برای کشتی آزاد ایران سه مدال طلا و یک مدال برنز داشت این در حالی بود که ایران می‌توانست در وزن ۷۴ کیلوگرم این رقابت‌ها هم صاحب مدال شود. مصطفی حسین‌خانی ملی‌پوش این وزن بازهم گرفتار آن ضعف همیشگی – شکست در ثانیه‌های پایانی – شد و نتیجه کشتی را در ثانیه‌های پایانی به حریف خود واگذار کرد. این در حالی بود که کارشناسان کشتی و کادر فنی با توجه به تجربه بالای حسین‌خانی حساب ویژه‌ای روی مدال‌آوری او باز کرده بودند.

گفتیم مادر را خسته نکنید!
بدون شک الهه احمدی را می‌توان یکی از شانس‌های اصلی کسب مدال در بین ورزشکاران تیراندازی و حتی کاروان ورزشی ایران در هر رویداد دانست. احمدی که یکی دو ماه پیش طلای مسابقات جهانی تیراندازی را از آن خود کرد پس از مصدومیت کیمیا علیزاده به عنوان پرچمدار کاروان ایران در بازیهای آسیایی انتخاب شد. تصمیمی که تا حد زیادی غیرمنطقی بود و انتقاداتی هم داشت چرا که مراسم افتتاحیه بازی‌ها در جاکارتا برگزار می شد و به فاصله تنها دو روز بعد الهه احمدی بایدر در پالمبانگ با رقبای سرسخت خود برای کسب مدال رقابت می‌کرد. احمدی که در بازی‌های آسیایی اینچئون صاحب مدال طلای انفرادی و نقره تیمی شده بود، در اندونزی اگرچه به فینال راه پیدا کرد اما موفق نشد به مدال دست پیدا کند.

«بازگشت از خداحافظی» و «مالِ قرضی» طلا نشد 
محسن شادی که مدال طلای دو دوره متوالی بازی‌های آسیایی در روئینگ را در اختیار دارد در حالی عازم جاکارتا شد که بعد از بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ از دنیای قهرمانی خداحافظی کرده بود اما به فاصله چندماه مانده به این دوره بازی‌ها، تصمیم به بازگشت گرفت تا شاید بتواند در طلایی شدن «هت‌تریک» کند اما نه تنها این کار را نکرد بلکه هیچ مدالی نگرفت تا ثابت شود بازی‌های آسیایی جایی نیست که با چند ماه تمرین در آن نتیجه گرفت حتی برای نام‌های بزرگ؛ البته پاروزنان روئینگ (مردان) در اندونزی با قایق و پاروی قرضی مسابقه دادند و همین بهانه‌ای شد برای اینکه مدال‌های طلا و نقره دوره قبل تکرار نشود.

دلخوشیِ پای پرواز کافی نبود 
رکابزنان ایران در بخش جاده از امیدهای مدال‌آوری کاروان ایران در بازی‌های آسیایی بودند اما دراختیار گرفتن تنها بخشی از تجهیزات آنهم پای پرواز بهانه‌ای شد برای اینکه گنج‌خانلو و سهرابی برخلاف انتظارات مدالی نگیرند. در بخش پیست هم این امید وجود داشت که رکابزنی مانند دانشور مدال دوره قبل خود را تکرار کند اما نداشتن پیست چوبی بازهم بهانه‌ای شد تا او حتی به فینال هم نرسد.

اتفاقی کم سابقه در دوچرخه سواری
پاره شدن زنجیر دوچرخه فرانک پرتوآذر باعث شد او از رقابت با حریفانش در دوچرخه‌سواری کوهستان عقب بماند و در نهایت هم مدالی نگیرد در حالی که روی مدال‌آوری او به عنوان تنها بانوی رکابزن اعزامی به اندونزی حساب زیادی شده بود. البته گفته شده که دوچرخه فرانک پرتو آذر یک ماه قبل از دانمارک و از یک شرکت معتبر خریداری شده که بسیاری از قهرمانان دنیا، دوچرخه‌های خود را از این شرکت خریداری می کنند اما این اتفاق نادری بود که گریبانگیر ورزش ایران و این رکابزن شد. دقیقا مانند اتفاقی که زنجانیان به خاطر ترکیدن تایر دوچرخه‌اش، با آن مواجه شد.

ناهارِ پرماجرا
اگرچه روی زهرا نعمتی به عنوان تنها کماندار ریکرو ایران حساب ویژه‌ای باز نشده بود اما از او که در کنار رکوردشکنی‌ها و مدال‌های آسیایی و جهانی زیاد، دو مدال طلای پارالمپیک را در اختیار دارد بعید نبود بتواند تا کسب مدال پیش برود اما صرف ناهار در زمانی که دیگر کمانداران پیگیر رقابت‌های خود بودند، این فرصت را از او و کاروان ایران گرفت. اینچنین برای تیمی که اعضای آن از ساعت برگزاری رقابت ورزشکارشان آگاهی کافی نداشتند، یک فاجعه مکمل ناکامی در مدال‌آوری شد.

اخراجی که یقه امیدِ مدال‌آوری را گرفت
در وزن ۱۰۰+ کیلوگرم جودو، اگرچه جواد محجوب مدالی از دوره پیشین بازی‌های آسیایی ندارد اما کاروان ایران در این دوره بازی‌ها می‌توانست یک مدال آنهم به رنگ طلا به نام او در سبد مدال‌هایش داشته باشد البته اگر پای اشتباه و اخراج مربی درمیان نبود. در جریان مبارزه محجوب در دیدار رده‌بندی، مربی او به دلیل اشتباه اخراج شد و نتوانست در جریان مبارزه از روی صندلی کوچ، او را هدایت کند. این موضوع در باخت محجوب و ۱۶ ساله شدن حسرت مدال‌آوری جودو در سنگین‌وزن بی تاثیر نبود.

نقصی که همچنان پابرجاست
محمد ملک‌محمدی کوراش کار وزن منهای ۹۰ کیلوگرم کشورمان که یکی از امیدهای مدال ما در بازی‌های آسیایی بود، با ناداوری به حریف افغانستانی باخت تا از دور رقابت‌ها حذف شود. شاید در این شکستِ عمدی او، نه مربی مقصر بود و نه رئیس اما همان معضل همیشگی ورزش ایران که به کرسی‌های بین‌المللی و خالی بودن جای ایرانی‌ها در آنها مربوط می‌شود را دوباره اثبات کرد. معضلی که اگر با آن مواجه نبودیم چه این شکست برای ملک محمدی رقم نمی‌خورد و کار او به دلیل به اتاق پزشکی کشیده نمی‌شد.

کاروان ایران از کنار چنین مدال‌‎های مسلمی در بازی‎های آسیایی به راحتی گذشت در حالیکه چه بسا اگر این مدال‌های از دست رفته طبق انتظارات و پیش‌بینی‌ها در سبد کاروان ایران قرار می‌گرفت، می‌توانستیم امروز به جای سقوط و پسرفت از تثبیت جایگاه صحبت کنیم.

به هر حال ورزشکاران و مسئولان ورزش نباید غافل شوند از اینکه عرصه ورزش قهرمانی ملک حریم خصوصی آنها نیست که هر طور خواستند در آن معامله کنند و تصمیم بگیرند. برای این عرصه میلیاردها تومان پیش از بازی‌های آسیایی هزینه شد تا شادی و غرور ملی ایجاد شود نه اینچنین واقعیت‌هایی که نمی‌توان منکر آن شد.

مسئولان که به هر نحو در از دست رفتن چنین مدال‌هایی بی‌تاثیر نبودند باید پاسخگو باشند چون رشته‌ای که آن را مدیریت می‌کنند یا پیراهن ملی آن را به تن دارند، محل و وسیله‌ای برای تصمیمات خودسرانه، بستن بار و دهان منتقدان نیست.

مهر

۲    
آی اسپورت
2018-09-05 15:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر